Osobné údaje na Facebooku. Nastavenie – podrobná príručka

Osobné údaje na Facebooku. Nastavenie ochrany osobných údajov v službe Facebook je komplikované. Nastavenia sa často menia a tak nie je ľahké prevziať kontrolu nad súkromím na najväčšej sociálnej sieti na svete. Spoločnosť Facebook vykonala v roku 2011 zásadné zmeny vo svojom prístupe k ochrane osobných údajov, takže niektoré staršie nastavenia už neplatia alebo sa presťahovali do iných časti  profilu.

Je dôležité venovať pozornosť  nastaveniam ochrany osobných údajov na Facebooku a naučiť sa, ako fungujú nastavenia, kto vidí obsah, ktorý zdieľate. V opačnom prípade si spoločnosť Facebook môže vybrať predvolené nastavenia, ktoré zdieľajú verejne viac informácií  ako chcete.

 

Existujú tri základné spôsoby prístupu k súkromným kontrolám na Facebooku:

 1. Kliknutím na položku Nastavenia ochrany osobných údajov v rozbaľovacej ponuke pod malou ikonou ozubeného kolieska napravo od  mena v pravom hornom rohu. 
 2. Kliknutím na ikonu malého zámku tiež vpravo od mena v pravom hornom rohu. Otvorí sa  rozbalovacia ponuka  na ochranu súkromia s niektorými rovnakými možnosťami, ktoré sú k dispozícii na hlavnej stránke kontroly osobných údajov. Uvidíte ale mierne odlišné znenie,  funkcie sú rovnaké – ale tieto ovládacie prvky umožňujú vybrať si, kto môže vidieť vaše informácie na Facebooku.
 3. Prístup k tomu, čo spoločnosť Facebook zavolá do inline ovládacích prvkov ochrany osobných údajov alebo výberu inline publika, sa zobrazí v rozbalovacej ponuke vedľa akéhokoľvek obsahu, ktorý uverejňujete alebo zdieľate. Toto inline menu ochrany osobných údajov má uľahčiť výber rôznych nastavení na ochranu pre  osobné údaje,  pre rôzne typy obsahu, takže môžete rozhodovať o zdieľaní v jednotlivých prípadoch.

 

Ochrana súkromia na Facebooku

Zástancovia ochrany osobných údajov už dlho kritizovali spoločnosť Facebook za to, že zhromažďuje príliš veľa informácií o svojich používateľoch a nie vždy jasne odhaľuje, ako zdieľa tieto údaje používateľov s tretími stranami. Koncom novembra 2011 spoločnosť Facebook súhlasila s vysporiadaním sťažnosti, ktorú predložila Federálna obchodná komisia USA v súvislosti s politikov zverejňovania osobných údajov.

Federal trade commissions obvinila Facebook, že zavádza svojích užívateľom tým, že náhle mení ich predvolené nastavenia ochrany osobných údajov bez predchádzajúceho upozornenia. Spoločnosť Facebook súhlasila s predložením auditu o ochrane súkromia na nasledujúce dve desaťročia.

Generálny riaditeľ spoločnosti Facebook Mark Zuckerberg napísal na blog príspevok , ktorým potvrdzuje, že sociálna sieť, ktorú založil urobila „veľa chýb“ týkajúcich sa súkromia , ale v príspevku uisťuje, že dohoda „je záväzná a zlepší sa kontrola nad súkromím … „

 

Predvolené nastavenia Facebooku.

Advokáti  zo zameraním na chrániť osobné údaje a regulátori už dávno kritizovali sociálnu sieť pre nastavenie predvolených možností ochrany osobných údajov, ktoré zverejňujú príliš veľa o profile používateľa, čo znamená, že príspevky môže vidieť hocikto. Výsledkom môže byť strata súkromia a zneužitie osobných údajov.

Mnoho ľudí chce, aby sa Facebook stal súkromným, tak aby len ich priatelia videli väčšinu z toho, čo uverejňujú v sieti. Pozrime sa na základné možnosti nastavenie súkromia pri zdieľaní príspevkov, ku ktorým pristupujete kliknutím na položku „Nastavenia ochrany osobných údajov“ v rozbalovacej ponuke. 

