Aká rýchlosť internetového pripojenia je dobrá?

Samozrejme sa rýchlosť internetového pripojenia môže líšiť od technológie a zariadenia. Je tiež rozdiel aké možnosti pripojenia sú vo veľkých mestách, a iných častiach krajiny. Článok však uvádza čo je optimálna norma pripojenia. 

 

Rýchlosť pripojenia mobilný telefón

Mobil, ak používate technológiu 4G, by mal dosahovať rýchlosť internetového pripojenia 5 až 12 megabit za sekundu (5 až 12 Mb / s).

 

Rýchlosť pripojenia počítať

Ak používate optické pripojenie vaša rýchlosť pripojenia by sa mala pohybovať od 50 do 150  megabit za sekundu (50 až 150 Mb / s).

Musíte ale zohľadniť, že ide o teoretické čísla. Väčšina užívateľov má zrejme nižšie hodnoty, tiež preto že na rýchlosť pripojenia vplýva mnoho faktorov. Niekoľko spôsobov ako si otestovať rýchlosť internetového pripojenia: 

 

Ookla Speed Test pre Android

Aplikácia vykoná testovanie v priebehu 30 sekúnd. Ako výsledok poskytuje grafické zobrazenie údajov, ktoré vám ukážu, aké rýchlosti dosahujete váš mobil v sieti 4G, LTE, EDGE, 3G a EVDO. Viac ».

 

Ookla Speed Test pre Apple 

Rovnako ako verzia pre Android, Ookla  sa pripojí na server z vášho iPhone a testovanie prebieha odoslaním a prijímaním dát za isté časové obdobie.  Výsledky rýchlosti sa zobrazia v štýlovom grafe a môžete si ich aj uložiť, alebo aj zdieľať na sociálnej sieti. Viac »

 

Speedof.Me Speed Test rýchlosti pripojenia v PC

Nevyžaduje žiadnu inštaláciu a nemusíte poznať ani žiadne špecifikácie pre testovanie rýchlosti pripojenia. Je jednoduchý a má pekné grafické spracovanie. Otestovať si môžete aj pripojenie mobilného telefónu pomocou prehliadača. Viac »

 

Čo ovplyvňuje rýchlosť internetového pripojenia?

Vaša rýchlosť pripojenia pravdepodobne nedosiahne teoretické maximum. Je to preto, že do hry vstupuje veľa premenných. 

Online traffic  a preťaženie: ak zdieľate spojenie sďalšími používateľmi a ak sú títo používatelia silní hráči alebo sťahovatelia, potom  určite môžete očakávať spomalenie pripojenia.

Vaša poloha a vzdialenosť od servera: predovšetkým ak sa nachádzate niekde na dedine, čím je vzdialenosť od signálu väčšia, tým dlhšie musí signál putovať k vám čo spôsobuje spomalenie pripojenia. 

Hardvér: veľké množstvo hardvéru vás pripája k sieti vrátane konektora, routra, mnohých serverov a káblov. Nehovoriac o tom, že bezdrôtové pripojenie musí konkurovať iným signálom šíriacimi sa vzduchom. 

Čas dňa: rovnako ako diaľnice počas špičky, aj internetové káble majú svoje časové úseky maximálneho vyťaženia . To rozhodne prispieva k spomaleniu internetu.

Selektívne spomalenie: niektorí poskytovatelia internetových služieb zámerne spomaľujú internetové pripojenie. Napríklad konkrétny typ súboru pri sťahovaní (avi, mp4…) alebo ak prekročíte vašu mesačnú kvótu predplatených dát.

Softvér vo vašom zariadení: môžete mať  nainštalovaný nejaký škodlivý softvér, alebo aplikáciu ktorá pri svojej činnosti bude spomaľovať vaše pripojenie. 

Ďalší ľudia v domácnosti: ak niekto u vás doma bude práve sťahovať 20G súborov , je dosť možné že každé ďalšie zariadenie bude mať pomalšie pripojenie. 

 

Čo robiť, ak rýchlosť vášho internetového pripojenia nie je dobrá?

Ak je kolísanie rýchlosti v rozsahu 20 – 35% sľubovanej rýchlosti, zrejme s tým veľa nespravíte. Ak vám váš poskytovateľ služieb sluboval 100MB/s a vy zistíte že ste na 70 MB/s, pravdepodobne dostanete odpoveď aby ste sa s tým zmierili.  Na strane druhej ak ste mali sľubované 150 Mbps pripojenie a ste na 44 Mbps, máte dôvod sťahovať si a dožadovať nápravu. 

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.