Scammer – podvodník
Scammer: „Never saw a smile as cute as yours Smile , happiness looks gorgeous on you , so keep on smiling dear God bless you and hope i get to know more about you if you don’t mind ?“
Krásna, úžasná, jedinečná a ten úsmev. Som vdovec a hľadám lásku na celý život a dobrú matku pre svojho 12 ročného syna. Som vojak (najčastejšie kapitán) americkej armády, som práve na misii v Afganistane. Misia mi končí o 5 mesiacov a rád by som sa usadil v pokojnej krajine ako je tá vaša s nejakou úžasnou a milujúcou ženou. Týmto to začne, a končí → pošli 200 dolárov, dnes, hneď.
Kto je Scammer a ako viem, že si ma našiel ?
Scammer je podvodník. Čo chce? Peniaze. Ako ho spoznám? Jednoducho. Scénar je takmer vždy rovnaký. Ako napr. Ballardov profil na google plus.
Väčšina týchto profilov má zopár symbolických príspevkov, minimum priateľov. Nevyplnený osobný profil. Od prvej chvíle je ťažko zamilovaný a vie písať veľmi pekne a kvetnate.
Samozrejeme sa vždy opýta kde pracujem čo robím. Podhodím im nejaký web. V Google Analytics vidím, že pristupujúca krajna je – Namíbia, Uganda.. pýtam sa – “ Si teraz v Afganistane?“ – „Áno, áno som je to tu hrozné, ale chcem pomáhať ľuďom ako správny američan.„ (Mám známeho ktorý je skutočne kapitánom Americkej armády. Dnes je už na dôchodku. A porozprával mi čo to, o fungovaní Americkej armády. A tak od prvej chvíli väčšinou viem, že žiadny kapitán mi nepíše.)
Samozrejme po niekoľkých dňoch má problém s účtom kvôli tomu v akej krajine je, a jeho syn/dcéra nutne potrebuje niečo – pošli , vrátim…Dokážu pôsobiť veľmi dôveryhodne. Niektorý majú naozaj naštudovanú situáciu s krajín ako je Afganistan a poznajú pomery a pravidlá Americkej armády.
Tlačia iba na jeden aspekt – city. S nejakých profilov ukradnú sériu fotografií a tak nikdy nevie poslať/ spraviť aktuálnu fotografiu. Občas ich potrápim, iba tak pre zábavu. Niektorý sú naozaj dobrý, naletieť nie je až tak výnimočné. Falošné profily sú na rôznych sociálnych sieťach.
Tieto falošné účty sú stále viac prepracované.
Vyberú si osobu, a kopírujú celý jeho/ jej facebook. Každý status, fotografie detí, príspevky dňa… Snažia sa pôsobiť ako reálna osoba a niekedy si zapožičajú aj meno osoby/profilu ktorý vykrádajú. Jediné čo vás ochráni je kritické myslenie a zdravý rozum. Rozhovor sa snažia maximálne smerovať k emóciám, abstrakciám – nebudú viesť rozhovor o tom „čo bolo dnes v práci“. Veľa osobných otázok, aby mohli nenápadne odhadnúť , vašu finančnú situáciu a potom vypýtať primeranú sumu, o ktorej si myslia, že viete zaslať. U mnohých je angličtina nesprávna, nespisovná spoliehajú sa jednoducho na to, že Anglicky neovládate natoľko aby ste to poznali.
Pre ľudí žijúcich v Naníbií, Ugande…sme Európania, a ako Európania máme raj na zemi a veľa peňazí. Nerozlišujú taktiku či píšu s nemeckým občanom, Rakúšanom, alebo Slovákom. Pre nich sme „to isté“ a máme všetkého dosť.
Čo ak naletím?
Pre nahlásenie podvodu ak už nejaké peniažky odišli slúži pre Európu web → econsumer Sú aj web stránky kde je zoznam scammer účtov ako napríklad →scamdigger.com
Scammer, sa označujú aj rôzne emailové správy o výhernej lotérií, technická podpora google, pohľadávky a faktúry. Spolu s postupom nahlásenia a podania žiadosti ma google pekne spracovanú nápovedu → support.google.com
Je ale veľmi málo pravdepodobné, že svoje peniaze dostanete niekedy späť. Pravdepodobne dosiahnete iba zablokovanie profilu.
Komentáre