Ako ťažiť kryptomenu. Príručka pre začiatočníkov.

Ťažba kryptomien sa dnes už podobá súťaži v zbrojení. Možno ste už počuli o Bitcoin, prvej decentralizovanej kryptomene, ktorá bola spustená začiatkom roku 2009. Odvtedy sa objavili stovky kryptomien na trhu. Do sveta kryptomien môžete ľahko preniknúť ak máte chuť naučiť sa základy. 

 

Akú kryptomenu by ste mali ťažiť?

Ak ste začali ťažiť Bitcoins už v roku 2009, zarobili ste dnes tisíce dolárov. Zároveň je však ale veľa spôsobov ako o svoje investície prísť. Ak ste začínajúci baník (miners) , ktorý štartuje v malom meradle, začať s Bitcoin nie je šťastné rozhodnutie.  Ťaženie Bitcoine vyžaduje investíciu na údržbu, nehovoriac o matematickej náročnosti procesu výpočtových operácií na ktoré hardvér bežného užívateľa nestačí. V súčastnosti  ťažba Bitcoine vyžaduje veľké a náročné operácie.

Na strane druhej Litecoins, Dogecoins a Feathercoins fungujú viac ako scrypt, a preto sú pre začiatočníka výhodnejšie. Pri súčasnej hodnote Litecoin, si môže zarobiť od 50 centov do 10 dolárov, záleží od vášho hardvéru. 

Dogecoins a Feathercoins sú ešte menej ziskovejšie, ale zároveň menej náročné na harverové vybavenie. A ich popularita rastie každým dňom. Peercoins môže tiež priniesť slušnú návratnosť investícií. 

Čím viac ľudí sa zapojí do ťažby kryptomeny, tým náročnejší hardvér budete potrebovať. Je celkom možné, že nakoniec budete nútený investovať do technického vybavenia vášho počítača, aby ste boli schopný ťažiť kryptomenu ďalej. Alebo môžete prejsť na jednoduchšiu kryptomenu.

 

Stojí ťažba krytomeny za námahu?

Ťažba kryptomeny v skutočnosti znamená iba malý príjem. V praxi ide o príjem jeden, dva eura na deň. Počítač s priemerným technickým vybavením prinesie zisk 1000 eur v priebehu 18 až 24 mesiacov.  Nejedná sa o spoľahlivý vedľajší príjem. Zaujímavý zisk prichádza ak do vybavenia svojho  počítača investujete priemerne 3 až 5 tisíc eur, tak si môže zvýšiť svoj príjem na 50 eur za deň. 

 

Ak chcete ťažiť kryptomenu, majte rozumné očakávania.

Ak je vaším cieľom zarobiť si zaujímavé peniaze, potom venujte čas obchodovaniu s kryptomenou, namiesto jej ťažby. V tom je väčšia pravdepodobnosť, že premeníte striebro na zlato. Ak je však vaším cieľom niekoľko digitálnych dolárov, pre zábavu, je ťažba kryptomeny vhodný spôsob. 

Spotreba el. energie pri ťažbe vás bude stáť približne 0,10 centov za KWh. Ak máte 4 GPU, prinesie vám to 8 až 10 dolárov na deň ( v závislosti od zvolenej kryptomeny), čo je 250 – 300 dolárov mesačne. 

Aktuálne je pomerne malá pravdepodobnosť, že sa nejaká iná kryptomena dostane na úroveň bitcoine. Ak sa rozhodnete ťažiť kryptomenu, berte to skôr ako koníček s malým príjmom. Premýšľajte o tom ako o zhromažďovaní zlatého prachu, nie zbieraní zlatých nugetov. A vždy si urobte svoj prieskum aby ste sa vyhli podvodnej digitálnej mene. 

 

Ako funguje ťažba kryptomeny? 

V článku sa zameriavam na ťažbu „scrypt minci“, ako sú Litecoins, Dogecoins, alebo Feathercoins. Pri ťažbe týchto minci prihliadajte tri zásadné veci: 

 1. Ťažba  je v podstate 24-hodinové počítačové účtovníctvo nazývané „verifying transactions„.
 2. Dostanete iba malú finančnú odmenu za svoje služby tým, že obdržíte nejakú časť mincí, ktoré ťažíte. 
 3. Udržujte svoje náklady nižšie (vrátane elektriny a hardvéru) ako je váš zisk.

 

Čo potrebujete na ťažbu kryptomeny?

V prípade ťažby kryptomien ako sú  Litecoins, Dogecoins, alebo Feathercoins potrebujete: 

 1. Bezplatnú súkromnú databázu – coin wallet (peňaženku).  Ide o kontajner chránený heslom, ktorý uchováva váš zárobok, a tiež  udržiava a zaznamenáva históriu  transakcií.
 2. Softvér na ťažbu kryptomeny. Podobný ako je tento od spoločnosti AMD
 3. Členstvo medzi mining pool. Minig pool je komunita baníkov, ktorý si navzájom zdieľajú výkon svojich počítačov, aby si tak zvýšili ziskovosť a dosiahli stabilitu príjmov. 
 4. Členstvo na nejakej online menovej burze, kde si môžete vymeniť kryptomenu, za  bežné peniaze a naopak.
 5. Spoľahlivé internetové pripojenie, v ideálnom prípade s rýchlosťou 2 megabit za sekundu alebo viac.
 6. Dobré chladenie haravaru. 
 7. Počítač vhodný na ťažbu kryptomeny. Môže použiť počítač ktorý bežne používate, ale pokiaľ bude prebiehať ťažba, nebude môcť počítač používať. Ideálne je vyhradiť si počítač zvlášť. Nepoužívajte laptop, hernú konzolu, alebo iné zariadenie. Tieto zariadenia jednoducho nie sú dostatočne technicky vybavené tak, aby zvládli spracovávať transakcie. 
 8. Grafická karta ATI (GPU) alebo takzvane –  mining ASIC chip. Cena sa pohybuje od 90 eur za použitý do 3000 eur za nový.  GPU alebo ASIC bude váš pracovný nástroj pri poskytovaný transakcií alebo ťažby. 
 9. Domáci ventilátor na ochladzovanie počítača, ktorý ťaží kryptomenu. Ťažba je skutočne náročná na výkon harvdvéru.
 10. Osobná zvedavosť. Najviac zo všetkého potrebujete chuť čítať a neustále sa učiť. Pretože sústavne prebiehajú technologické zmeny a prichádzajú nové techniky ťažby mincí. Najúspešnejší baníci celé hodiny skúmajú a hľadajú čo najlepšie spôsoby, ako sa prispôsobiť a zlepšiť si ťažobný výkon.

 

Ďalší zaujímavý článok o kryptomenách si môžete prečítať v článku: pracanadoma-skusenosti.eu

 

Môže sa Vám ešte páčiť...

1 odpoveď

 1. Ten pravý píše:

  6. Dobré chladenie haravaru … typo
  9. Domáci ventilátor … lalala … na výkon harvdvéru … typo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.