Čo sú sociálne siete? Definícia.

Sociálne siete sa rozrástli, a sa stali jednou z najväčších a najvplyvnejších zložiek webu. Napriek tomu, nie každý ich  používa, alebo  chápe ich význam. Otvorená povaha sociálnych sietí môže vyvolávať zmätené pocity. Po prihlásení sa  do sociálnej siete, keď ste odpovedali na niekoľko základných otázok pri vytváraní profilu,   premýšľate čo  ďalej.

 

Sociálne siete: Jednoduché na pochopenie

Sociálne sieteAsi najjednoduchší spôsob, ako porozumieť sociálnym sieťam, je vnímať ich ako na strednú školu. Mate  priateľov a poznáte  niekoľko ľudí, ale nie všetci sú priatelia A je dosť  pravdepodobné, že nepoznáte všetkých. Ak ste sa niekedy presťahovali do novej školy, alebo si predstavte, že ste sa presťahovali do novej školy, začínate bez priateľov.  Pri navštevovaní vyučovacích hodín začnete stretávať ľudí a keď niektorých spoznáte, začnete si vytvárať kontakty.

Začať so sociálnymi sieťami je to isté, ako začať navštevovať novú školu. Najprv nemáte žiadnych priateľov, ale keď sa pripojíte ku skupinkám začnete stretávať nových ľudí, a vytvoríte zoznam priateľov s podobnými záujmami.

Pomocou sociálnych sieti sa môžete zúčastňovať aj na trhu práce. Možno ste už počuli, že sociálne siete sú dôležité pri hľadaní zamestnania. Poznávanie ľudí, a komunikácia s nimi (vytváranie si sieti) vám môže pomôcť dozvedieť sa o nejakej práci. Prípadne vám ju niekto sprostredkuje.

Sociálne siete sú založené na určitej štruktúre. Tá umožňuje ľuďom vyjadrovať svoju individualitu a stretávať sa s ľuďmi s podobnými záujmami. Nižšie nájdete niekoľko spoločných čŕt, ktoré sa nachádzajú u väčšiny sociálnych sietí.

 

Verejný profil

Je to  vlastný malý kus digitálnej nehnuteľnosti, kde hovoríte svetu o sebe. Profily obsahujú základné informácie, ako sú fotografie (zvyčajne vlastné), bio,  web stránky a niekedy aj otázky, ktoré môžu opísať vašu osobnosť. Sociálne siete venované špeciálnej téme, ako je hudba, alebo filmy, môžu klásť otázky týkajúce sa tejto témy. Z tohto uhlu pohľadu môžu byť zoznamky chápané ako sociálna sieť, pretože vás spájajú s inými ľuďmi, ktorí hľadajú to isté.

 

Priatelia a sledujúci

Priatelia a nasledovníci sú srdcom a dušou sociálnych sietí – koniec koncov je to základná“sociálna“ zložka. Sú to členovia web stránok, ktorým dôverujete natoľko, že im umožníte uverejňovať komentáre na vašom profile,  sledovať čo publikujete a posielať vám správy.

Tip: Pozrite si  populárne sociálne siete, ktoré uverejňujú trendy, aby ste sa pozreli na to, čo ľudia väčšinou uverejňujú. Je nutné poznamenať, že nie všetky sociálne siete používajú pojmy pre užívateľov priatelia, alebo sledujúci. LinkedIn má označenie „spojenia“, a všetky sociálne siete majú vlastný spôsob, ako označiť členov.

 

Páči sa mi a komentáre

Veľa sociálnych sietí umožnilo používateľom reagovať pomocou tlačidla  „páči sa“  na obsah iného používateľa. A to kliknutím na srdiečko, alebo palec hore. Je to jednoduchý  spôsob, ako dať osobný súhlas na niečo, čo zverejnil či poslal priateľ,  bez toho, aby museli povedať niečo konkrétne. Hlavným cieľom  je vytvoriť interakciu medzi používateľmi vo forme pripomienok, alebo diskusií.  Preto väčšina sociálnych sietí podporuje komentovanie takmer každý typ príspevku.

 

Skupiny a značky (tags)

Sociálne sieteNiektoré sociálne siete používajú skupiny, ktoré vám pomôžu nájsť ľudí s podobnými záujmami, alebo sa zapojiť do diskusií o určitých témach. Skupina môže byť zameraná na čokoľvek napr.:  „Obchodná akadémia Košice 2000“ alebo „Bývam u svojej mačky“ , „Fitnes Sásová“.

Skupiny na sociálnej sietí sú jednak spôsob, ako sa spojiť s rovnako zmýšľajúcimi ľuďmi, ako aj spôsob, ako identifikovať svoje záujmy. Niekedy sú skupiny nazývané rôzne, napr. na Facebooku sú to „siete“.

Ako alternatíva ku skupinám sa veľa sociálnych sietí začalo používať označovanie. To umožňuje používateľom kategorizovať svoje príspevky podľa témy. Sociálne siete buď automaticky vygenerujú značku pri zadávaní znaku mriežky (#) pred kľúčovým slovom (nazývaným hash), alebo vyžadujú, aby ste zadali niekoľko kľúčových výrazov.

Tieto značky sa stávajú odkazmi. Keď kliknete na ne,  alebo klepnete na ne, prenesú vás na novú stránku, na ktorej sa zobrazia všetky najnovšie príspevky od všetkých, ktorí túto značku zahrnuli do svojich príspevkov.

 

Prečo začať používať sociálne siete?

Sociálne siete sú forma zábavy. Sú skvelé pre poznávanie nových ľudí, ale aj udržiavanie si vzťahov so starými ppriateľmi / známymi. Môžu byť tiež veľmi efektívnym propagačným nástrojom pre podniky, podnikateľov, spisovateľov, hercov, hudobníkov alebo umelcov. Väčšina z nás má záľuby,  ako sú knihy, televízia, videohry alebo filmy. Sociálne siete nám umožňujú spoznať ostatných, ktorí majú rovnaké záujmy.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.