Je váš laptop  pomaly? Bez ohľadu na to, či je  starý alebo nový, má v sebe operačný systém Windows, alebo Mac, spomaľovanie počítača je nepríjemný používateľský zážitok. 

Ak hľadáte spôsob ako zvýšiť rýchlosť vášho prenosného počítača, môžete uvažovať nad výmenou pevného disku, alebo RAM, alebo optimalizovať váš operačný systém. Týchto päť trikov sa týka výkonu vášho PC, a vdýchnu vášmu zariadeniu nový život bez investícií navyše.

Medzi najčastejšie príčiny spomaľovania pc patrí:

  • Malware
  • Veľa spustených procesov.
  • Veľa programov ktoré sa spúšťajú po štarte.
  • Vyčerpaná voľná kapacita pevného disku.
  • Animácie a vizuálne efekty v pc.

1.Vírus

Či už ide o adware, spyware alebo iný vírus, môže to byť príčina spomalenia počítača. Napriek tomu, že trojský kôň, adware, či spyware majú jedinečné prvky na základe ktorých sa identifikujú, v tomto článku sú spoločne označené pod jedným pojmom vírus.

Bez ohľadu na to, aký typ prenosného počítača máte, a či používate Windows, Mac alebo Linux, mali by ste používať nejakú formu ochrany pred škodlivým softvérom. Teda nejaký antivírus.

Pre používateľov os Windows a Linux sú ideálne ativírusové programy, ktoré sústavne skenujú počítač na pozadí, alebo na požiadanie. Ak ste používateľ os Mac, je v súčastnosti ideálna voľba malware scaner.

Ak chcete vo svojom počítači odstrániť škodlivý softvér môžete sa inšpirovať článkom Ako správne vykonávať antivírusovú kontrolu.

2.Príliš veľa otvorených programov a aplikácií súčasne.

Každá aplikácia, či program využíva systémové prostriedky vrátane RAM, miesta na pevnom disku (vo forme dočasných súborov) a výkon CPU či GPU.  Ak práve tieto programy nepoužívate, nie je dôvod aby bežali na pozadí a spotrebovali výkon vášho zariadenia. Ak ich vypnete váš počítač sa citeľne zrýchli.

  • Ukončite aplikácie a programy ktoré práve nepoužívate
  • Zatvorte v prehliadači všetky karty ktoré už nepotrebujete.

3.Vypnite procesy ktoré sa spúšťajú po štarte.

Mali by ste zvážiť vypnutie automatického spúšťania programov.  Všetky operačné systémy vám umožnia konfigurovať nastavenie programov ktoré sa spúšťajú po štarte. Ak nič iné je dobré aby ste si toto nastavenie pozreli. Možno tam nájdete aj programy, ktoré už dávno nepoužívate.

  • Mac – Odstráňte prihlasovacie položky, ktoré už nepotrebujete.
  • Windows – V príkazovom riadku zadajte príkaz msconfig. Ten vyvolá spustenie okna, kde si pozriete aké programy sa vám spúšťajú po štarte.

4.Uvoľnite miesto na disku.

Ak na zavádzacej jednotke nie je dostatok voľného miesta, počítač pracuje pomalšie. Hľadá voľný priestor pre uloženie dočasných súborov. (Ďalší dôvod pre odstránenie programov ktoré nepoužívate.) Systém tiež vyčleňuje miesto na disku pre virtuálnu pamäť,  v závislosti od operačného systému využíva sa aj priestor RAM presúvaním údajov.

Ak je málo voľného priestoru váš počítač sa spomaľuje, pretože operačný systém sa pokúša spravovať zadané úlohy ukladaním na disk. Vo všeobecnosti by ste si vždy mali ponechať  10 až 15 percent voľného miesta a to by malo zaistiť dynamickú prácu vášho zariadenia. Ak si však ponecháte 25 percent voľného miesta zaistite si, že nebudete mať problém so spomalením vášho pc.

5.Vypnite vizuálne efekty.

Ak máte nový notebook s dobrým procesorom nemusíte redukovať vizuálne efekty.  Ostránenie vizuálnych efektov môže zvýšiť výkon vášho zariadenia. Ich vypnutie totiž prestane zaťažovať procesor a grafickú kartu.  Vizuálne efekty nájdete v nastaveniach operačného systému.

 

Tieto rady hovoria o nastavení a správe výkonu vášho zariadenia. Ak nič z toho nezabralo, stále si môžete zvýšiť výkon vášho pc zakúpením väčšej RAM pamäte, väčším diskom, alebo lepším procesorom.  Ako veľmi sa váš výkon zvýši záleží od vášho zariadenia a investície.

  • RAM sa rovná väčšiemu priestoru na spustenie aplikácií.
  • Rýchlejší disk umožňuje programom pracovať rýchlejšie.
  • Grafický softvér môže lepšie pracovať s inovovaným grafickým nástrojom.
  • Nahradenie starej batérie laptopu môže zvýšiť dobu prevádzky.

Napokon, v žiadnom prípade,  pravidelne aktualizujte vaše zariadenie, a softvér ktorý používate. Mnoho programov ponúka v nastaveniach možnosť automatickej aktualizácie. Táto voľba môže byť pre vás pohodlná.