Google žargón

Google je známy svojou jedinečnou firemnou kultúrou a k tomu samozrejme patria aj niektoré zaujímavé frázy s prostredia spoločnosti. Nie všetky tieto výrazy vymyslel Google sám, ale používa ich. Google žargón. Počuli ste už nejaký? 

 

Googleplex

Googleplex je ústredie spoločnosti v Mountain View,  Kalifornia. Ak ste videli film Stážisti, nahliadli ste tak do firemného prostredia ústredia. Googleplex je číslo, ktoré dostanete ak číslu googol pridáte nulu. (Googleplex –  , Googol – 10100) . Googleplex poskytuje zamestnancom nezvyčajné benefity, ako je napríklad kaderník, práčovňa a gurmánske jedlá. Spoločnosť v dôsledku ekonomickej krízy zrušila  niektoré benefity, ale tie ktoré ostali sú stále zaujímavé.

 

Googlers

Googlers sú zamestnanci spoločnosti Google. Existuje aj niekoľko variant termínu, napríklad:  Gayglers LGBT zamestnanci, Bikeglers zamestnanci ktorý prichádzajú do práce na bicykli,  Newglers nový zamestnanci, Xooglers – bývalí zamestnanci. 

 

Pravidlo 20-percent 

Google vývojári môžu venovať dvadsať percent svojho pracovného času na „pet projects“. Filozofia spočíva v tom, že toto pravidlo, pomáha kreativite a energizácií projektov.  Niekedy sú tieto „20-percentné projekty“ mŕtve,  a niekedy sa stanú rozvinutým produktom. Projekty ktoré sa riadili pravidlom 20 percent: Orkut, AdSense a tabuľky Google.

 

Don’t Be Evil

„Nerob zle“ je neoficiálne motto spoločnosti Google. Vysvetlenie nájdete aj na oficiálnej web stránke spoločnosti  „Môžete zarábať peniaze bez toho, aby ste robili niekomu zle„. Je to vysoký štandard, a google často čelí kritike, že sa tohto pravidla sám nedrží. Hlavne ak ide o ochranu osobných údajov, dominantného postavenia na trhu, cenzúru v Číne. Kritici sa pýtajú či toto nie je zlo. 

 

PageRank

PageRank je algoritmus, ktorý vytvorili zakladatelia spoločnosti Larry Page a Serge Brin. Namiesto výpočtu hustoty kľúčových slov,  PageRank sa sústredí na odkazový profil web stránky. Nie je to jediný faktor, ktorý rozhoduje o pozícií vo výsledku vyhľadávania, ale je významný.

 

Eating Your Own Dog Food

Táto fráza nevznikla  v spoločnosti Google, ale používa ju. Fráza pochádza z myšlienky, že ak je váš produkt dobrý, používate ho aj vy sami. Google sa snaží maximálne využívať v prom rade svoje vlastné produkty, čo umožňuje nachádzať nedostatky a odstraňovať ich. Google ale nie je jediná spoločnosť ktorá používa túto frázu, môžete sa s ňou stretnúť aj v spoločnosti Microsoft.

 

The Long Tail

Pojem the Long Tail  sa prvý krát objavil v článku Chrisa Andersona na stránke Wired, a neskôr sa objavil aj v jeho knihe.  Chris Anderson sa snaží vysvetliť, že internetový predaj je náročný a stresujúci ak sa sústredí na veľký počet produktov, a snaží sa o predaj čo najširšej verejnosti. Namiesto toho môže byť pre obchod výhodnejšie sústrediť sa na vybrané produkty a špecializovanú klientelu. Spoločnosti sa myšlienka zapáčila a rozvinula ju. Platená inzercia umožňuje malým inzerentom, umiesťovať špecializované reklamy pre cieľove publikum s ohľadom na ich lokalizáciu. 

 

Bad Neighborhoods

Google si takto pomenováva škodlivé web stránky a spammerov. Ak prepojíte svoju web stránku s nejakým spamerom, alebo nekorektným obsahom, google môže penalizovať aj vašu web stránku a poníži jej pozície vo výsledkoch vyhľadávania. 

 

Googlebots

Na indexovanie web stránok  Google používa automatizované programy na prehľadávanie odkazov, a ich archiváciu. Niektoré vyhľadávacie nástroje používajú pojmy ako  spidering,  alebo  web spiders, ale Google svoju technológiu nazýva „bots“ a označuje ako googlebot. 

 

I’m Feeling Lucky (Na slovensku sa prekladá ako skúsim šťastie) 

Vyhľadanie Google  obsahuje túto voľbu takmer od svojho začiatku. I’m Feeling Lucky je tlačidlo pod vyhľadávacím oknom vedľa tlačidla hľadať. Aj keď je toto tlačidlo používané málo Google si ho ponecháva. Presunul ho dokonca aj do iných nástrojov. Ak keď sa prakticky využíva minimálne, zdá sa, že je tam iba preto, že  Google ma pocíť šťastia, že má tlačidlo šťastia.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.