Existuje alternatíva excel zdarma? Áno, a mnohé fungujú aj online bez nutnosti inštalácie.

Excel a Word sú asi najznámejšia súčasť balíka Microsoft Office. Excel sa prvý krát objavil v roku 1987 a za posledné desaťročia prešiel skutočne veľkým vývojom.  Podpora makra a ďalších funkcií , zaručili, že sa Excel stal naozaj výkony nástroj. Ale ako u mnohých iných užitočných aplikácií je platený. Existujú však aj neplatené riešenia. 

 

Excel Online

Excel zdarmaMicrosoft ponúka online rozhranie internetového balíka Office. Ten obsahuje aj program Excel. Je prístupný cez väčšinu prehliadačov, a umožňuje pracovať s excelovskými súbormi. Môžete vytvárať nové, alebo upravovať už existujúce dokumenty. Pre používanie je nutné mať, alebo si vytvoriť Microsoft konto.

Do služby je integrovaná služba One Drive od spoločnosti Microsoft a tak môže svoje excel súbory ukladať na cloud, alebo môže na jednom dokumente pracovať viac ľudí. Online verzia neposkytuje všetky funkcie Excel, napríklad nepodporuje marká, ale nájdete tam všetky jeho základne funkcie. 

 

Aplikácia Microsoft Excel

Microsoft ponúka riešenie aj pre užívateľov Android či iOS. Na Google Play alebo App Store je dostupná aplikácia a jej funkcie sa líšia v závislosti od zariadenia.  V os Android ak je zariadenie väčšie ako 10,1 palca musí používať platenú verzriu Office 365. Ak je obrazovka zariadenia menšia, môžete bezplatne upravovať tabuľky a vytvárať dokumenty. Podobná situácia je aj u značiek Apple. Od veľkosti 10,1 môžete s dokumentom pracovať iba v platenej verzií. 

 

Office 365 Home Trial

Excel zdarmaAko je vyššie spomenuté, online verzia, alebo zdarma má obmedzené funkcie. Ak potrebujete niektorú z nedostupných funkcií, ale nemáte v pláne si zakupovať balíček Office, môžete využiť 30 dňovú trial verziu zdarma.  Po nainštalovaní a aktivácií získate plnohodnotné rozhranie. Ak ale chcete používať 30 dňovú verziu zdarma ste povinný zadať číslo kreditnej karty. Po mesiaci sa vám automaticky zúčtuje platba na rok dopredu.  Riešením ako to obísť je napríklad používanie PaySafeCard

 

Rozšírenie v prehliadači  Chrome 

Doplnok pre prehliadač Chrome, je praktický a jednoduchý nástroj. Avšak rozšírenie Office Online sa nespustí bez aktivovaného balíka Office 365.  Môžete si však aktivovať trial verziu a využívať Office Online na 30 dní zdarma spolu s Office 365. 

 

LibreOffice

Excel zdarmaLibreOffice je softvér s otvoreným zdrojovým kódom, ktorý je možné bezplatne stiahnuť. Vo svojom balíčku obsahuje alternatívu programu Excel s názvom Calc. Calc podporuje súbory XLS a XLSX,  aj  OpenDocument formát. Hoci to nie je produkt spoločnosti Microsoft, Calc ponúka veľa rovnakých funkcií a šablón,  ktoré poznáte z excelu. A  všetko zdarma. 

 

Kingsoft WPS Office

Excel zdarmaBezplatná verzia balíka WPS Office od spoločnosti Kingsoft obsahuje aplikáciu s názvom Spreadsheets, ktorá dokáže byť plnou náhradou excelu. Dokáže pracovať s XLS a XLSX súbormi, vytvárať grafy a pracovať s tabuľkami.  V ponuke je aj aplikácia pre Android a iOS.  Má svoju platenú verziu, ktorá ponúka pokročilé funkcie ako ukladanie na cloud a podporu viacerých zariadení. 

 

Apache OpenOffice

Apache OpenOffice, jedna z originálnych bezplatných alternatív k balíčku  Microsoft Office. Od svojho prvého vydania dosiahli stovky miliónov stiahnutí. K dispozícii vo viac ako v tridsiatich svetových jazykoch (aj v Slovenskom jazyku). 

OpenOffice obsahuje tabuľkovú aplikáciu  Calc, ktorá podporuje základné aj pokročilé funkcie vrátane podpory rozšírenia a makier spolu s podporou formátov súborov programu Excel.

OpenOffice sa pre nedostatok vývojárov rozhodol svoj projekt ukončiť. A tak už neposkytuje aktualizácie, ani bezpečnostné záplaty. A tak je lepšie tento softvér nepoužívať. 

 

Gnumeric

Excel zdarmaGnumeric je taktiež open source projekt. Ide o pomerne silný tabuľkový nástroj. A je k dispozícií úplne zadarmo. Je pravidelne aktualizovaný a podporuje všetky formáty excelu. 

 

 

Tabuľky Google

Excel zdarmaSpoločnosti Google sa taktiež pustila do vývoja vlastného kancelárskeho balíčka. Tabuľky pracujú priamo v prehliadači používanie nástroja sa viaže na google účet. Je integrovaný v rozhraní Google Disk, čím sa automaticky ukladá na cloud. Ponúka špičkové funkcie, slušný výber šablón a možnosť inštalácie doplnkov. Tabuľky sú plne kompatibilné s formátmi súborov Excel a Okrem webovej verzie pre stolné počítače je dostupná aj aplikáciaTabuľky pre a Android aj iOS.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.