Sociálne siete a závislosť. Rozprávajte o mne, ja, mne (Štúdia: Harvard)

V roku 2011 prebehol na Harvarde výskum o závislosti na sociálnych sieťach. Snažili sa objasniť korene závislosti, aj to prečo, pri sociálnych sieťach svetielkujú naše centra rozkoše. 

sociálne siete zavislostCelá štúdia je uverejnená v zborníku akadémie vied.  Počas výskumu prebehla séria piatich experimentov, aby  vedci čo najspoľahlivejšie otestovali  hypotézu, podľa ktorej ľudia odvodzujú  hodnotu komunikácie s inými ľuďmi na základe rozhovoroch o sebe. 

Rozprávanie o sebe bolo silne spojené so zvýšenou aktiváciou v oblastiach mozgu, ktoré tvoria mezolimbický dopamínový systém, vrátane nucleus accumbens a ventral tegmental oblasti. „

 

Rozprávajte o mne, ja a mne

Predchádzajúce štúdie zistili, že 30 až 40 percent rozhovorov počas dňa sú o  našich vlastných skúsenostiach. A až 80% toho čo uverejňujeme na sociálnych sieťach je o nás samých. 

Výskumníci sa preto začali zaoberať myšlienkou , či seba-preferovanie na sociálnych sieťach je v tak veľkom merítku preto , že za to dostávame emocionálnu, psychologickú odmenu. 

Pokusné osoby boli počas výskumu napojené na MRI (magnetická rezonancia) pomocou ktorého sa snímali ich reakcie v mozgu. Počas testu skúmané subjekty mali hovoriť o sebe a potom počúvať iných ako hovoria o sebe.

Ak ľudia hovorili o sebe, aktivovali sa im časti mozgu, ktoré sú spojené s príjemnými aktivitami ako je jedlo a sex. Ak mali počúvať iných ako hovoria o sebe, tieto centra neboli aktívne. Zaujímavé bolo aj zistenie, že ak pokusným osobám bolo oznámené, že ich počúva niekoľko iných ľudí ako hovoria o sebe, ich mozog sa priam rozsvietil. Aktivovali sa všetky centra „zábavy“.

Počas výskumu taktiež zistili, že ľudia sú aj ochotný platiť, aby ich niekto počúval. 

Veľa štúdií predtým predpokladalo, že používanie sociálnych sieti, indukuje chemické látky v mozgu, ako je dopamín, podobne ako pri alkohole a cigaretách, ale toto je jedna z prvých štúdií, ktorá zdokumentovala pôsobenie sociálnych sieti na mozog. 

 

Spoločenské inštinkty 

Záver štúdie v tom však vidí aj pozitívny aspekt pre spoločnosť. Naša snaha „vysielať sa“ nám môže poskytnúť rôzne adaptačné východy a zlepšovať sociálne zručnosti. Napríklad používanie sociálnych sieti, nám môže pomáhať budovať spoločenské väzby a spájať nás s inými ľuďmi, alebo si vyžiadať spätnú väzbu, vďaka čomu môžeme dosiahnuť lepšie sebapoznanie. 

Štúdia tým zároveň vysvetľuje prečo vzniká závislosť na sociálnych sieťach, a prečo tak silne zasiahol do našich životov. 

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.