Deň softvérovej slobody – 16 september
Deň softvérovej slobody je organizovaný IOSN (International Open Source Network) a prvýkrát sa uskutočnil 28.8.2004. Tento deň je celosvetovou oslavou softvérovej slobody, ktorej cieľom je predstavenie, kopírovanie, distribuovanie softvéru.
Hlavným zámerom je vzdelávať verejnosť a podporiť využitie programov v jej prospech. V zahraničí je tento deň označovaný ako Software Freedom Day → odkaz skratka SFD. V tento deň prebieha asi 300 podujatí v asi 100 krajinách sveta. Na Slovensku sa zatiaľ doteraz žiadne podujatie nekonalo, ale v susednej Českej republike áno.
Deň softvérovej slobody
V roku 2004 Nadácia Digital Freedom začala najprv s oslavou v USA a tradícia sa postupne rozšírila do celého sveta. (Okrem Slovenska) Sponzorom akcie sú spoločnosti ako Google, Joomla. Linux a ďalšie.
V prípade ak má niekto záujem zorganizovať oslavu dňa softvérovej slobody si musí nájsť team. Zaregistrovať, požiadať o sponzorstvo a preložiť svoju víziu propagácie. Myšlienka projektu je propagácia a šírenie informácií, vzdelávanie, osveta a digitalizácia.
Čo je slobodný softvér?
Slobodná softvér je taký ktorý, poskytuje:
- slobodu spustiť program na akýkoľvek účel (sloboda 0),
- slobodu študovať a upravovať program (sloboda 1, ktorá vyžaduje prístup k zdrojovému kódu),
- slobodu kopírovať program, aby bolo možné pomáhať svojim blížnym (sloboda 2),
- slobodu vylepšiť program a poskytnúť toto vylepšenie verejnosti, aby bolo na úžitok celej spoločnosti (sloboda 3).
Najčastejšie používanou licenciou pre slobodný softvér je GNU General Public License (GPL). Príklady niektorých ďalších licencií slobodného softvéru sú: BSD licencia, GNU Lesser General Public License (LGPL), Apache License, Mozilla Public License (MPL).
GNU General Public License (GNU GPL či jednoducho GPL) je populárna licencia pre slobodný softvér, ktorú pôvodne napísal Richard Stallman pre projekt GNU (projekt na vytvorenie kompletného operačného systému, ktorý by bol slobodným softvérom). Poslednou verziou licencie je verzia tri vydaná 29. júna 2007. Voľnejším komplementom GPL je tzv. LGPL – Lesser General Public License.
Licencia GPL bola napísaná Richardom Stallmanom v roku 1989 pre použitie s programami poskytovanými ako súčasť projektu GNU. Pôvodná licencia GPL bola založená na zjednotení podobných licencií používaných pre prvé verzie programov GNU Emacs, GNU Debugger a GNU Compiler Collection. Tieto licencie obsahovali podobné podmienky ako moderná GPL, ale boli špecifické pre každý program, čo ich robilo nekompatibilnými, aj keď v podstate išlo o tie isté licencie. Stallmanovým cieľom bolo vytvoriť jedinú licenciu tak, aby mohla byť použitá v akomkoľvek projekte v rovnakom znení.
IT svet má ešte jeden významný sviatok a tým je deň programátorov 13 septembra.
Komentáre