Smajlíky oslavujú 35 rokov. Úsmev :-) sa ujal, :-( bol pôvodne neutrálny

Smajlíky, už 35 rokov sa používa kombinácia interpunkčných znamienok na rozlíšenie medzi vážne myslenou správou a ironickým, alebo zábavným doplnkom. Ich vynálezca si zrejme nedokázal predstaviť, aké populárne bude ich používanie.

Smilík prenikol do bežných rozhovorov, e-mailov, SMS aj chatu. Ak žartujete, môžete ho zahrnúť aj do formálnejších textov. Smajlíky pomáhajú odlíšiť vážne posolstvo od vtipu, irónie alebo sarkazmu.

 

V 80. rokoch

sa internetové diskusie na univerzitách pomaly zmenili z čisto akademického nástroja na široko používaný komunikačný nástroj. Okrem toho, že obsahovali dôležité informácie, písali sa aj vtipy, nekonečné diskusie v nezlučiteľných vetvách  a zobrazovali sa dokonca aj reklamy. Problémom boli najmä vtipy, ktoré sa nedali rozlíšiť od predmetu správ s vážnym zámerom.

Scott Fahlman preto navrhol, aby sa vtipy rozlišovali znakmi „:-)“, aby každý mohol bezpečne rozpoznať, že posolstvo nebolo myslené ako vážne. História smajlíkov je tiež známa vďaka spoločnosti Microsoft – pomohla nájsť zálohy pôvodného vlákna, kde Scott prvýkrát použil smajlík.

smajliky

Dnes používame smajlíky nielen v predmete, ale aj v texte správy. To ďaleko presahuje pôvodnú myšlienku Fahlmana.  Fahlman tiež navrhol, aby každé vážne označené posolstvo bolo poznačené zamračeným smajlíkom. Ale možno si len žartoval.

 

Smajlíky v ASCII

┌∩┐(◣_◢)┌∩┐      ¯¯̿̿¯̿̿’̿̿̿̿̿̿̿’̿̿’̿̿̿̿̿’̿̿̿)͇̿̿)̿̿̿̿ ‚̿̿̿̿̿̿\̵͇̿̿\=(•̪̀●́)=o/̵͇̿̿/’̿̿ ̿ ̿̿        @( * O * )@

Asci je  kódovací systém znakov anglickej abecedy, číslic, iných znakov a riadiacich kódov.  ☠ ☘  ☯ Ide o historicky najúspešnejšiu znakovú sadu, z ktorej vychádza väčšina súčasných štandardov pre kódovanie textu aspoň v euro-americkej zóne.

Kód ASCII je podľa pôvodnej definície bitový, obsahuje teda 128 platných znakov. Pre potreby ďalších jazykov a pre rozšírenie znakovej sady sa používajú osembitové rozšírenie ASCII kódu, ktoré obsahuje ďalších 128 kódov. Takto rozšírený kód je napriek tomu príliš malý na to, aby pojal európske národné abecedy. Pre potreby jednotlivých jazykov boli vytvorené rôzne kódové tabuľky, význam kódov nad 127  teda nie je jednoznačný. Systém kódových tabuliek pre národné abecedy vytvorila napríklad organizácia ISO.

Kto si pamätá MIRC alebo IRC vie, že než prišli tieto pekné žlté a animované smajlíky v chate sa používali Asci znaky a vynaliezavosť. ==~ . Na záver pripájam  web stránku → i2symbol.com kde je ten správny smajlo vždy po ruke 🙂

smajliky

 

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.