Google ťa sleduje. Čo všetko vie? Ako sa ochrániť?

Google ťa sleduje. Čo všetko vie? Ako sa ochrániť? Naše životy sa stali prepojené online tak, ako to v histórií ľudstva ešte nemá obdobu. Spolupracujeme navzájom online prostredníctvom sociálnych sieti, emailov, diskusných fór, používame komplexné dátové kanály a inovácie. Kultúra s ktorou sa stretávame online je v zásade spojená s tým s čím sa stretávame v reálnom živote.

Najpopulárnejší svetový vyhľadávač Google, vytvoril niekoľko nesmierne populárnych služieb ako:  YouTube, Gmail, Google maps,… ktoré používajú stovky miliónov ľudí na svete. Ich používanie je veľmi jednoduché.

Avšak s týmto jednoduchým používaním služieb prichádzajú aj obavy o súkromne, najmä v oblastiach ukladania dát, sledovania vyhľadávania a používania osobných informácií.
Zásadné obavy sa týkajú práv na ochranu súkromia, najmä ak ide o spoločnosť Google a množstvo informácií ktoré sledujú, ukladajú a nakoniec používajú. Článok prináša podrobnosti o tom , aké informácie spoločnosť Google sleduje, ako ich používa a čo môžete spraviť pre lepšiu ochranu

 

Google ťa sleduje. Sleduje čo vyhľadávam?

Google sleduje celú históriu vyhľadávania. Ak chcete používať niektorú zo služieb spoločnosti Google a využívať ich, väčšinou sa musíte  personalizovať pomocou prihlásenia do Google účtu.

Po prihlásení sa začne  aktívne sledovať

 • Čo hľadáte
 • Ako hľadáte
 • Vzorce vyhľadávania
 • Ktoré reklamy vás zaujímajú
 • Na čo kliknete
 • Aké obrázky zobrazíte
 • Aké videá sledujete

Toto všetko je podrobne uvedené v zmluvných podmienkach spoločnosti Google , ako aj v pravidlách ochrany osobných údajov spoločnosti Google . Hoci ide o siahodlhé právne dokumenty, je rozumné venovať im aspoň rýchly náhľad ak Vás sledovanie znepokojuje.

 

Sleduje Google históriu vyhľadávania aj keď nie som prihlásená?

Pri každom prihlásení sa na internet nechávame stopu identity prostredníctvom ip adresy, mac adresy, a ďalších jedinečných identifikátorov. Okrem toho väčšina webových prehliadačov, web stránok a aplikácií vyžaduje od používateľa, aby  potvrdil povolenie pre využívanie súborov cookie.

Ak nie ste prihlásený do služby Google, stále  poskytujete širokú škálu informácií, ktoré sprístupňujete spoločnosti Google. Napríklad:

 • Kde sa vo svete nachádzate (geografická poloha)
 • Vaša IP adresa
 • Informácie o službách Google, ktoré používate, a spôsobe, akým ich používate na základe vzorov aktivít
 • Na ktoré reklamy môžete kliknúť
 • Aké zariadenie používate
 • Informácie o serveri
 • Identifikácia informácií získaných z vášho využívania partnerských služieb.

Tieto informácie sa používajú na zacielenie umiestnenia reklamy a relevantnosť vyhľadávania. Je tiež k dispozícii ľuďom, ktorí vlastnia web stránky, ktoré sledujú údaje prostredníctvom štatistického nástroja Google Analytics (GA)  . V nástroji GA nemusia byť nevyhnutne schopní  zistiť odkiaľ pristupujete, ale ďalšie identifikačné informácie (zariadenie, prehliadač, čas dňa, približné geografické údaje, čas na webe a obsah, ku ktorému sa pristupuje) budú k dispozícii.

 

Google ťa sleduje. Príklad, aké informácie spoločnosť Google zhromažďuje?

Niekoľko príkladov , čo služba Google zhromažďuje od používateľov:

 • Informácie, ktoré používateľom poskytujú spoločnosti Google, vrátane osobných údajov, ako napríklad meno, e-mailová adresa, telefónne číslo , kreditná karta a fotografia.
 • Informácie získané z používania služieb Google vrátane údajov o používaní, osobných preferencií, e-mailov, fotografií, videí, histórie prehliadania, vyhľadávania máp, tabuľky a dokumentov atď.
 • Informácie zo zariadenia, ktoré používate na prístup k službe Google a službám Google vrátane modelu hardvéru, informácií o mobilnej sieti (áno, vrátane vášho telefónneho čísla), a to aj aký operačný systém používate
 • Informácie o protokoloch serverov, ktoré sa zhromažďujú od chvíle, keď používatelia aktívne používajú služby Google vrátane vyhľadávacích dopytov, informácií o telefóne (čas a dátum hovorov, typy hovorov, čísla presmerovania atď.), Adresy IP, súbory cookie jedinečne spojené s webovým prehliadačom alebo Účet Google a informácie o aktivite zariadenia (zlyhania, aké sú nastavenia na vašom hardvéri, jazyku atď.)
 • Informácie o mieste, kde sa nachádzate vo svete, vrátane mesta, štátu, okolia a približnej adresy
 • Periférne služby a aplikácie môžu taktiež poskytovať to, čo sa nazýva „jedinečné číslo aplikácie“, ktoré poskytuje Google viac identifikačných informácií pri dotazovaní
 • História vyhľadávania vrátane osobných informácií nachádzajúcich sa v službách Google, ako sú napríklad YouTube, Mapy Google a Obrázky Google
 • Užívateľské interakcie s inými webovými stránkami a službami sú tiež sledované, najmä ak používateľ integruje s reklamami

Google ťa sleduje

Prečo Google sleduje toľko informácií ?

