Čo je coworking?

Coworking sa v posledných rokoch stal alternatívou k práci z domu,  alebo v kancelárii. Ponúka flexibilitu, príležitosti na vytváranie kontaktov a niektoré výhody hlavne ak ide o produktivitu.  

Whatiscoworking.com ponúka jednoduchú a priamu definíciu:

„Coworking“ alebo „spolupráca“ s malým písmenom „c“ je všeobecný pojem, ktorý sa  používa na opis situácie, v ktorej dvaja alebo viacerí ľudia pracujú spoločne na tom istom mieste, ale nie pre tú istú spoločnosť . 

Namiesto práce v samostatných kanceláriách, alebo na rôznych miestach, nezávislí odborníci, ktorí majú možnosť pracovať odkiaľkoľvek, zdieľajú jedno pracovné prostredie. Môže ísť o príležitostnú, alebo pravidelnú prácu na plný úväzok, v závislosti od vašich preferencií.

 

Coworking priestory

Coworking priestor je najčastejšie kaviareň – ako pracovný priestor, ale môžu to byť aj kancelárie, alebo podkrovie nejakého domu. Hlavnou myšlienkou je, že sa jednotlivci stretávajú na spoločnom mieste, aby dosiahli vyššiu produktivitu práce, a pocit spoločenského života. 

 

Výhody coworkingu

Čo je coworkingAk ste niekedy pracovali samostatne, z domu, možno ste sa cítili izolovaný. Bez toho aby ste sa stali zamestnancom s pevnou pracovnou dobou si môžete vytvoriť podmienky podobné v práci. Nájsť si spolupracovníkov, kolegov, mať tak sociálny kontakt a rozvíjať spoločenský život.

Oproti bežnému zamestnaneckému pomeru máte výhodu aj v tom, že si kolegov vyberáte prakticky sami. Nie ste nútení tak tráviť celý deň v miestnosti z niekým kto vám nevyhovuje. 

Vytvárate si tak tvorivé a pohodlné prostredie. Ľudia s ktorými sa začnete stretávať, môžu byť aj prínosom pre vašu prácu. Dohodia vám klientov, alebo vám  pomôžu konzultovať rozličné zložité situácie vo vašej práci.

Ak si vyberiete kancelárske priestory, často krát je súčasťou aj kuchynka či rozličné občerstvenie. Je to výborné riešenie ak sa doma cítite izolovaný, ale nechce sa vám fungovať v klasickom 8 hodinovom zamestnaní. 

Na Slovensku si ešte veľa ľudí nezvyklo, že práca z domu je prácou, a častokrát náročnejšia a vyčerpávajúcejšia ako v kancelárií  pri zamestnaneckom pomere.   Doma si nedovolíte stráviť 4 hod denne na facebooku, pretože vám ich nikto nezaplatí. V práci často krát stačí, že sa šéf pozerá inam. A tak môže byť coworkting, skvelé riešenie na to aby ste sa vyhli otázkam a poznámkam typu: “ Pracuješ? Ešte spíš? No ty máš teda prácu.  A to chceš toľko zaplatiť, veď robíš doma.“ a pod. 

Taktiež ak pracujete doma ste v práci stále, pretože neodchádzate z miesta kde ste pracovali. Ak si plánujete vytvoriť pravidelný denný režim, môže byť coworking skvelé riešenie.

 

Nevýhody coworkingu

Najväčšou nevýhodou je, že nie je zadarmo. Napriek tomu, že je to lacnejšie ako prenájom vlastnej kancelárie. Stále je to vyšší náklad ako keď pracujete doma.  Ďalšou nevýhodou  je rozptyľovanie pri práci.  Vyrušovanie od iných, hluk a menej súkromia. Preto než sa rozhodnete pre coworking zvážte aj to, aký ste typ osobnosti a či vám takýto štýl práce a prostredie bude vyhovovať. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.