Aký je rozdiel medzi internetom a webom?
Ľudia si často zamieňajú slová „internet“ a „web“, avšak takéto zamieňanie je technicky nesprávne. Internet je obrovská sieť miliárd pripojených počítačov a iných hardvérových zariadení. Každé zariadenie sa môže pripojiť k akémukoľvek inému zariadeniu, ak má prístup na internet. Web sa skladá z web stránok, ktoré si môžete prezerať online. Analógia; akoby ste prirovnali sieť reštaurácií, k obľúbenému jedlu v ich jedálničku.
Internet je hardvérová infraštruktúra
Internet je masívna kombinácia miliárd počítačov a ďalších pripojených zariadení umiestnených po celom svete a prepojených pomocou káblov a bezdrôtových signálov. Táto obrovská sieť predstavuje osobné, obchodné, vzdelávacie a vládne zariadenia, ktoré zahŕňajú veľké sálové počítače, stolné počítače, smartfóny, inteligentné domáce gadgety, osobné tablety, notebooky a ďalšie zariadenia.
Internet sa narodil v šesťdesiatych rokoch pod názvom ARPAnet ako pokus, americkej armády. Išlo o snahu udržať komunikáciu v prípade možného jadrového útoku. Časom sa ARPAnet stal civilným experimentom, spojil univerzitné počítače na akademické využitie.
Keďže sa osobné počítače stali hitom v 80. a 90. rokoch minulého storočia, internet rástol exponenciálne a viacerí používatelia pripojili svoje počítače do siete. Dnes sa táto sieť rozrástla do verejnej pavučiny miliónov osobných, vládnych, vzdelávacích a osobných počítačov, a všetky sú prepojené káblami a bezdrôtovým signálom.
Nikto nevlastní internet. Žiadna vláda, ani krajina. Existujú technické pravidlá, hardvérové aj softvérové normy, ktoré umožňujú pripojiť sa. (Platíte za pripojenie sa na internet, nie za internet). V zásade je internet bezplatný a ide o otvorené vysielacie médium.
Web sú informácie na internete
Na prezeranie World Wide Web, alebo iného obsahu, musíte mať prístup na internet. Web je oblasť zdieľania informácií na internete. Je to všeobecný názov HTML stránok , ktoré sa zobrazujú na sieti.
Web sa skladá z miliárd digitálnych stránok, ktoré sú viditeľné prostredníctvom softvéru webového prehliadača vo vašom počítači. Tieto stránky obsahujú rôzne druhy obsahu vrátane statického obsahu, ako sú napríklad stránky encyklopédií, alebo dynamický obsah, napr. eBay, počasie, správy atď.
Webové stránky sú prepojené pomocou Hypertext Transfer Protocol, čo je kódovací jazyk, ktorý umožňuje prechádzať web stránky kliknutím na odkaz, alebo zadaním URL adresy, ktorá je jedinečná pre každú web stránku.
World Wide Web sa narodil v roku 1989. Je zaujímavé, že web existuje vďaka fyzikom, ktorí ho vytvorili preto, aby si mohli zdieľať svoje vedecké výskumy, na svojich počítačoch. Táto myšlienka sa nakoniec vyvinula do najväčšej zbierky ľudských vedomostí v dejinách.
Web je len časť
Hoci web stránky obsahujú obrovské množstvo informácií, nie sú jediným spôsobom, ako sa cez sieť zdieľajú informácie . Internet – nie web – sa používa aj pre emaily, okamžité správy, skupiny správ a prenos súborov. Web je veľká časť internetu, ale nie je to všetko.
V týchto súvislostiach, je výrok Donalda Trumpa, naozaj zábavný. 😉 : „I sure as hell don’t want to let people that want to kill us and kill our nation use our Internet.“ („Ja určite nenechám ľudí, ktorí nás chcú zabiť a zabiť náš národ, používať náš internet.“)
Komentáre