 

Bližší pohľad na kľúčové nastavenia. Ako chrániť osobné údaje

Stránka s nastaveniami ochrany osobných údajov pre váš účet v službe Facebook,  je navrhnutá tak, aby vám umožnila určiť, do akej miery chcete zdieľať svoj obsah v rôznom kontexte na Facebooku. Tieto možnosti nájdete kliknutím buď na ikonu zámky v pravej hornej časti každej stránky Facebook, alebo v časti „Nastavenia ochrany osobných údajov“ v rozbalovacej ponuke pod ikonou ozubeného kolieska vedľa zámku.

 

Predvolené zdieľanie: Zmeňte na FRIENDS (priatelia) 

Otázka znie:  „kto môže vidieť moje príspevky?“. Už dlhé roky je predvolená možnosť zdieľania nastavená ako:  „verejná„. Všetci môžu vidieť, čo uverejňujete na Facebooku – vaše aktualizácie, status, fotografie, videá, odkazy a ďalší obsah. To znamená, že v predvolenom nastavení bola nastavená možnosť ako verejné, takže ak ste to nezmenili na  „priatelia“, ktokoľvek mohol vidieť vaše príspevky. 

ALE na jar roku 2014 spoločnosť Facebook oznámila významnú zmenu vo svojej predvolenej možnosti zdieľania súkromia pre nové účty, automaticky zdieľať príspevky iba s „priateľmi“ a nie so širokou verejnosťou. Je dôležité poznamenať, že táto zmena ovplyvňuje IBA facebook účty vytvorené v roku 2014 alebo neskôr. Používatelia, ktorí sa zaregistrovali pred rokom 2014, získali „verejné nastavenia“  ktoré si môžu, ale nemusia zmeniť. 

Možnosť, ktorú si nastavíte, je dôležitá, pretože je predvolená pre všetko, čo uverejníte. Pri vytváraní statusu, si ale môžete vybrať publikum aj ručne, alebo  inline zdieľaním pri každom príspevku zvlášť. Facebook má všeobecné pravidlo upravujúce všetky vaše príspevky („predvolená“ úroveň zdieľania) a tiež individuálnu úroveň zdieľania, ktorú môžete nastaviť pre jednotlivé príspevky.  

Znie to zložito, ale znamená to, že môžete mať predvolené nastavenie zdieľania „priatelia„, ale príležitostne pre niektoré príspevky ich môžete  zdieľať  ako verejné. Čo bude dostupné pre každého. Prípadne si môžete vytvoriť zoznam, a status uvidia iba užívatelia vo vašom zozname.  

Predvolená možnosť zdieľania tiež určuje, kto môže vidieť príspevky, ktoré vytvoríte z iných aplikácií, ktoré nemajú vstavané súkromné ​​ovládacie prvky ochrany osobných údajov spoločnosti Facebook, napríklad aplikáciu Facebook pre mobilné zariadenia BlackBerry.

 

Osobné údaje na FacebookuMožnosti zdieľania sú vyobrazené  malými ikonami.

Pri zadávaní príspevku máte na výber: 

 • Svet (ikona zemegule)  „verejné“, príspevok je verejný pre hocikoho.
 • Silueta dvoch hláv „priatelia“, príspevok vidia priatalia.
 • Ďalšia silueta hláv „priateľov okrem“, umožňuje vylúčiť určité kontakty, a to tie, ktoré ste ručne pridali do špeciálneho zoznamu. Ak ste však nezmenili svoj predvolený zoznam toto nastavenie bude rovnaké ako „Priatelia“.
 • Ikona postavy „konkrétni priatelia“, príspevok vidia iba konkrétni priatelia v zozname
 • Zámok „Ja“ – príspevok je dostupný iba pre majiteľa účtu

Väčšine ľudí vyhovuje nastavenie „Priatelia“, čo nemusí byť predvolené nastavenie od spoločnosti Facebook. Služba Facebook nastavuje prevolenú hodnotu „Verejné“. Uchovávanie predvoleného nastavenia Facebooku znamená , že vaš príspevok uvidia nie len vaši priatelia, je verejný.

