Ako zabrániť Google aby vás sledoval?

Ak máte obavu z toho, čo o vás google vie, čo vie o vašich zvykoch a záujmoch existuje jednoduchý spôsob, ako tomu zabrániť.  Stačí vypnúť určité funkcie, ako je napríklad sledovanie polohy.  Nemusíte odstraňovať celý google účet, stačí ak vo svojich nastaveniach, navolíte obmedzenia. 

 

1. Vypnite si v telefóne služby určovania polohy a GPS.

Google sleduje vašu polohu dvomi spôsobmi: 

 • Pomocou aplikácií ako  napríklad Mapy, alebo Waze. Aplikácie zaznamenávajú vašu polohu na základe GPS, pomocou google služieb napríklad ak vyhľadávate konkrétne údaje (adresu reštaurácie, napíšete recenziu). 
 • Operačný systém Android má v sebe zabudované nastavenia na sledovania polohy, ktoré pravidelne odosielajú údaje o vašej polohe Google, takže ak máte  Android zariadenie, bude pravidelne zasielať informácie spoločnosti Google.

Môžete však určovanie polohy vo svojom Android zariadení zakázať a to pomerne jednoduchým spôsobom. Prejdite v nastaveniach do časti poloha a vypnite sledovanie. V tomto rozhraní si môžete všimnúť aj ďalšie nastavenia. Taktiež ich môžete vypnúť. GPS si môžete vypnúť v rozbaľovacej ponuke. 

V Pc prejdete na históriu polohy a vypnite sledovanie. 

História polohy Google

 

2. Ukončite ďalšie sledovanie

V časti riadenie aktivity nájdete položky:  Aktivita na internete a v aplikáciach, Informácie zo zariadení , Hlasová a zvuková aktivita, História vyhľadávania YouTube , História pozerania YouTube. Tieto nastavenia môžete vypnúť, a nastavenie sa prekonfiguruje pre celý váš účet a teda aj v PC a na ďalších zariadeniach, napríklad mobil či tablet. 

Odpočúvanie google

 

3. Prispôsobenie reklám nastavte na vypnuté 

Prejdite do časti nastavenia reklám  a vypnite prispôsobenie reklám. Pod hlavným nastavením sa nachádzajú ďalšie políčka, tzv faktory. Vypite aj tie. Čo vám ale nedovolí vypnúť je vek a pohlavie. 

 

Keď budete prechádzať nastavenia, bude vám ponúknutý odkaz na službu AdChoices. Ide o reklamnú sieť, ktorá vás sleduje, ale môžete sa odhlásiť. Služba nepatrí spoločnosti Google, ale odoberá údaje o vašej polohe od Google. 

 

4. Vypnite sledovanie zásielok

Áno, google môže sledovať aj vaše zásielky, V časti Google Dashboard nájdete sledovanie balíkov, v týchto nastaveniach si sledovanie zásielok môžete vypnúť. 

 

5. Gmail

Ak používate Gmail, mali by ste zablokovať funkciu ktorá zhromažďuje kontakty. V pravom hornom rohu si vyberte ikonu ozubeného kolieska, ďalej nastavenia,  na karte  všeobecné, v časti návrhy zrušte začiarknutie : Navrhovať správy na odpovedanie, Navrhovať dôležité správy.

Potom v časti  – Vytvárať kontakty a pri zadávaní automaticky dokončovať, vyberte možnosť – Kontakty budem pridávať ja.

 

6.Kalendár

Ďalší spôsob akým vás Google sleduje je prostredníctvom služby Kalendár Google. Môžete si všimnúť, že ak máte zakúpenú letenku, alebo rezerváciu v hoteli, zobrazí sa vám to hneď v Google mapách a automaticky vám príde  upozornenie na gmail. Ako toto sledovanie zakázať? 

 1. Prejdite do aplikácie kalendár.
 2. V pravom hornom rohu kliknite na ozubené koliesko a  vyberte nastavenia.
 3. Vľavo vyberte položku udalosti zo služby Gmail.
 4. Zrušte  nastavenia  – automaticky pridať udalosti z gmailu do môjho kalendára.

 

7. Chrome

Prehliadač chrome je ďalší nástroj pomocou ktorého vás google sleduje. (Aj váš PC) Odstráňte z prehliadača vyrovnávaciu pamäť a zastavte synchronizáciu. Ako na to?

 • Kliknite na tri bodky v pravom hornom rohu a vyberte nastavenia.
 • Uvíta vás okno synchronizácie. Nastavte vypnúť, a vypnite celú sadu synchronizácie.  

 • Potom prejdite nižšie do časti –   Ochrana súkromia a zabezpečenie, nájdite položku – Posielať pri prehliadaní webov požiadavku Do Not Track a vypnite.  ( V tejto časti by ste mali spozornieť, aj keď máte pocit graficky, že táto čast je vypnutá, oproti iným nastaveniam funguje opačne. Zvýraznená modrá je vypnutá, nevýrazná šedá je zapnutá. Kým v iných častiach (riadkoch)  je to opačne.
 • Funkcia nesledovať, však nie je právne záväzná, preto by ste mali pokračovať ešte do časti nastavenia obsahu a pokračovať tam. 
 • Nakoniec si vymažte cookie ,  dáta prehliadania a cache.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.