iPhone vs. Android

iPhone vs. Android? Ak uvažujete o nákupe svojho prvého smartphonu , pravdepodobne ste počuli slová „Android“ a „iPhone“. Môžete mať aj priateľov a príbuzných, ktorí sa vás snažia presvedčiť o výhodách jednej alebo druhej značky. 

Môžete sa opýtať. Je  iPhone telefón s Androidom? Stručná odpoveď: nie je, iPhone nie je telefón s Androidom (alebo naopak). V obidvoch prípadoch ide o  inteligentné telefóny, to znamená telefóny, ktoré môžu spúšťať aplikácie, pripojiť sa k internetu a telefonovať.

Android a iPhone sú samostatné značky, majú podobné nástroje, ktoré robia podobné veci, ale nie sú to isté. Napríklad Ford a Subaru sú značky aut, ale nie sú to tie isté vozidlá. Mac a PC sú  počítače a môže robiť väčšinu rovnakých vecí, ale nie sú totožné. 

To isté platí pre iPhone a Android. Oba telefóny sú smartphony a spravidla dokážu robiť to isté, ale nie sú totožné. Existujú štyri kľúčové oblasti, ktoré rozlišujú telefóny iPhone a Android.

 

Operačný systém

Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré tieto smartfóny nastavujú, je operačný systém, ktorý v nich beží. Operačný systém alebo OS  je základný softvér, ktorý zabezpečuje, že telefón funguje. Systém Windows je príkladom operačného systému, ktorý funguje na stolných a prenosných počítačoch.

iPhone beží iOS, ktorý je vyrobený spoločnosťou Apple. Android telefóny prevádzkujú operačný systém Android, ktorý vyvíja spoločnosť Google. Zatiaľ čo všetky OS robia v podstate to isté, iPhone a Android OS nie sú rovnaké a nie sú kompatibilné.

Aplikácia iOS beží iba na zariadeniach Apple, zatiaľ čo Android beží na telefónoch a tabletoch so systémom Android od rôznych spoločností. To znamená, že nemôžete spustiť systém iOS na zariadení so systémom Android a nemôžete spustiť operačný systém Android v zariadení iPhone.

 

Výrobca

Ďalším hlavným rozdielom medzi iPhone a Androidom sú spoločnosti, ktoré ich vyrábajú.

iPhone je vyrobený iba spoločnosťou Apple, zatiaľ čo Android nie je viazaný na jediného výrobcu. Spoločnosť Google vyvíja operačný systém Android a licenciu pre spoločnosti, ktoré chcú predávať zariadenia so systémom Android , ako napríklad Motorola, HTC a Samsung. Spoločnosť Google dokonca vytvára svoj vlastný telefón s Androidom , ktorý sa nazýva Google Pixel . 

Predstavte si, že Android je ako Windows: softvér je vyrobený jednou spoločnosťou, ale je to predávané na hardvéri od mnohých spoločností. iPhone je ako macOS: je vyrobený spoločnosťou Apple a funguje iba na zariadeniach Apple. 

Ktorá z týchto možností je lepšia závisí od veľa vecí. Mnoho ľudí uprednostňuje iPhone, pretože jeho hardvér a operačný systém sú vyrobené spoločnosťou Apple. To znamená, že pravdepodobné sú lepšie integrované a prinesú pohodlnejší zážitok. Fanúšikovia Androidu na druhej strane uprednostňujú možnosti, ktoré prichádzajú s operačným systémom, ktorý funguje na hardvéri od mnohých rôznych spoločností.

 

Aplikácie

Aplikácie pre  iOS a Android nie sú navzájom kompatibilné. Rovnaká aplikácia môže byť k dispozícii pre obe zariadenia, ale na to, aby fungovala, potrebujete verziu určenú pre váš operačný systém. Celkový počet aplikácií dostupných pre Android je vyšší ako pre iPhone, ale čísla tu nie sú najdôležitejšie.

Podľa niektorých správ sú desiatky tisíc aplikácií v obchode s aplikáciami spoločnosti Google (nazývané Google Play ).

Je tiež dôležité vedieť, že niektoré užitočné a vysoko kvalitné aplikácie sú len pre iPhone. Všeobecne povedané, majitelia iPhone utrácajú viac na aplikáciách, majú vyšší celkový príjem a sú považované za viac žiaducich zákazníkov zo strany mnohých spoločností. Keď si vývojári musia vybrať medzi investovaním úsilia pre vytvorenie aplikácie pre iPhone aj Android, alebo len iPhone, niektorí vyberú len iPhone. Podpora hardvéru len od jedného výrobcu uľahčuje vývoj.

V niektorých prípadoch vývojári najskôr uverejnia verzie svojich aplikácií pre iPhone a až neskôr uvoľnia verziu Android. Niekedy vôbec neuvoľňujú verzie pre  systém Android, ale toto je čoraz menej bežné.

 

Zabezpečenie

Keďže chytré telefóny sa stávajú čoraz dôležitejšími pre náš život, ich bezpečnosť je čoraz dôležitejšia. 

Android je navrhnutý tak, aby bol interoperabilnejší a dostupný na viacerých zariadeniach. Nevýhodou toho je, že jej bezpečnosť je slabšia. Niektoré štúdie zistili, že až 97% vírusov a iných malware je zameraných na smartfóny a napadne Android. Množstvo škodlivého softvéru, ktoré napadá iPhone, je tak malé, že je nemerateľné (ostatné 3% v tejto štúdii sú zacielené na iné platformy ako Android a iPhone). Prísne ovládanie platformy Apple a niektoré inteligentné rozhodnutia pri navrhovaní iOS robia z iPhone ďaleko bezpečnejšiu mobilnú platformu.

 

iPhone vs. Android: Rozhodnutie

Ako môžete vidieť, aj keď sú podobné, iPhone a Android nie sú to isté. Keď príde na nákup smartphonu, musíte sa rozhodnúť, ktorý z nich chcete.  Na slovenskom trhu ma značka iPhone asi 15% zastúpenie.  Viac v článku → navstevnost-mobilnych-zariadeni-na-web-stranke

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.