On-line zoznamka – čo by ste mali vedieť.

Vzdali ste sa chodenia po kaviarniach, nemáte čas na zoznámenie a  spoznávanie nových ľudí, alebo ste len plachý… On-line zoznamka môže byť riešením ako niekoho spoznať.  Niekedy je to super, ale inokedy si môžete prežiť siedmy kruh digitálneho pekla.  

Možno vám nejakú zoznamku doporučili priatelia, alebo ste ju našili pomocou vyhľadávania google či vďaka reklame. Obvyklým krokom číslo jeden je registrácia. Než začnete vypĺňať svoj on-line profil, zvážte aké osobné informácie a údaje je bezpečné poskytnúť. 

Zvážte použitie samostatného e-mailového účtu pre on-line zoznamku

Existuje niekoľko dôvodov, prečo ma význam zvážiť samostatný email. On-line zoznamky často odosielajú množstvo správ, upozornení, reklamných ponúk. Čo môže váš bežný email pohltiť a narušiť pohodlie pri práci. 

Na zoznamke sa tiež môžete stretnúť s niekým kto vás bude obťažovať (on-line creepers ) ,  útočiť nejakou formou a v takom prípade je výhodne ak nepozná váš hlavný email. 

Sekundárne (bezplatné) telefónne číslo 

Zvážte získanie sekundárneho čísla napr. pomocou služby Google Voice ktorá maskuje skutočné telefónne číslo. Bezplatné číslo služby Google Voice môže byť skvelým riešením, ak  si chcete zatelefonovať , ale dotyčnú osobu ešte nepoznáte veľmi dobre.

On-line  profil 

Ak už máte nový e-mailový účet a sekundárne telefónne číslo, je čas vybrať si on-line zoznamku / aplikáciu, ktorú chcete používať. Akonáhle si vyberiete jednu alebo aj viac, budete si musieť vytvoriť profil.

Pravdepodobne nájdete najznámejšie on-line zoznamky ako sú: partner na úrovni, badoo, spoznajme sa a ďalšie.  Niektoré stránky  si vyžiadajú mesačný poplatok, iné sú zdarma pre základné použitie, ale ponúkajú platený upgrade, čo vám umožní používať prémiové funkcie. 

Z bezpečnostných dôvodov by váš on-line profil nemal pôsobiť ako životopis. Môžete hovoriť o svojej práci bez toho, aby ste povedali  kde  pracujete. Vynechajte detaily, najmä tie, ktoré vám môžu pomôcť  stalker-om . 

Mali by ste sa tiež vyhnúť poskytovaniu konkrétnych informácií o vašej rodine. Môžete povedať, že ste slobodná matka, rozvedený otec, ale vyhnite sa uvádzaniu mien a veku vašich detí. Zdá sa, že takú vec napovie zdravý rozum, ale veľa užívateľov tieto informácie skutočne v profile uvádza. 

V on-line profile zadajte len toľko informácií koľko sami uznáte za vhodné

Iba preto, že sa vás web stránka pýta na váš platový rozsah, neznamená, že túto informáciu musíte skutočne poskytnúť. Je to informácia ktorú by ste mali vynechať v každom profile. Vyhnete sa aj tom aby si vás niekto vybral ako partnera iba pre váš príjem.  Čím viac špecifických a osobných informácií poskytnete, tým viac potencionálnych rizík sa otvára. 

Používajte funkciu ochrany osobných údajov

On-line zoznamka môže mať v ponuke nastavenia, kto si môže prezerať váš profil. Tiež či sa bude nachádzať verejne vo výsledku vyhľadávania. Je na vašom uvážení kto si môže prezerať váš profil.  Prípadne koľko informácií si môže zobraziť napr. bez registrácie na stránke.  Používanie funkcie ochrany osobných údajov môže pomôcť znížiť počet podvodníkov ktorý vás postretnú. 

Profilový obrázok

Väčšina web stránok  pravdepodobne odstráni geografické údaje (údaje o polohe GPS) akéhokoľvek nahratého obrázka. Pre vlastnú bezpečnosti by ste mali aj sami odstrániť metadata fotografie, predtým ako ju vložíte. Inak by vás mohol sledovať nejaký scammer (podvodník) a to vôbec nie je dobré. Pre bezpečnosť vašich detí, rodiny a priateľov by ste  mali rozostriť ich tváre na pridaných fotografiách.

 

On-line zoznamka začína – ako spoznať Scammers alebo Catfish profil? 

1. Vábenie na kliknutie

Cieľom scammerov je dosiahnuť kliknutie na ich odkaz, získať váš osobný e-mail alebo čo najskôr zavolať nejaké podvodné číslo.  Tým môžu infikovať váš počítač, zbierať  osobné údaje alebo ukradnúť údaje o kreditnej karte. To je to, čo chcú.

Zvyčajne odkazy na web stránky už majú vo svojom profile a žiadajú vás aby ste ich navštívili. Je to zjavný podvod. Niektorý budú viesť dlhý rozhovor a budovať vzťah kým požiadajú o kliknutie na odkaz.  

Teda akonáhle uvidíte odkaz, e-mailovú adresu alebo telefónne číslo po tom, čo s nimi budete písať iba chvíľku, je to veľmi silný náznak toho, že ide pravdepodobne podvod.

2. Osobné otázky

Podvodníci, ktorí chcú získať osobné údaje, sa vás často budú pýtať napr. na vaše narodeniny.  Dátum potrebujú napríklad na ukradnutie  identity. Môžu to robiť v hravo, milo, nevinné,  ale to je len  forma, akou sa snažia  získať osobné informácie bez toho, aby ste spustili  vnútorný poplach. Ak začnú byť otázky príliš osobné, prestaňte s nimi písať a môžete tie profil nahlásiť administrátorovi web stránky. 

3. Profesionálne profilové fotky  

Podvodníci často používajú profesionálne obrázky , ktoré nájdu on-line. Vyberú obrázok niekoho pekného a príťažlivého aby zaujali opačné pohlavie. Väčšina ľudí chce veriť, že sa o nich zaujíma niekto atraktívny. A tak vzniká aj želanie aby bol profil skutočný.  Podvodníci to vedia. 

4. Zlá gramatika

On-line zoznamka v anglickom jazyku je v tomto viac nápomocná pre rozpoznanie podvodníka. Veľa z nich majú nesprávnu , (lámanú) angličtinu už v profile. Tu by už mala zasvietiť červená vlajočka. Ak ich gramatika / jazyk nie je správny – dôverujte svojmu inštinktu. 

5. Prázdny profil

Lenivý podvodníci si niekedy myslia, že menej je viac.  A tak  si nevyplnia profil, aby napr. neboli podozrivý pre nesprávnu gramatiku.  Prázdne profily s krásnymi obrázkami sú celkom bežné, pretože to vyžaduje minimálne úsilie na strane podvodníka.

6. Neodpovedajú na konkrétne otázky

Niektorí podvodníci budú používať roboty (automatizované chatové skripty), aby mohli osloviť čo najviac uživateľov. V priebehu rokov sa im tento postup osvedčil. Preto ale nedokážu odpovedať na konkrétne otázky. 

Môže sa Vám ešte páčiť...