Je lepšie zmeniť predvolené nastavenie na „Priatelia“, čo znamená, že  len vaši  priatelia na Facebook môžu vidieť, čo uverejňujete. Tiež vám to ušetrí čas z dlhodobého hľadiska, pretože nemusíte meniť nastavenie výberu publika pri každom príspevku na „Priatelia“ .

Ak pridávate akýkoľvek status, vždy môžete  predvolenú hodnotu prepísať pomocou inline menu ochrany osobných údajov, ktoré sa zobrazuje pod rámčekom statusu.

Tieto predvolené nastavenia ochrany osobných údajov na Facebooku boli predmetom mnohých sporov a rôznych právnych krokov, ktoré sú podrobne uvedené na stránke o ochrane osobných údajov v službe – Ochrana osobných údajov v službe Facebook .

 

Ďalšie nastavenia ako si chrániť osobné údaje

Kontrola a to ako si chrániť osobné údaje má ďalšie nastavenia v nastaveniach ktoré sú prístupné z  hlavnej stránky.  Kliknutím na  nastavenia úplne vpravo hore. Nižšie sú uvedené možnosti:

Vaša aktivita

 • Kto môže vidieť vaše budúce príspevky?
 • Skontrolujte všetky svoje príspevky a položky, v ktorých je vaša menovka
 • Zúžiť publikum príspevkov, ktoré ste zdieľali s priateľmi priateľov alebo verejne?

Ako vás môžu ľudia nájsť a kontaktovať

 • Kto vám môže posielať žiadosti o priateľstvo?
 • Kto môže vidieť zoznam vašich priateľov? (Majte na pamäti, že vaši priatelia určujú, kto môže vidieť ich priateľstvá na ich časovej osi. Ak ľudia môžu vidieť vaše priateľstvo na inej časovej osi, budú ho môcť vidieť aj v Novinkách, vyhľadávaní a na ďalších miestach na Facebooku. Ak nastavíte možnosť Iba ja, úplný zoznam priateľov na svojej časovej osi budete môcť vidieť iba vy. Iní ľudia uvidia iba spoločných priateľov.)
 • Kto vás môže vyhľadať podľa e-mailovej adresy, ktorú ste uviedli?
 • dať podľa telefónneho čísla, ktoré ste uviedli?
 • Chcete, aby vyhľadávače mimo Facebooku odkazovali na váš profil?

Nachádza sa tu päť kľúčových nastavení na ovládanie toho, ako sa s vami môžu ľudia spojiť a komunikovat. Kto má povolenie uverejňovať na vašej nástenke a zobrazovať si príspevky na časovej osi.

V tejto časti sú možnosti  trochu odlišné od tých, ktoré sú uvedené v inline menu kontroly súkromia a mnoho je podobných , ale v inom znení. Používa sa pojem  všetci“  namiesto „verejné“, význam nastavenia je ale ten istý. Výberom možnosti všetci umožníte hocikomu vidieť váš profil a príspevky  alebo vás kontaktovať .

Predvolené nastavenia Facebook nastaví tieto  tri možnosti nastavenia na „všetci„, čo znamená, že vaše základné informácie o profile (skutočné meno, používateľské meno na Facebooku, profilová fotografia, pohlavie, siete ku ktorým patríte a ID používateľa služby Facebook) zobrazuje širokej verejnosti. Tiež v predvolenom nastavení môže každý poslať  žiadosť  o priateľstvo alebo priamu správu.

Nastavenie môžete zmeniť  na „Priatelia“ alebo „Priatelia mojich priateľov“. Obmedzíte tak, kto môže vidieť vaše skutočné meno, fotografiu a ďalšie všeobecné informácie o vás.  Pravdepodobne sa týmto nastavením váš profil bude ťažšie vyhľadávať. Preto nie je zlý nápad ponechať prvé tri možnosti (e-mailový kontakt, žiadosti o priateľstvo a priame zasielanie správ) nastavené na „Všetci“.

 

Časová os

 • Kto môže uverejňovať na vašej časovej osi?
 • Kto môže vidieť na vašej časovej osi príspevky od ostatných?

