Čo je Darknet? Čo je Deep web?

Darknet, alebo tiež  „Dark Web“ či  „Deep Web“. Ide o podhubie internetu. Neverejná časť, ku ktorej sa nedostanete klasickým spôsobom. Obsahuje špecializované web stránky, ktoré skrývajú svoju identitu pred políciou a úradmi. Bežné vyhľadávače nevidia web stránky Darknetu (Deep webu) . Je to súkromný virtuálny priestor, v ktorom sa ľudia pohybujú anonymne. 

 

Aký je účel Darknetu?

Účelom je poskytnúť úplnú anonymnosť vo svete online. Ľudia môžu komunikovať, prispievať na diskusné fóra, nakupovať a predávať bez starosti či ide o legálnu činnosť. 

PLUS:

Je útočiskom demokracie a opozíciou  voči korupcii. Informátori môžu podávať správy novinárom z korporátnych a vládnych orgánov, a odhaliť tak korupciu a iné nečestné praktiky. 

Darknet je tiež miestom pre jednotlivcov, ktorý musia žiť v krajinách s despotickým režimom, alebo pod náboženskou kontrolou, a vďaka anonymnému vyhľadávaniu, dokážu nájsť pomoc, či informovať o skutočnom stave v krajine. 

Je útočiskom pre  ľudí, ktorí majú kontroverzný  životný štýl (napr. BDSM) kde môžu komunikovať a zdieľať  svoje myšlienky bez strachu z represálií.

MÍNUS:

Darknet je tiež čierny trh, kde sa dá nakupovať a predávať kontraband a rôzne nelegálne služby. Narkotiká, strelné zbrane, odcudzené čísla kreditných kariet, nelegálna pornografia, pranie špinavých peňazí a dokonca aj vyhľadať si nájomného vraha nie je ničím výnimočným, ak máte k dispozícii Darknet.

 

Ako funguje Dark Web?

Ako prvé si musíte do počítača nainštalovať špeciálny softvér. K dispozícií sú dve možnosti.  I2P protocol, alebo TOR protocol. Ide o dve rozličné technológie, ktoré zvládajú maskovať a anonymizovať vašu prácu na pozadí. 

V oboch prípadoch, Darknet funguje pomocou komplexného matematického šifrovania na skomolenie osobnej identity, maskovanie identifikácie siete a fyzického umiestnenia.  Sieťový prenos prebieha cez niekoľko tisíc serverov po celom svete, takže sledovanie je skutočne nemožné.

Všetky obchody a zasielanie správ sa vykonáva prostredníctvom pseudonymov, ktoré sú odpojené od vašej skutočnej identity. Pre väčšinu peňažných transakcií sa  používa bitcoin.

Aby ste mohli používať  v I2P,  alebo TOR Darknet, musíte si nainštalovať špecializovaný šifrovací softvér, špecializovaný webový prehliadač a ak chcete niečo kupovať: budete si musieť zaobstarať kryptomenu a nainštalovať peňaženku. 

 

Existujú teda dva Darknets?

Áno, existujú dve „čierne siete“, pričom TOR darknet je tá populárnejšia. TOR sa zameriava na poskytovanie anonymného prístupu používateľom k bežnému webu a aj k Darknetu. „Čierne“  web  stránky na TOR používajú doménové meno .onion (napr. Adresa ako http://silkroadvb5piz3r.onion).  Surfovanie  na Darknet je zvyčajne rýchlejšie s TOR.  TOR  je  „ Onion Router„.

I2P je menšia skrytá sieť, zvyčajne pomalšia oproti TOR. Očakáva sa však, že popularita  I2P v priebehu času porastie, pretože je odolnejší pri presadzovaní práva.  I2P znamená „Invisible Internet Project“.

 

Ako zaplatíte za produkty a služby na Deep Webe?

Používanie PayPal,  alebo platobných kariet odhalí vašu identitu, a tak na  Darknet  sa preferuje používanie virtuálnej meny, ktorá sa dnes ešte nedá sledovať tak, ako hotovosť.  Pri virtuálnej mene sa transakcia zaznamenáva pomocou série anonymných čísel. Tieto anonymné čísla sa nazývajú „peňaženkou“ a je to špecializovaný softvér. Bitcoin a iná kryptomena je decnetralizovaná, to znamená, ak vás niekto oklame, nemáte sa kam obrátiť a žiadať o vrátenie peňazí. 

 

Escrow Middleman – čestné obchodovanie

Escrow servis je sprostredkovateľská služba, ktorá pomáha overiť, či kupujúci má skutočne k dispozícií peniaze, alebo či a jeho finančné prostriedky iba dočasne držia. Táto  sprostredkovateľská služba sa skontaktuje s predávajúcim, a čaká na pokyn kupujúceho, že bol tovar doručený v poriadku a až potom vyplatí predávajúcemu jeho čiastku. Podobná služba je tiež napríklad TorEscrow.

 

Ako funguje doručenie kontrabandu?

Rovnako ako balík od Amazonu. Tovar zakúpený na Darknet sa dodáva prostredníctvom poštových, alebo kuriérskych prepravných spoločností. A tak sa môžu doručovať ako narkotiká, tak zbrane, a  akýkoľvek nelegálny tovar. Tu už hrozí riziko odhalenia. Prepravné služby v USA zavádzajú röntgenovanie balíkov a spolupracujú s orgánmi činnými v trestnom konaní. V Európe zatiaľ tento postup zavedený nie je. 

 

Ako sa dostanem do siete Darknet?

Hoci určite neschvaľujem nákup a predaj a  pašovanie nelegálneho tovaru, podporujem  občianske slobody a demokraciu v online prejave. Ak chcete získať prístup k sieti TOR Onion, prejdite na článok s jednoduchým návodom

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.