Aby spoločnosť Google mohla poskytnúť úžasne podrobné a relevantné výsledky, na ktoré sa mnoho miliónov ľudí prihlásilo, potrebuje určité množstvo údajov na dosiahnutie cielených výsledkov. 

Napríklad, ak máte históriu vyhľadávania videí o výcviku psa a ste sa prihlásili do služby Google, spoločnosť Google vyvodzuje, že by ste chceli vidieť cielené výsledky o výcviku psov na všetkých službách Google, ktoré používate: to by mohlo zahŕňať službu Gmail, YouTube, vyhľadávanie na webe, obrázky atď.

Hlavným cieľom spoločnosti Google pri sledovaní a ukladaní takýchto informácií je prinášať svojim používateľom viac relevantných výsledkov, čo nie je nevyhnutne zlé vec. Rastúce obavy o ochranu súkromia však motivovali mnohých ľudí, aby pozorne sledovali svoje údaje vrátane údajov zdieľaných online. 

 

Ako zabrániť sledovaniu mojich dát? 

Existujú tri rôzne prístupy, ktoré môžu užívatelia aplikovať, ak sa obávajú sledovania, ukladania a využívania svojich údajov spoločnosťou Google. 

 

1.) Vypni všetko :

Najjednoduchší spôsob, ako zakázať sledovanie vašich údajov spoločnosťou Google, je jednoducho nepoužívať žiadne služby Google –  sú alternatívne vyhľadávacie nástroje , ktoré nemajú za cieľ sledovať históriu vyhľadávania ani zhromažďovať žiadne  osobné údaje.

 

2.) Nezaregistruj sa, ale uvedomte si, že dôjde k strate relevantnosti :

ľudia, ktorí chcú pokračovať v používaní spoločnosti Google bez sledovania, to určite urobia, jednoducho tým, že sa neprihlásia do svojich účtov Google. Táto možnosť je trochu dvojsečná : vaše informácie nebudú sledované, ale kvôli tomu môže dôjsť k úpadku vašej relevantnosti vyhľadávania.

 

3.) Používaj Google opatrne a zdravý rozum :

Pre používateľov, ktorí chcú pokračovať v používaní spoločnosti Google, nechcú sledovať ich informácie, ale chcú využiť svoje konkurenčné výsledky vyhľadávania, existujú spôsoby, ako to urobiť.

Pravidelne kontroluj nastavenia Google . 

Vy, ako používateľ, máte úplnú kontrolu nad tým, aké údaje sa rozhodnete zdieľať (alebo nebudete zdieľať) so spoločnosťou Google. Môžete to urobiť pre každú službu, ktorú používate so službou Google, z Gmailu na YouTube do všeobecných nastavení vyhľadávania. Ak chcete aktualizovať nastavenia aktivity účtu Google, kliknite sem. 

Skontroluj svoj informačný panel Google. 

Každý, kto má účet na Googli, má tzv. „Dashboard“, čo je jednoduchý spôsob, ako zistiť všetky aktivity, nastavenia a informácie o profile Google na jednom mieste. Ide o nástroj , kde môžete zistiť, aké e-maily môže mať spoločnosť Google, zmeniť heslá, zobraziť pripojené aplikácie a stránky, zobraziť všetky účty, spravovať aktívne zariadenia, spravovať svoje kontakty a oveľa viac. Je dokonca možnosť nastaviť si mesačne pripomenutie, aby ste sa uistili, že všetky vaše nastavenia sú určené pre každú jednotlivú službu Google. Kliknite tu na prístup k informačnej tabuľke Google .

Vezmi energiu zobrazovaným reklamám. 

Vedeli ste, že môžete skontrolovať a kontrolovať typy reklám, ktoré vám spoločnosť Google zobrazuje? Väčšina používateľov nevyužíva to úžasné pohodlie, ale je to veľmi jednoduché. Ak chcete zobraziť, upraviť a dokonca zrušiť zobrazovanie druhov reklám, ktoré sa zobrazujú na stránkach Google, kliknite sem.

Pravidelné kontroly súkromia. 

Nie ste si istí, ktoré služby spoločnosti Google používajú aké informácie. Koľko vašich osobných informácií sú zdieľané alebo aké informácie spoločnosť Google už získala vo vašich vyhľadávacích návykoch? Jedným zo spôsobov, ako vyriešiť tieto trochu ohromujúce údaje, je použiť Kontrola ochrany osobných údajov spoločnosti Google . Tento jednoduchý nástroj pomáha používateľom metodicky kontrolovať presne to, čo sa zdieľa a kde. Môžete si napríklad vybrať, koľko informácií sa zdieľa v službe Google+profil, verejne i súkromne. Môžete upraviť, koľko informácií je k dispozícii, ak niekto klikne na používateľský profil YouTube.
Môžete sa odhlásiť od spoločnosti Google pomocou ľubovoľných verejne zdieľaných fotografií na pozadí. Upraviť akékoľvek odporúčania produktov, ktoré ste v minulosti poskytli, zachovať všetky svoje odbery Google.  (napríklad videá YouTube) Spravovať nastavenia služby Fotky Google a ďalšie. Môžete dokonca prispôsobiť svoje skúsenosti so službou Google, ako zobrazíte pokyny na zobrazenie výsledkov vyhľadávania. 

 

Môže sa Vám ešte páčiť...

1 odpoveď

 1. emjon píše:

  JE TO SMIROVANIE,NIC VIACEJ/….

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.