Označovanie

 • Kto môže vidieť na vašej časovej osi príspevky, v ktorých je vaša menovka?
 • Keď máte v príspevku menovku, koho chcete pridať do publika, ak v ňom ešte nie je?
 • Kto vidí návrhy na menovky, ak sa zdá, že ste na nahraných fotkách? (túto funkciu zatiaľ nemáte k dispozícii)

Kontrola

 • Chcete kontrolovať príspevky, v ktorých je vaša menovka, než sa tieto príspevky zobrazia na vašej časovej osi?
 • Skontrolujte si, čo vidia iní ľudia na vašej časovej osi
 • Chcete kontrolovať menovky, ktoré ľudia pridajú do vašich príspevkov, než sa tieto menovky zobrazia na Facebooku?

Predvolené nastavenie, kto môže uverejňovať na vašej časovej osi, je nastavené na „priatelia“. Čo znamená, že vaši priatelia môžu pridať prípevok na váš timeline. Predvolené nastavenie kto vidí vašu časovú os je „priatelia mojich priateľov“. Čo znamená, že ak vaši priatelia uverejnia niečo na vašej nástenke, môžu to vidieť aj ich priatelia. 

Ak chcete čo najviac využívať nástroje zdieľania Facebooku, ponechajte si predvolené nastavenia. Alternatívou je zmena nastavení na :  Priatelia mojich priateľov“ alebo len na „Priatelia“, ak nechcete, aby vaši priatelia videli vašu nástenku. A ak extrémne súkromie, môžete vybrať položku „Iba ja“ . To by však znemožní  aby na vašu nástenku prispel ktokoľvek. 

Označovanie je vlastnosť pomocou ktorej vás ľudia môžu označiť na fotografií alebo v príspevku. To sa potom zobrazí v rôznych informačných kanáloch a výsledkoch pri vyhľadávaní vášho mena. Nastavením v časti kontrol na zapnuté, ručne schvátite  príspevok v ktorom vás označili. 

 

Ďalšie nastavenia  ako chrániť osobné údaje:

 1. APLIKÁCIE– Jedná sa o komplikovaný a podrobný súbor ovládacích prvkov, ktoré určujú, ako je možné používať vaše osobné údaje v miliónoch nezávislých aplikácií, ktoré používajú sociálnu sieť a iné webové stránky pripojené na Facebook. 
 2. VEREJNÉ PRÍSPEVKY – Kto môže byť môj sledovateľ – Sledovatelia vidia vaše príspevky v Novinkách. Priatelia sledujú vaše príspevky automaticky, no môžete povoliť sledovanie vašich príspevkov i ľudom, ktorí nie sú vaši priatelia. Nastavte, kto vás môže sledovať.
  Vždy, keď pridáte príspevok, môžete vybrať publikum, s ktorým ho chcete zdieľať.
 3. BLOKOVANIE – Keď si pridáte priateľa do zoznamu Obmedzené, neuvidí príspevky na Facebooku, ktoré zdieľate iba s publikom Priatelia. Naďalej môže vidieť príspevky, ktoré zdieľate s publikom Verejné alebo na časovej osi spoločného priateľa, a príspevky, v ktorých je označený. Facebook vašich priateľov neupozorňuje, že ste si ich pridali do zoznamu Obmedzené. 

 

Kontrola ochrany osobných údajov vo výsledkoch vyhľadávania a aplikáciách

Osobné údaje v aplikáciách

Vaše meno, profilová fotka, titulná fotka, údaj o pohlaví, siete, používateľské meno a identifikátor používateľa sú na Facebooku vždy verejne dostupné pre ľudí i aplikácie. Aplikácie majú prístup aj k vášmu zoznamu priateľov a k všetkým informáciám, ktoré nastavíte ako verejné.

Verejné vyhľadávanie

Keď je toto nastavenie zapnuté, vyhľadávače môžu vo svojich výsledkoch odkazovať na váš profil. Keď je toto nastavenie vypnuté, vyhľadávače prestanú odkazovať na váš profil, možno však až po určitom čase. Na Facebooku sa váš profil bude dať naďalej nájsť, ak budú ľudia hľadať vaše meno.

Google je najpopulárnejším vyhľadávacím nástrojom, takže tu môžete skontrolovať, či je váš profil  indexovaný v službe Google, a teda či sa váš profil Facebook zobrazí vo výsledkoch, ktoré ľudia zobrazujú na  Googli. Predvolená vlastnosť je nastavená ako viditeľný pre vyhľadávače.

 

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.