Kto je „black hat“ a kto „white hat“ hacker?

Hacker (haker)  je technicky zdatný používateľ, ktorý manipuluje a obchádza počítačové systémy. Niekedy je tento zásah z ušľachtilých dôvodov. Niekedy však má iba jediný cieľ, a to poškodiť niekoho či už krádežou identity, finančne alebo inak.  Ak počujete slovo hacker, asi vás napadne sterotyp s filmov , kde ide o sociálne izolovaného podivína, s nedostatočnou osobnou hygienou a tak podobne. Ich jediný cieľ je uškodiť, okradnúť niekoho. Je to však predsudok, a veľa hackerov, bojuje za nejakú správnu vec. 

Dnes by sa hackeri dali rozdeliť do troch hlavných kategórií:  

  • Black hat – páchajú trestné činy
  • White hat – bojujú za nejaké presvedčenie (Napríklad útok na vládne stránky, aby dali najavo nesúhlas s korupciou. )
  • Gray hat – je medzi black hat a white hat, občas bojuje sa nejakú vec, a občas spácha nejaký trestný čin. 

 

Black hat hacker

Ohľadne týchto hackerov nájdete asi najviac informácií. Úmyselne poškodzujú web stránky či počítače s úmyslom krádeže, alebo podvodu. V tomto príde ide o kyber kriminalitu. Častá forma útoku je DDOS, Vandalizmus, Krádež identity. Viac v článku 12 najväčších útokov v histórií internetu

 

White hat hacker

Hovorí sa im aj etickí hackeri. Veľmi často ide o ľudí pracujúcich pre nejakú organizáciu,  a podieľajú sa pri vývoji softvéru,  a ich práca spočíva v hľadaní chýb a pokusov o útok na tento softvér. Sú to často krát klasický zamestnanci zo stálym príjmom. Hackovanie je ich práca. Niekdy mohli patriť medzi black hackerov, a pre ich nadanie, im bola ponuknuta práca pre vládu, alebo veľkú inštitúciu.  White hacker väčšinou nemá motiváciu, škodiť, jeho príjem je dostatočný nato, aby ho už táto sféra nezajímala. 

 

Gray hat hacker

Gray hacker je väčšinou priemerne technicky zdatný. Hackovanie je pre nich koníček. Pokúšajú sa o nejaké útoky, ale väčšinou  nie sú vo veľkom rozsahu. Prakticky nevedia spôsobiť až také veľké škody ako black hacker, ale stretnete sa sním hlavne ak používate P2P 

 

Podkategórie hackerov: Script Kiddies a Hacktivizmus

Script Kiddies: toto je štýlový názov pre začínajúcich hackerov. V ich začiatkoch ešte nie je jasné, kde sa nakoniec pridajú a teda sa v začiatkoch nedajú jednoznačne identifikovať.
Hacktivisti: Najznámejší hactivista je  Lulzsec  a samozrejme skupina Anonymous. Ide o sociálnych aktivistov, bojujú proti korupcii, a ďalším spoločenským problémom.  Ich symbolom je často maska, tú nájdete filme V ako vendeta. Ide o akýsi symbol, povstania, odboja proti vládnucej moci. 

 

Hackovanie a hackerov, ako vykresľujú média je často krát prehnané. Podporujú to aj rôzne filmové snímky. Niekedy,  ale stačí len  trochu vynaliezavosti, ak niekto použije heslo nbusr123, k takému útoku žiadne hackovanie ani nie je  potrebné. Avšak pohybovať sa na internete, znamená aj čeliť iným rizikám, ako je hackovanie. Ak sa trochu posnažíte, ste viac menej v bezpečí.


Záver

Osobne za väčší podvod a rizika považujem rôzne marketingové stratégie či registrácie. Až s akousi samozrejmosťou si rôzne, aj veľké spoločnosti opýtajú číslo kreditnej karty, podmienia to registráciou. Berte,  ale do úvahy, že web stránka ako LinkeIn bola 5 rokov napadnutá a netušili o tom, ale tiež si od váš vyžiada číslo vašej kreditnej karty, aby ste si na 30 dni skúsili prémium účet zdarma.

Listy od falošných exekútorov, výzva na úhradu, za porušenie autorských práv, sviečky ktoré liečia rakovinu.

Koniec koncov aj reklamná stratégia Black Friday od Alza, nie je nič iné ako podvod na zákazníka. (Preto mám osobne taký odpor k Alze, učí ľudí zvyknúť si na to, že klamať a zavádzať je normálne.  Učí ich neveriť reklame. Vnímať ju ako formu zavádzania. Ale dá sa to aj inak! Ostáva mi iba dúfať, že Slovensko raz naberie trochu mentalitu občanov  USA, a ak nejaká firma klame, ľudia ju začnú bojkotovať tým, že tam prestanú nakupovať. (Napr. Starbucks – po kauze, že káva obsahuje škodlivé hormóny, im výrazne poklesol predaj, začali tak aktívnejšie pôsobiť v Európe. ) 

Osobne v týchto praktikách vidím viac rizík ako prísť o peniaze, než reálne hrozí od hackerov. Hacker môže zneužiť výkon vášho zariadenia, ale žiadny zákon vás neochráni ak niekde zadáte číslo kreditnej karty dobrovoľne. 

Spoločnosť ako LinkedIn vás „odbaví“ tým, že podliehajú zákonom USA, a teda nemajú povinnosť s vami komunikovať. A na polícií na Slovensku nevysvetlíte čo LinkedIn je. 🙂 A zatiaľ sa číslo vašej karty predáva na deep webe na stránke s názvom – kreditné karty od hlupákov. 

 

 

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.