Neviditeľný web. Čo to je, ako ho môžete nájsť?

Vedeli ste, že existuje obrovské množstvo údajov, ktoré vyhľadávacie nástroje nebudú zobrazovať bez konkrétneho dopytu pri vyhľadávaní? Pojem „neviditeľný web“ sa týka najmä obrovského úložiska informácií a adresárov  ku ktorým vyhľadávače  nemajú priamy prístup. Neviditeľný web nie je  Dark Web. 

Na rozdiel od stránok na viditeľnom webe (t.j. na webe, ku ktorému máte prístup pomocou vyhľadávacích nástrojov), neviditeľný web a jeho informácie v databázach nie sú dostupné pre softvérové  spiders a crawlers, ktoré indexujú web stránku. Používatelia majú prístup k väčšine týchto informácií, ale iba prostredníctvom špecifického vyhľadávania. 

 

Aký veľký je neviditeľný web?

Odhaduje, že obsah na neviditeľnom webe je tisíckrát väčší  ako webový obsah nájdený pri všeobecných dopytoch vyhľadávača. Podľa vyhľadávacej organizácie Bright Planet, ktorá sa špecializuje na extrakciu neviditeľného obsahu na webe, neviditeľný web obsahuje takmer 550 miliárd individuálnych dokumentov v porovnaní s jednou miliardou bežného vyhľadávania.

Najznámejšie vyhľadávače –  Google , Yahoo,  Bing  – neprinášajú celý „skrytý“ obsah pri typickom vyhľadávaní, jednoducho preto, lebo nemôžu vidieť tento obsah bez špecializovaných parametrov vyhľadávania, alebo skúseností s vyhľadávaním. Avšak, akonáhle vyhľadávač vie, ako získať prístup k týmto údajom, je k dispozícii obrovské množstvo informácií. 

 

Prečo sa nazýva neviditeľný web?

Spiders sú v podstate malé softvérové ​​programy, ktoré sa šíria po celom webe a indexujú url adresy web stránok, ktoré objavujú. Keď sa tieto softvérové ​​programy dostanú na stránky  neviditeľného webu, nevedia úplne čo s tým robiť. Tieto „pavúky“ môžu zaznamenať adresu, nemôžu však pristupovať k informáciám, ktoré obsahuje stránka.

Prečo? Existuje veľa faktorov, najčastejšie ide o technické prekážky, alebo zámerné rozhodnutia  majiteľov web stránok o vylúčení ich stránok z vyhľadávačov. Napríklad stránky univerzitnej knižnice, ktoré vyžadujú heslá na prístup k informáciám, nebudú zahrnuté do výsledku vyhľadávacích nástrojov, rovnako ako stránky založené na skriptoch, ktoré nie sú ľahko prečítané vyhľadávacími nástrojmi.

 

Prečo je neviditeľný web zaujímavý?

Veľa užívateľov sa domnieva, že sa stačí opierať iba o informácie, ktoré sa dajú nájsť na Google, Yahoo alebo Bing. Nie je však vždy jednoduché nájsť to, čo hľadáte, pomocou vyhľadávača.  Najmä ak hľadáte niečo čo je komplikovanejšie, zložitejšie, alebo odbornejšie.  

Prestavte si web ako obrovskú knižnicu. Nebudete tak očakávať, že nájdete želanú knihu hneď v prvej polici. Preto vám bežné povrchné hľadanie nebude postačovať. A v takom prípade nastupuje neviditeľný web. Vyhľadávacie nástroje, v skutočnosti indexujú iba malú časť oproti celkovému obsahu na internete. Neviditeľný web je preto veľmi lákavý zdroj informácií. 

neviditeľný web

 

Ako používať neviditeľný web?

Veľkú skupinu ľudí zaujímala otázka, ako sa dostať k informáciám na neviditeľnom webe. Preto ponúkam tento stručný zoznam web stránok, ktoré slúžia ako miesto spustenia neviditeľného webu. Niektoré brány pre rôzne témy:

Humanitné vedy

 • Hlas Shuttle : VoS bol založený v roku 1994. Ide o jednu z najstarších a najväčších databáz humanitných vied. Ponúka exkluzívny index obsahu od antropológie až po technológiu písania.

Vláda USA

 • Centrum vládnych dokumentov : nájdete tu správy, štatistiky a ďalšie dokumenty zo všetkých úrovní vlády USA. Ponúkané databázy zahŕňajú umenie, zdravotníctvo,  spoločenské vedy a medzinárodné štúdiá.
 • USA.gov : Portál červených kobercov siaha do hĺbky mnohých subjektov vlády Spojených štátov. Zahŕňa vládne pracovné miesta, zoznam vládnych agentúr od A až Z, informácie o hľadaní grantov, pôžičiek a finančnej pomoci.

  Zdravie a veda

  • PsycNET : Databáza americkej psychologickej asociácie, kde nájdete abstrakty a celé časopisy o rôznych psychologických témach.
  • Healthfinder : Profesionálne a preverené informácie z viac ako tisíc rôznych zdravotníckych databáz. Široká škála zdrojov a okruhu tém o zdravotnej starostlivosti.
  • RXList : Informácie o drogách, databáza liekov na predpis. Ponúka od  A po Z, informácií s oblasti farmakológie. Obsahuje kolekcie obrázkov a slovník pojmov.

  Mega-portál

   

  Čo ďalšie neviditeľné zdroje?

  Existuje mnoho ďalších web stránok, ktoré sa dajú zahrnúť do zoznamu neviditeľných web stránok. Väčšina patrí rôznym akadémiám a odborným inštitúciám.  Existujú „akademické brány“, ktoré vám môžu pomôcť nájsť želané informácie. Ak chcete nájsť takmer ľubovoľný zdroj vzdelávania na webe, stačí zadať vyhľadávací reťazec do svojho obľúbeného vyhľadávača: site: .edu „predmet, ktorý hľadám“

  Vaše vyhľadávanie vráti výsledok len s webovými stránkami súvisiacimi s .edu. Ak máte na mysli konkrétnu školu, ktorú chcete vyhľadať, použite  URL adresu uvedenej školy pri vyhľadávaní: site: www. názov školy .edu „predmet, ktorý hľadám“

  Neviditeľný web ponúka obrovské množstvo informácií o čokoľvek, na čo si pomylíte. Odkazy uvedené v tomto článku sa sotva dotýkajú rozsiahlych zdrojov dostupných na neviditeľnom webe. Ako ubieha čas, neviditeľný web bude len väčší a preto je dobré naučiť sa, ho preskúmať už dnes.

  Môže sa Vám ešte páčiť...