Peer-to-Peer – P2P platby. Ktoré to sú?

Fráza, peer-to-peer platby (alebo P2P platby, P2P pay), hovorí o spôsobe prevodu peňazí od jednej osoby k  druhej bez priamej účasti tretej strany. Mnohé aplikácie v smartphone  podporujú funkciu P2P platieb v podobe prevodu na bankový účet.  Najväčší  hráčmi pri poskytovaní tejto služby sú spoločnosti PayPal, Venmo a Square Cash. Všetky spoločnosti sa sústredia výlučne na rýchly, lacný a bezpečný spôsob posielania peňazí navzájom akoby išlo o klasickú banku. Niektoré sociálne siete tiež začali  ponúkať platobné služby P2P.

 

Kedy sa  používajú P2P platby?

P2P platbyPeer-to-peer platobné aplikácie sú používané  na posielanie peňazí niekomu,  z akéhokoľvek dôvodu a kedykoľvek. Existujú rôzne dôvody využívania týchto spôsobov platieb. Môžete si tak rozdeliť účty, financie, používať tento spôsob výlučne na platby online. Dnes už veľa spoločností dokáže prijať P2P platbu, a tak je možné týmto spôsobom uhradiť produkt, alebo službu.

Avšak nie všetky aplikácie pre peer-to-peer platby dovoľujú previesť peniaze súkromnej osobe. Napríklad Microsoft Wallet je príkladom aplikácie, kde môžete platiť za nákup v internetovom obchode, ale nemôžete previesť peniaze na súkromný účet. 

 

Sú P2P platby bezpečné? 

Žiadna technológia nie je absolútne bezpečná, takže je vždy dôležité prečítať si recenzie na aplikáciu a preskúmať ju  pred siahnutím. Všeobecne platí, že čím väčšia spoločnosť aplikáciu vyvíja, tým lepšie má zdroje, a investujú veľa času do jednoduchej použiteľnosti a bezpečnosti. 

Je na mieste byť znepokojený ak nejaká  peer-to-peer platobná aplikácia má len málo recenzií a žiadnu zmienku v médiach. Vždy by ste mali aplikáciu starostlivo preskúmať a hlavne ak ide o spravovanie platieb či peňazí. 

 

Ako zabezpečiť  P2P aplikácie?

Najväčším rizikom  zabezpečenia platobných aplikácií P2P nie je obvykle kód aplikácie, alebo spoločnosť ktorá aplikáciu vyvinula, ale používateľ. Je nutné aby používateľ prijal príslušné opatrenia na ochranu svojich informácií a financií.

Používajte jedinečné heslo: Rovnako ako pri všetkých iných online službách, je dôležité chrániť svoj peer-to-peer platobný účet  silným heslom, ktoré neobsahuje žiadne slová a používa kombináciu malých a veľkých čísel, písmen a symbolov. Taktiež by ste sa mali vyhnúť používaniu rovnakého hesla pre viac ako jednu službu, pretože ak bude napadnutá jedna zo služieb, všetky ostatné budú ohrozené. 

Použije jedinečný PIN kód : PIN kód je obvykle ľubovoľné číslo. Odporúča sa, aby ste používali pre každú službu iný PIN kód. 

Povoľte 2FA: Dvojstupňové overenie je ďalšia úroveň zabezpečenia. Napríklad Google, alebo Microsoft vám ponúkajú 2FA autentifikáciu. Pred prihlásením sa do služby vám príde SMS kde je vygenerovaný PIN kód.  Nie všetky aplikácie podporujú 2FA, ale ak takéto nastavenie majú v ponuke mali by ste si ho povoliť.  

Povoľte upozornenia e-mailom: Väčšina P2P aplikácií má  v nastaveniach možnosť, pre potvrdenie prevodu alebo, zaslanie informácie o prevode emailom. Jednoduchý a pohodlný spôsob, ako mať prehlad  o aktivite účtu. 

Kontrolujte históriu transakcií: Ďalší spôsob, ako zaistiť bezpečnosť  peer-to-peer aplikácie alebo účtu, je pravidelne si kontrolovať históriu transakcií. Záznam o odoslaných a prijatých platieb by mal byť v aplikácii dostupný.

Nastavte si dvojitú kontrolu adresy príjemcu: Nie je nič horšie, ako odoslať platbu nesprávnej osobe. Či už používate niekoho meno, email alebo iný údaj na odosielanie P2P platby, vždy dôkladne skontrolujte, správnosť informácií.

 

Najpopulárnejšie P2P platobné aplikácie.

PayPal, Square Cash a Venmo sú aplikácie ktoré sa zameriavajú výlučne na odosielanie a príjmanie peňazí a sú mimoriadne obľúbené pri bežných aj obchodných transakciách.

Google a Apple majú  tiež vlastné platobné služby, Google Wallet a Apple Pay Cash. Oba aplikácie sa používajú v telefóne, prípadne aj na tablete, a umožňujú odosielanie peňazí kontaktom v mobilnom telefóne. iMessage dokonca umožňuje odoslať peniaze prostredníctvom textovej správy v aplikácií. 

Facebook začal experimentovať s platbami P2P prostredníctvom aplikácie Messenger. Inšpiráciu zdanlivo načerpali z aplikácií  WeChat a Line, ktoré ovládli trh v Číne a Japonsku, a platby pomocou WeChat Pay a Line Pay sú v týchto krajinách veľmi populárne. 

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.