Čo je Scareware?

Scareware je podvodný softvér. Tiež známy ako  „rogue scanner“ alebo „fraudware“, ktorého cieľom je vystrašiť ľudí, aby si  zakúpili a inštalovali nejaký program. Scareware predhadzuje používateľovi inštaláciu produktu. Taktika je vystrašiť tvrdením, že počítač bol napadnutý. Scareware ale ihneď ponúkne antivírusové riešenie útoku.

Scareware je pre podvodníka zdroj financií. Výstražná obrazovka o falošnom útoku si vyžiada napr. 19,95 eur a pravidelnú platbu. A vystrašená obeť platí. 

 

Ako vyzerá obrazovka scareware? 

Upozornenie najčastejšie predstiera systémové upozornenie. Výstup je veľmi presvedčivý, a oklame cca 80% používateľov. Príklad scareware SysetemSecurity.

 

scareware

Scareware

Najznámejšie produkty Scareware na ktoré by ste si mali dať pozor.

 • SpySheriff
 • Total Secure 2009
 • XP Antivírus 2009
 • Total Secure 2009
 • AdwarePunisher
 • SystemSoftware  (Microsoft Blue Screen of Death)

 

Čo je cieľom útoku ? 

 1. Prístup k vašej kreditnej karte:  snaha dotlačiť obeť k pravidelnej platbe za  antivírusový program.
 2. Krádež identity: napadne váš počítač a pokúsi sa zaznamenať vaše stlačenia klávesov zaznamenáva bankové / osobné informácie.
 3. Spraviť z vášho počítača „Zombie“ :   pokúsi sa cez vzdialenú správu ovládať vaše zariadenie, aby slúžil na odosielanie spamu ako  zombie  robot.

 

Ako sa chrániť ?

Ochrana proti akýmkoľvek online podvodom, alebo online hrám je skepsa  a bdelosť. Vždy sa spýtajte na akúkoľvek ponuku , platenú alebo bezplatnú, vždy, keď sa objaví okno a hovorí, že by ste mali niečo stiahnuť a nainštalovať buďte na pozore. 

 1. Používajte len legálny antivírusový / antispywarový produkt  , ktorému dôverujete.
 2. Čítajte e-mail  v čistom texte. Vyhýbanie sa e-mailu vo formáte HTML. Formát HTML je graficky krajší.  Ale čítanie v čistom texte bez obrázkov , v sparťanskom  podaní opticky poukáže efektívnejšie na podozrivý odkaz.
 3. Nikdy neotvárajte prílohy súborov od neznámeho odosielateľa , ani od niekoho, kto ponúka softvérové ​​služby. Nedôverujte žiadnej e-mailovej ponuke obsahujúcej prílohy: tieto e-maily sú skoro vždy podvody a mali by ste tieto správy ihneď odstrániť skôr, ako infikujú počítač.
 4. Buďte skeptickí k akýmkoľvek online ponukám a buďte pripravení okamžite zatvoriť prehliadač. Ak nadobudnete podozrenie a prehliadač začne niečo sťahovať a nie je ho možné pritom zatvoriť, pomocou klávesovej skratky ALT+F4, prerušíte sťahovanie súboru. 

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.