Korektor textu: Trpezlivo, precízne a bez chýb – kde nájsť uplatnenie?

Dnešná uponáhľaná doba si kontrolu jednoducho vyžaduje. Je to daň za to, že všetko chceme mať čo najrýchlejšie. No práve nedostatok času je často na úkor kvality. A práve vďaka korekcii textu sa kvalita obsahu môže rapídne zvýšiť. Čo je teda úlohou korektora? Čo je vlastne korektúra? Na všetko sa pozrieme detailnejšie v tomto článku.

 

Korektor textov – skladanie „puzzle“

Korektor textov je osobou, ktorej úloha spočíva v úprave textu. Avšak, ako po stránke pravopisu, tak i po stránke štylistiky. Ide o akési skladanie puzzle, kedy všetko musí mať svoje miesto a musí do seba zapadať. Kontrola gramatiky a štylistiky má zabezpečiť bezchybnosť textu. Oprava pravopisu a úprava textu ako celku je skutočne podstatná. Predovšetkým, čo sa článkov na internete týka.

Nie je ťažké natrafiť na web alebo e-shop, ktorému by ste v jeho obsahu našli more chýb. Korektor musí text takisto určitým spôsobom nasmerovať. Informačný, predajný až marketingový, odborný alebo ozdobný. Text musí vždy odovzdať určitú informáciu a mať svoju osobitú hodnotu.

 

Korektúra – kvalitatívny proces

V jednoduchosti ide o opravu textu. Korektúra je proces, ktorý prebehne vždy pred publikáciou daného obsahu. Korektorov si platia aj rôzne médiá, tlačové agentúry či nakladateľstvá. Práve proces korekcie má zabezpečiť, aby text neobsahoval žiadne chyby, ktoré by znehodnocovali samotný obsah šírenej informácie.

 

Druhy korekcie – všetko má svoj systém

Korektúra by sa mohla zdať ako jednoduchá vec, ktorú zvládne každý. Skutočnosť je však taká, že ide o súbor činností, ktoré musí korektor ovládať, pretože inak samotná kontrola nemusí zaručiť nič. A aj preto existujú rôzne úrovne, respektíve druhy korekcie.

Štandardná korektúra – ide o kontrolu gramatickej stránky textu. Korektor teda text vezme ako celok a opraví prípadné chyby. Medzi ne patria aj čiarky, nespisovné slová, časté preklepy a interpunkcia.

Štylistická korektúra – samotná štylistická korekcia zahŕňa aj tú štandardnú. Ide o kontrolu článkov, textov, obsahov pre weby či e-shopy. Nutné je predovšetkým odstrániť gramatické chyby. Potom na rad prichádza kontrola štylistiky. Text musí byť zrozumiteľný, obohacujúci, zaujímavý a musí u čitateľa vzbudiť záujem a splniť svoj účel.

V rámci tejto časti teda korektor musí presne vedieť, akým štýlom má text orientovať a čo má byť jeho účelom. Práve úprava štylistiky je proces, kedy text získava svoju tvár.

Predtlačová korektúra – zahŕňa v sebe všetky prvky. Vrátane kontroly gramatiky i štylistiky. Táto korektúra prebieha napríklad pred publikáciou knihy, brožúry či časopisov. V tomto prípade sa upravujú aj chyby formátovania, usporiadania textu, vkladanie obrázkov alebo riadkovanie. Text musí byť po publikovaní v takej podobe, aby na čitateľa pôsobil čo najlepšie.

 

Čo musí dobrý korektor ovládať?

Predovšetkým musí mať vynikajúcu znalosť slovenského jazyka a gramatiky, ktorú musí vždy zdokonaľovať. Následne mu nesmie chýbať všeobecný prehľad, prípadne chuť venovať sa novým témam a naštudovať si ich. Podceniť by nemal ani oblasť SEO optimalizácie v prípade, že sa sústreďuje na opravu online textov, prioritne zameraných na marketing. Takisto mu nesmie chýbať trpezlivosť, zodpovednosť a  korektor by mal takisto mať k práci s textom určitý vzťah.

 

Uplatnenie korektora

Pozícia korektora je pomerne žiadaná. Existuje množstvo médií, tlačových agentúr, webov, magazínov, e-shopov či blogov, ktoré si na bezchybnosti textu dajú záležať a to je príležitosť pre korektorov.

Korektúra je typickou činnosťou, za ktorou nemusíte nikam chodiť. Práca z domu je pre ňu charakteristická. Záujemca o korekciu text zašle a úlohou korektora je text opraviť gramaticky i štylisticky.

 

Kde prácu hľadať?

Inzertné portály – často sú zdrojom rozmanitých ponúk práce. Môžeme odporučiť weby ako profesia.sk, praca.sk, bazos.sk alebo český portál webtrh.cz.

Portály s mikroprácou – tu vzniká príležitosť na vykonávanie jednorazových korektúr, ale takisto možnosť nadviazať permanentnú spoluprácu. Spomenúť môžeme známy portál jaspravim.sk či microjob.sk. Z českých webov je to jaudelam.cz, mikroprace.cz, easytask.cz a globálne dostupný fiverrr.com.

Portály so zameraním na korektorov – existujú stránky, ktoré sú určené práve pre korektorov, copywriterov či copyeditorov. Na Slovensku takéto weby chýbajú, no v Čechách nájdeme napríklad copywriting.cz, copywriteri.cz alebo copywritingjob.cz.

Za pokus stojí takisto návšteva sociálnych sietí. Napríklad Facebook, kde nájdete rôzne skupiny, ktoré sa na činnosť korektorov sústreďujú:

  • Prekladatelia/tlmočníci/korektori
  • Práce v reklamě
  • Marketéri, copywriteri, SEO optimalizéri

Hosťovaný príspevok od Juraja (pracanadoma-skusenosti.eu) Administrátor internetového obchodu. Taktiež sa venuje sociálnym sieťam, optimalizácií , linkbuildingu a spravuje ppc kampane. Aj toto cestou mu ďakujem za skvelú spoluprácu pri hosťovaní príspevku. 

1 odpoveď

  1. ITAZ píše:

    Pre profesionálnu úpravu textov odporúčame navštíviť webstránku . korekturatextu.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.