Sprievodca Google Fuchsia

Fuchsia je nový operačný systém od spoločnosti Google, ktorý by jedného dňa mohol nahradiť Chrome, alebo Android. Fuchsiou sa nemusíte učiť ovládať viacero operačných systémov, ani sa nemusíte zaoberať problémami pri prenose dát a služieb medzi zariadeniami. Fuchsia pracuje rovnako dobre pre notebooky, tablety, smartphony, a všetky „inteligentné“ zariadenia.  Nie je prekvapením, že  Google vidí potenciál  je v tomto revolučnom operačnom systéme.

 

Čo je Google Fuchsia?

Je to operačný systém navrhnutý tak, aby fungoval na akomkoľvek zariadení. Na rozdiel od, povedzme, iOS a Mac OS, Android a Chrome, bude Google Fuchsia pracovať rovnako na notebookoch, tabletoch, smartfónoch a inteligentných zariadeniach. Obrazovka sa dá ovládať pomocou dotykovej obrazovky, trackpadu,  alebo klávesnice.

Fuchsia bude podporovať aplikácie, a nie je prekvapením, že jej používateľské rozhranie sa sústredí okolo produktov Google. To znamená nielen vyhľadávanie a mapy, ale aj služba ako  Google Asistent, ktorú navrhli tak, aby vás poznali a poskytli vám užitočné informácie predtým, než sa budete pýtať. 

Fuchsia podporuje multitasking, ktorý od roku 2016 zatiaľ používa iba os  Android. Podporuje tiež aplikácie, ktoré sú napísané pomocou „Flutter“ SDK (software development kit). Rovnako ako aplikácie pre Android, aplikácie Fuchsie  dodržiavajú pokyny „Material Design“ od spoločnosti Google.

Fuchsia je 100% Google. Na rozdiel od prehliadačov Chrome a Android, ktoré sú založené na jadrách Linuxu, Fuchsia je založená na vlastnom jadre od spoločnosti Google.  (Zircon). 

 

Potenciál nového operačného systému

Google Fuchsia

Operačný systém Google Fuchsia

Práve teraz je tento operačný systém veľmi sľubný. Spoločnosť Google neoznámila oficiálne príchod nového operačného systému. Koncom roku 2016 zverejnila kód na GitHub. To znamená, že si od Fuchsie veľa sľubuje. Jeden operačný systém, ktorý dokáže fungovať na akomkoľvek zariadení, a ktorý je úplne prispôsobený pre používateľa – hlavne vďaka dokonalým znalostiam google o nás všetkých

Rovnaký operačný systém vo všetkých zariadeniach ktoré používate, môže mať nesporné výhody. Predstavte si že niečo začnete čítať v prehliadači Chorome a potom budete pohodlne pokračovať na inom zariadení tam kde ste prestali. Pustite si film na Pc a dopozerať ho môžete na tablete bez prerušenia.  Nie je to nič nové, ale výhoda je, že sa nemusíte učiť ovládať žiadne ďalšie nové zariadenie. 

Ak ste vývojár máte príležitosť podieľať sa na vývoji tohto operačného systému. Používa rovnakú platformu pre všetky zariadenia. Ďalšie plus spočíva aj v tom, že na vývoji aktualizácií a nových funkcií už nebude nutné viacero odlišných špecializovaných expertov pre rôzne platformy. A ďalšia nesporná výhoda je v tom, že ak tento operačný systém bude mať na starosti Google, akékoľvek aktualizácie budú pravidelné a pre všetky zariadenia.  V tom sa os Android odlišuje, pretože výrobca zariadenia nie je povinný aktualizovať operačný systém a vôbec riešiť jeho aktuálnosť a vývoj.

 

Fuchsia ešte nie je pripravená

Aj keď je Fuchsia optimalizovaná pre novšie a výkonnejšie procesory, ešte nie je ešte  pripravená na bežné použitie a pravdepodobne  niekoľko rokov ani nebude. Minulý rok v máji viceprezident  Dave Burke označil Fuchsiu za experiment v ranom štádiu. Ale má potenciál,  a myšlienka vývojárov zaujala. Ak si chcete tento operačný systém otestovať nájdete otvorený zdrojový kód (open-source) na  fuchsia.googlesource.com, kde je dostupný pre všetkých. 

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.