Plus a mínus: Joomla, WordPress a Drupal

Vyberáte si systém na správu obsahu (CMS)? Môžete si vyberať z tisícov, ale v skutočnosti potrebujete zvážiť len tri najväčšie: Joomla, WordPress, alebo Drupal. Napriek tomu rozhodnutie môže byť naozaj náročné.

 

Veľká trojka má stále viac podobností.

Všetci tri CMS sa vyvíjajú už niekoľko rokov. Za to obdobie sa vývojari začali učiť jeden od druhého. V porovnaní s ostatnými CMS sú si veľmi podobné.  Vývojári si to dobre uvedomujú a tak sa snažia aj o drobné rozdielnosti a výhody pri využívaní jednotlivých redakčných systémoch. 

 

Joomla

Plus:  Joomla má profesionálne admin rozhranie, ktoré je naviac aj užívateľsky príjemné. Dá sa povedať, že ak ide o admin rozhranie, má najlepšie spracovanie s týchto troch.  Kým u Wp ste v mnohých prípadoch nútený siahnuť po doinštalovaní pluginu, joomla ich obsahuje už vo svojej základnej podobe. Má oveľa prepracovanejšiu štruktúru web stránky, ktorá umožňuje pracovať s pozíciami pluginov v rôznych častiach web stránky. Ak ide o jazykovú mutáciu web stránky, má kvalitnejšie možnosti riešenia prepínania jazykovej verzii zdarma. (Je v základných funkciách, kým WP vyžaduje modul.) Má veľa profesionálnych a prepracovaných komponentov a pluginov. 

Mínus: Jej nevýhoda je, že sa nachádza v strede spektra. WordPress je naozaj veľmi jednoduchý pre bežného užívateľa ak ide o základné úlohy. Drupal je neuveriteľne prispôsobiteľný, ideálny pre vývojárov.  Joomla je uprostred.  Často krát priemerný užívateľ nezvládne napríklad aktualizáciu redakčného systému. U WordPress je téma integrovaná praktický jedným kliknutím. Joomla je niekedy náročnejšia. Veľa Joomla modulov nie sú udržiavané. Je nevyhnutná praktická skúsenosť na akých vývojárov sa oprieť. 

 

WordPress

Plus: WordPress pôvodne vznikol ako systém na správu obsahu pre blogerov. Dnes už ale dokáže oveľa viac.  Je legendárny pre svoje jednoduché použitie. Ak nemáte náročne požiadavky je ideálny.  (Počula som už aj vyjadrenie: „WordPress sa neprogramuje.“  🙂 Niekto ho  musí vyvíjať, a vytvárať plugins, a niekedy je nutné vytvoriť plugin na mieru. Teda programuje sa, ale dá sa používať aj bez znalosti programovania.)  

Mínus: Ak potrebujete špeciálne funkcie pre vašu web stránku, ktoré je nutné programovať, je asi lepšia voľba Drupal. Vývojary wordpress, môžu nesúhlasiť, redakčný systém ma cez 15 tisíc pluginov. Ide však aj o to, že redakčný systém je nutné pravidelne aktualizovať. WordPress sa aktualizuje pomerne často, a niektoré pluginy môžu prestať po aktualizácií fungovať. Samozrejme ak si vyberiete tie lepšie pluginy, nebudete mať problém, vyžaduje si to ale prax.

 

Drupal

Plus: Drupal dokáže takmer čokoľvek. Bol navrhnutý tak, aby sa základné funkcie spravovali pomocou troch modulov. Mnohé z modulov sú udržiavané profesionálnymi programátormi a môžete ich používať zdarma.

Mínus: Ak nemáte základne programátorské znalosti , Drupal môže byť  náročný. Drupal 7 má veľa vylepšení, ktoré zjednodušili prácu bežným užívateľom. Ale nie je to tak jednoduché ako u WordPress. 

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.