Akú platformu si vybrať pre svoj blog? Kde začať písať blog?

Ak hľadáte bezplatný spôsob ako si založiť blog je v ponuke niekoľko možností. Technológia Blogger od spoločnosti Google, WordPress.org od spoločnosti Wordpres, alebo aj WebNode,  a ďalšie. Ak sa nebojíte trochu investovať a čeliť technickým problémom  wodpress.com a môže byť ideálny. 

Ako prvé skúste pri výbere na veci nazerať tak, že nič nie je zdarma. Aj keď nemusí ísť o priamu finančnú položku, všetko má svoju cenu. Často krát dôvodom prečo vám tieto spoločnosti poskytnú priestor je, že im pomáhate budovať ich projekt. Tvoríte im obsah. Propagovaním seba, propagujete aj danú spoločnosť. 

Ale horšie je, ak idete do nejakého riešenia s domnienkou , že je všetko zdarma, a až pri nových potrebách ktoré vzniknú a dnes o nich ešte ani netušíte,  zistíte, že je nutné si niečo dokúpiť či zaplatiť , aby ste naplnili svoju víziu či potrebu.

A ak už máte celý obsah a všetko vytvorené na jednej platforme, je dilema, či platiť za ponúkané služby naviac, alebo začať na inom mieste úplne znova. Častokrát sú tieto doplatky  niekoľko násobne drahšie. Musíte sa zmieriť s tým, že nevytvoríte zarábajúci a plne funkčný eshop na niečom ako je eshop-rychlo a pod. Tak to je. Ale môžete si pomocou nich zaistiť príjemný bočný príjem. A pri vytvorení blogu je to podobné. 

 

WordPress.com

WordPress.com je bezplatná blogovacia platforma.  Poskytuje obmedzené možnosti prispôsobenia prostredníctvom bezplatných šablón, ktoré môžete použiť. Pracuje sa s ním veľmi jednoducho. Ponúka veľa automatických funkcií. Negatívum je, že nepovoľuje vkladať reklamu. A tak nemáte možnosť speňažiť svoj blog prostredníctvom reklamy. 

 

WebNode

Proces vytvorenia web stránky je naozaj jednoduchý. Aj samotná editácia. Jednoduché intuitívne rozhranie. Prakticky vôbec nemusíte poznať HTML kód,a alebo čokoľvek s oblasti tvorby web stránok. Pomocou WebNode si viete vytvoriť web stránku, blog, alebo aj eshop. 

Mne osobne prekáža, že spoločnosť neudáva jednoznačné kontaktné údaje, kto ako spoločnosť sú. Pátraním sa dostanete k Westcom, s.r.o. Projekt za minulý rok dosiahol 62 002 € v tržbách. Ja to neviem, ale predpokladám, že ide o peniaze od užívateľov, ktorý nakoniec prešli k nejakému platenému riešeniu.  Mali by ste teda čiastočne rátať s tým, že časom vaše potreby nemusia byť uspokojené a než začať niekde úplne znova, zaplatíte si to čo budete považovať za zaujímavé, nutné, dôležité. 

 

Blogger, Google Site

Oba riešenia poskytuje spoločnosť google. Aby ste mohli začať používať či už blogger.com alebo Google site musíte mať gmail. Nástroj Blogger si nájdete aj v rozhraní gmailu, v pravej hornej časti. Blogger je skutočné určený hlavne na  vytvorenie blogu, nie bežnej web stránky. Veľmi jednouchý a intuitívny. Do blogu si môžete vložiť aj Google AdSense a zarábať na reklame. Nástroj google site je určený na vytváranie web stránok, ale môžete si na tom vyskladať aj blog. Všetky údaje sa ukladajú na google disk.

Neskutočnou výhodou technológií od Google je rýchle zapracovávanie najnovších technických požiadaviek. A tiež prakticky ani nemusíte riešiť či vznikol nejaký zákon a ste povinný uvádzať niečo na web stránke, google vám to automatický vloží (napríklad cookies). 

Ani jedno riešenie vás nenavádza k nejakému platenému pokračovaniu. Na Slovensku to zatiaľ nie je možné, ale v zahraničí ponúka zakúpenie oficiálnej domény. Nevýhoda Google služieb zdarma spočíva v tom, že jedného dňa sa môžu rozhodnúť prestať technológiu vyvíjať a podporovať a projekt zrušia. 

 

BlogSme, BlogPravda

Ak chcete iba písať a nemáte záujem o editovanie grafiky a niečo úplne vlastné, je zaujímavé aj riešenie blog.sme.sk, alebo blog.pravda.sk. Stránky majú dobrú návštevnosť. Ak ste zaujímavý autor, môžete byť za príspevky aj vyplácaný. Subdoména blog.sme dosiahla v marci 2018 návštevnosť 692 914. (Blog Pravda – 198 118)  Je teda veľká pravdepodobnosť osloviť široké publikum, hlavne ak neviete nič o optimalizácií web stránok, sociálnych sieťach, tvorbe web stránok. 

Vytvorenie blogu nie je automatické, musíte prejsť schválením a poskytnúť údaje ako je napríklad dátum narodenia. Zvýšenú pozornosť by ste mali venovať podmienkam používania , napr.:

Prevádzkovateľ si vyhradzuje právo na zásahy do obsahu, formy a štruktúry Blog.pravda.sk a zmenu poskytovaných služieb, vrátane zmeny podmienok používania, a to aj bez predchádzajúceho upozornenia. Na zmenu podmienok je však povinný blogerov bezodkladne a dostatočne účinnou formou upozorniť.

Bloger nesmie využívať svoj osobný blog na zverejňovanie akejkoľvek reklamy, PR článkov alebo inzercie, pokiaľ mu to nebolo výslovne povolené prevádzkovateľom. Za reklamu sa považuje akékoľvek obrazové, textové či multimediálne komerčné posolstvo, ale aj výzvy na súkromné peňažné zbierky. Reklama nie je povolená ani v komentároch ku článku zverejnenému na blogu. Pre tieto účely je určená spoplatnená kategória komerčných blogov na Blog.pravda.sk

A je samozrejmé, že porušením podmienok, môže byť blog zmazaný. Ak chcete ale hlavne písať a o stránkach neviete vôbec nič, je táto cesta ideálna. 

Toto je samozrejme iba malá ukážka, na internete je dostupných oveľa viac riešení. Tumblr  a TypePad sú tiež zaujímavé možnosti  a majú svoje pre aj proti.  Ak sa neviete rozhodnúť, definujte si svoje ciele, technické možnosti, predpokladané finančné výdavky. Pozrite si článok:

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.