Výhody a nevýhody sociálnych sieti

Sociálne siete zmenili spôsob, akým komunikujeme, podnikáme, získavame  informácie atď. Ale dokážu slúžiť naozaj na všetko? Záleží to na tom, s kým hovoríte a ako ich používate. Stránky, ako je Facebook, môžu slúžiť ako štartovacia príležitosť pre začínajúcich podnikateľov, alebo môžu byť zdrojom neúmerného tlaku dospievajúcich. 

Samozrejme  sociálne siete prinášajú svoje plus aj mínus. Väčšina si ich vie asi uvedomiť aj sama. Ale skúste sa pýtať sami seba, ako využiť výhody, a minimalizovať nevýhody, keď sa rozhodnete pracovať so sociálnymi sieťami?

 

Sociálne siete výhody

 

Možnosť spoznať ľudí po celom svete

Je to najpozoruhodnejšia výhoda sociálnych sieti. Môžete osloviť, alebo byť oslovený kýmkoľvek na svete. Facebook vás spája s ľuďmi ktorých pravdepodobne poznáte, spolužiaci zo školy a starý známy, ale Google plus či Twitter  vám umožní spoznať celý svet. 

 

Jednoduchá a okamžitá komunikácia

Už nemusíme čakať pri pevnej linke. Stačí otvoriť notebook, či zapnúť telefón a môžeme komunikovať. A takmer všetky komunikačné aplikácie sú zdarma a ľahko dostupné. 

 

Správy a informácie v reálnom čase

Niekedy ste na správy museli čakať hodiny a dni. Na poštového doručovateľa či najnovšie vydanie novín. Sociálne siete vám umožňujú byť stále v obraze a pomocou nástenky, ste vždy informovaný o tom čo sa deje. Navyše sami si vyberáte okruh vašich záujmov, a tak sledujete len to čo chcete. 

 

Príležitosť pre podnikateľov

Majitelia firiem a rôzne organizácie sa môžu spájať so zákazníkmi a predávať svoje produkty a služby. Dokážu rozširovať svoj dosah pomocou sociálnych sieti. Využíva to veľa podnikov a niektoré by dokonca bez sociálnych sieti ani nemohli fungovať. 

 

Zábava a pôžitok

Musíte pripustiť, že sociálne siete sú niekedy  zábavné. Mnoho ľudí si tak vďaka nim kráti čas. Je to prirodzené, rodíme sa ako sociálny tvor. Je uspokojujúce vidieť komentáre a reakcie našich priateľov. Tiež môžete vidieť čo robia vaši známy bez toho aby ste s nimi nadväzovali kontakt. Pomáhajú vám spoznať vašich známych prostredníctvom toho čo sa im páči a zdieľajú. 

Sociálne siete výhody

 

Sociálne siete nevýhody

 

Záplava informácii

Máme tendenciu potvrdiť na sociálnych sieťach veľa priateľov. To nakoniec spôsobí preplnenosť informáciami. Prestávate stíhať sledovať toľko selfie, odkazov, videií, nedá sa stihnúť všetko si prezerať. Premiešava sa to čo máme záujem sledovať s tým čo nemáme záujem sledovať. 

 

Ochrana osobných údajov

Vďaka tomu, čo všetko je možné zdieľať by ochrana súkromia mala by prioritná. Sociálne siete vám umožňujú zdieľať kde sa práve nachádzate, alebo môžete uverejniť príspevok, ktorý vás v práci môže dostať do problémov. Preto by ste ochranu osobných údajov mali brať vážne. 

 

Sociálny tlak

Nátlak alebo aj cyber bullying (kyber šikana) Hlavne ak ide o dospievajúcich môže byť online nátlak oveľa väčší ako v reálnom svete. V extrémnych prípadoch tlak zo sociálnych sieti vedie k  stresu, úzkosti a depresiám. 

 

Náhrada sociálnej interakcie

Od rozhovoru s priateľmi vás delí jedno kliknutie, a je to oveľa pohodlnejšie ako niekam cestovať. Preto niektoré zdroje uvádzajú, že sociálne siete podporujú asociálne správanie.

 

Rozptýlenie a odkladanie veci

Ako často vidíte, ako sa niekto pozrie na svoj telefón? Ľudí rozptyľujú upozornenia zo sociálnych sieti, venujú sa tak telefónu a ignorujú ľudí okolo seba.  Veľká pozornosť sociálnym sieťami, môže viesť aj k návyku vyhnúť sa nepríjemným úlohám a stráviť radšej čas na sociálnej sieti. 

 

Nedostatok pohybu, nekvalitný spánok

Väčšina pritom ako trávi čas na sociálnej sieti, sedí alebo leží. Na pohyb už nestáva v priebehu dňa čas. Tiež isté zdroje uvádzajú, že umelé osvetlenie obrazovky Pc alebo telefónu v noci negatívne ovplyvňuje spánkový režim. 

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.