Je váš počítač pripravený pre virtuálnu realitu?

Rozhodli ste sa vpadnúť do sveta vitálnej reality? Samozrejme ak si chcete vychutnať VR v PC musíte ho na to pripraviť. Ako prvé je nutné mať zariadenie s podporou virtuálnej reality (napr. okuliare pre virtuálnu realitu). Môžete sa rozhodnúť pre zariadenie od spoločnosti HTC,  alebo Oculus. A počítač musí podporovať funkciu „VR-capable“.

 

Čo robí počítač „VR-ready“? VR v PC?

Dvaja z najpopulárnejších výrobcov VC headsetov, Oculus a HTC / Valve, poskytujú informácie o doporučených minimálnych špecifických požiadavkách. Dodržaním týchto špecifikácií si zaručíte slušný zážitok VR. Ak vaše zariadenie nebude mať dostatočný výkon, VR sa nebude vykresľovať správne, a neupokojí to vaše očakávanie. 

 

Prečo sú minimálne základné charakteristiky dôležité?

Hlavný dôvod, prečo boli publikované minimálne špecifikácie VR, je to, že dávajú vývojárom VR, základ na ktorý sa môžu zamerať,  kritérium minimálnych požiadaviek pri vývoji hier a aplikácií pomáha zaistiť, aby používatelia, ktorý majú počítače s minimálnymi špecifikáciami, mali kvalitný zážitok s virtuálnej reality. 

Samozrejme používatelia si môžu zaobstarať aj zariadenie s lepším výkonom, potom bude ich zážitok ešte kvalitnejší. Môžu si ladiť a nastavovať grafické detaily, supersamplinganti-aliasing, atď.  Základnou podmienkou je teda zabezpečiť, aby váš počítač bol  „PC at LEAST“ a teda splnil, alebo prekročil minimálne technické  požiadavky. 

 

Najdôležitejšie parametere, ktoré váš počítač potrebuje byť považovaný za „VR-ready“:

CPU: Minimálna špecifikácia procesora v PC (monitor HMD) je Intel Core i5 4590, alebo AMD FX 8350, alebo vyššia. Ak si to môžete dovoliť, vyberte si n niečo oveľa silnejšie,  napríklad Intel Core i7 (alebo ekvivalent AMD).

   
   

Aký veľký rozdiel zážitku spôsobuje procesor v celkovej VR je ťažké kvantifikovať. Ak si ale vezmeme do úvahy rozdiel procesorov i5 a i7, sú takmer porovnateľné. Pomalší procesor bude ale brzdiť výkon grafickej karty.  

RAM: Spoločnosti Oculus odporúča najmenej 8 GB RAM , kým HTC odporúča minimálne 4 GB RAM.

Opäť platí, že pokiaľ ide o RAM, ak sa rozhodnete pre väčšiu kapacitu, nemôžete nič pokaziť. Váš systém využíva RAM pri každej úlohe, a zlepší vám to celkový výkon, a spracovanie úloh ktoré váš počítač vykonáva. 

GRAFICKÁ KARTA A VÝSTUP GRAFICKEJ KARTY: Grafická karta je pravdepodobne jeden z najdôležitejších faktorov výkonu VR. Tu je aj bod, ktorý môže byť nákladný.  Príkladom grafickej karty s minimálnymi požiadavkami je Nvidia GTX 970AMD R9 290, Nvidia GTX 10-series.

Ak ide o výstup grafickej karty Oculus vyžaduje  HDMI  1.3 alebo viac a HTC  1.4 alebo  DisplayPort 1.2 Ak si budete vyberať novú grafickú kartu, uistite sa, že má podporu pre HMD

 

USB, OS a ďalšie informácie:

Je dôležité aký máte typ USB portov, ktoré váš systém podporuje.  Ak ide o zariadenie od spoločnosti Oculus budete potrebovať niekoľko portov USB 3.0 a zvlášť  USB 2.0 porty. V prípade zariadenia HTC Vive postačuje  USB 2.0 port (nemá ale problém pracovať aj s portom USB 3.0). Ak ide o operačný systém, budete potrebovať minimálne Windows 7 SP1 (64-bit) a vyšší. Mali by ste tiež zvážiť SSD disk, ak si to môžete dovoliť, pretože vám zlepší čas načítania aplikácií VR a urýchli aj ďalšie úlohy. VR je náročná na rozlíšenie, a funkcie rozlíšenia, pri dodržaní minimálnych technických požiadaviek nedostanete najbohatší možný zážitok s VR v PC. 

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.