Google AdSense. Ako si zarobiť na reklame?

Google AdSense je jeden zo spôsobov, ako si zaisť príjem s web stránky. Ide o obsahovú reklamu, umiestnenú na vašej web stránke, blogu, v aplikácií. Na oplátku vám Google ponúkne výnos z umiestnenej reklamy.  Sadzba, ktorú vám zaplatí, sa líši, v závislosti od kľúčových slov, ktoré  generujú reklamu na web stránke.

Textové reklamy pochádzajú z Google AdWords, čo je reklamný program spoločnosti Google. Inzerenti ponúkajú v tichej  aukcii reklamu na každé kľúčové slovo a poskytovatelia obsahu dostávajú zaplatené za reklamy, ktoré umiestňujú do svojho obsahu.

Ani inzerenti ani poskytovatelia obsahu nemajú úplnú kontrolu nad tým, ktoré reklamy sa budú zobrazovať. Google taktiež omedzuje počet poskytovateľov obsahu aj inzerentov. 

 

Obmedzenia služby Google AdSense

Google obmedzuje službu AdSense na nekomerčné web stránky (usa). Okrem toho nesmiete súčasne na stránke používať reklamy, ktoré môžu byť zamieňané s reklamami Google. Nesmiete klikať na svoje vlastné reklamy,  alebo povzbudzovať návštevníkov web stránky, aby na reklamu klikli. Musíte sa tiež vyhnúť mechanickým, alebo iným metódam umelého nafukovania zobrazenia web stránky, alebo kliknutí. Považuje sa to za podvod. Tiež vám nezobrazí informáciu o tom, koľko zaplatil inzerent za čo, že klikol niekto na reklamu, na vašom webe.  A v neposlednom rade si vyhradzuje právo pre akúkoľvek zmenu pravidiel. 

 

Účet Google AdSense

Ak máte záujem o to aby sa na vašej web stránke zobrazovala reklama, musíte si vytvoriť účet Google AdSense. Po vyplnení základných údajov, musí prejsť vaša web stránka schvaľovacím procesom. Môže to trvať aj niekoľko dní.  Po schválení, si vyberiete aký typ reklamy chcete zobrazovať a  umiestnite si kód do web stránky. Ak využívate službu Blogger, je postup jednoduchší, nemusíte integrovať kód. Stačí ak si nastavíte v časti rozloženie stránky, kde sa má reklama zobrazovať. V rozšírených nastaveniach si môžete nastaviť aj to, od akých inzerentov si neželáte zobrazovať reklamu. 

AdSense má dve základné rozdelenia: 

  • AdSense pre obsah
  • AdSense pre vyhľadávanie

 AdSense pre obsah zahŕňa reklamy umiestnené v blogu a na web stránkach. Reklamy môžete umiestniť aj do informačného  RSS kanála. AdSense pre vyhľadávanie zahŕňa reklamy umiestnené vo výsledkoch vyhľadávania, ak ste si vytvorili vlastný vyhľadávací nástroj. 

 

Spôsob platby

Google ponúka tri spôsoby platby v prípade obsahovej reklamy

  • CZK –  cena za kliknutie, zaplatené dostanete ak niekto klikne na reklamu.
  • CTZ –  reklama na tisíc zobrazení,  zaplatené dostanete vždy potom čo sa reklama zobrazí po tisíci krát. 
  • CPA – platba za akciu, zaplatené dostanete vtedy ak užívateľ vykoná akciu, napríklad nasleduje odkaz a stiahne si softvér. 

Ak je AdSense umiestnený vo výsledku vyhľadávania, pre vyplácanie sa používa iba spôsob CZK. Príjem si môžete nechať poslať na účet a mal by byť zdanený.  

 

Nevýhody

Existujú ľudia, ktorí zarábajú viac ako 100 000 dolárov ročne vďaka službe Google  AdSense. V USA. Ak chcete na reklame zarobiť, musíte mať skutočne silne navštevovanú web stránku a kvalitný obsah s relevantnými kľúčovými slovami. Optimalizácia web stránky a jej propagácia si vyžaduje čas a je niekedy je to nákladne. Je nakoniec možné, že viac investujte do toho aby ste dostali užívateľov na web stránku a mohli tak zarábať, ako bude nakoniec výnos z Google AdSense.  

Slovensko je malá krajina s jazykovým obmedzením. V službe google adwords má iba zopár veľkých inzerentov. Ak máte teda web v slovenskom jazyku, a lokalizujete sa iba na Slovensko, môžete očakávať skôr príjemný vedľajší príjem ako zárobok. 

 

Výhody

Reklamy sú nenápadné, takže používatelia na nich dobre reagujú. Taktiež ide o kontextovú reklamu a preto je pre mnohých ľudí relevantná a je tak predpoklad, že na reklamu kliknú.  Nemusíte mať veľký web, alebo byť nieto známy, aby ste mohli začať službu používať. Proces žiadosti je jednoduchý a nič vás to nestojí. 

Služba  funguje ako váš vlastný reklamný maklér. Nemusíte jednať o cenách ani hľadať inzerentov. Google to urobí za vás, a tak  sa môžete sústrediť na vytváranie kvalitného obsahu a propagáciu web stránky.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.