Ako používať Tor Browser na anonymné prehliadanie web stránok?

So zvýšenou kontrolou zo strany zamestnávateľov, škôl ale  štátu sa stáva  anonymné prehliadanie stále viac atraktívnejšie. Mnohí používatelia, ktorí potrebujú výrazný pocit súkromia, sa obracajú na Tor Browser (The Cigarette Router).  Sieť bola  pôvodne vytvorená americkým námorníctvom a dnes je používaná nespočetným množstvom ľudí po celom svete.

Dôvody na využitie služby Tor, ktorá distribuuje prichádzajúci a odchádzajúci prenos prostredníctvom série virtuálnych tunelov, môžu byť rôzne. Môže ísť o novinárov, ktorí sa snažia udržiavať kontakt s tajným zdrojom, užívatelia ktorý sa potrebujú dostať na web stránky, ktoré im zablokoval ich poskytovateľ internetu, alebo každý kto chce mať jednoducho pocit súkromia.  Nájdu sa však aj taký, pre ktorých je to možnosť ako vykonávať nelegálnu činnosť. 

Spôsob konfigurácie a nastavenia TOR môže zaskočiť aj skúsených používateľov internetu. Na výber máte dve možnosti. Tor Browser Bundle, čo je softvérový balík, ktorý potrebuje minimálny zásah používateľa. Alebo balík  open-source Tor v kombinácii s upravenou verziou prehliadača Mozilla Firefox spolu s niekoľkými kľúčovými funkciami a rozšíreniami, Tor Browser Bundle. Ten funguje na  platformách Windows, Mac a Linux.

Tento návod vás prevedie balíkom Tor Browser Bundle, aby sa vaša webová komunikácia mohla byť opäť súkromná. Myslite však , ale aj na to, že žiadna metóda anonymizácie nie je 100% spoľahlivá. Rozhodujte sa rozumne. 

 

Stiahnite si Tor Browser Bundle

Tor Browser Bundle je k dispozícii na stiahnutie na mnohých stránkach. Je pre vás ale bezpečnejšie použiť oficiálny zdroj  torproject.org. Pred stiahnutím si môžete vybrať jazykovú verziu. V ponuke nie je Slovenský ani Český jazyk. V ponuke je platforma pre Windows, Mac a Linux.  Po dokončení sťahovania spustite súbor.  Znova sa objaví ponuka jazykov, kde už nájdete aj Slovenčinu. 

Po inštalácií sa vytvorí priečinok s názvom Tor Browser. Pravdepodobne sa vám uloží na plochu. Ak ste používateľom Mac musíte dvojitým kliknutím v stiahnutom priečinu otvoriť  .dmg. Po otvorení presuňte súbor Tor do priečinka aplikácie. Používatelia  Linuxu by mali použiť príslušný syntax na extrahovanie stiahnutého balíka a spustenie Tor Browser.

Aby ste sa uistili, že máte ten správny  balík a nie je hacknutý, môžete skôr, než TOR použijete, overiť podpis stiahnutého balíka. K tomu potrebujete program GnuPG  (Je dostupný v Anglickom a Českom jazyku.) a odkázať na balík s koncovkou .asc , ako súčasť prehliadača. Ďalšie podrobnosti nájdete na stránke Tor v časti overenie podpisov.

 

Spustenie prehliadača Tor

Teraz, keď ste prevzali Tor Browser Bundle a pravdepodobne si overili jeho podpis, je čas spustiť aplikáciu.  Nie je potrebná žiadna inštalácia. Mnoho užívateľov majú svoj Tor Browser na usb kľúči, kde umiestnia jeho súbory a keď skončia prácu odpoja kľúč. To poskytuje ešte väčšiu anonymitu. 

To je správne – nie je potrebná žiadna inštalácia! Z tohto dôvodu sa mnohí používatelia rozhodnú spustiť program Tor Browser priamo z jednotky USB, a nie umiestniť svoje súbory na pevný disk.

 

Pripojenie sa  k Tor

Hneď po spustení prehliadača sa bežne spustí pripojenie k sieti Tor v závislosti od vašich individuálnych nastavení. Tento proces môže trvať pár sekúnd alebo aj niekoľko minút. Po vytvorení spojenia s Torom, obrazovka stavu zmizne a po niekoľkých  sekundách by sa mal spustiť samotný prehliadač Tor.

 

Prehliadanie cez Tor

Tor Browser by mal byť teraz viditeľný na ploche. Všetka prichádzajúca a odchádzajúca návštevnosť generovaná prostredníctvom TOR prehliadača bude smerovaná cez Tor, čím sa zabezpečí relatívne bezpečné a anonymné prehliadanie. Po spustení aplikácia Tor Browser automaticky otvorí webovú stránku hosťovanú na torproject.org, ktorá obsahuje odkaz na otestovanie nastavení siete.

Výberom tohto prepojenia sa zobrazí aktuálna adresa IP v sieti Tor. Virtuálne plášte anonymity sú teraz zapnuté, pretože všimnete si , že toto nie je vaša skutočná IP adresa. Ak chcete tento obsah zobraziť v inom jazyku, použite rozbaľovaciu ponuku nachádzajúcu sa v hornej časti stránky.

 

TorButton

Komponent  Torbutton,   sa nachádza na paneli vedľa adresy prehliadača. Torbutton vám umožňuje upraviť špecifické nastavenia proxy servera a zabezpečenia. Najzaujímavejšia  je možnosť prepnúť na novú identitu – a teda aj na novú IP adresu – jednoduchým kliknutím myši. Ďalšie možnosti torbutton:

Nová identita: priradí novú, náhodnú IP adresu pre vaše aktívne pripojenie Tor. Zmena vyžaduje reštartovanie prehliadača.

New Tor Circuit for this Site: (Nový okruh Tor pre web) Táto možnosť  vytvorí nový okruh, ale  nie je nutné reštartovanie prehliadača a vytvorenie novej identity.

Nastavenia ochrany osobných údajov a zabezpečenia: Otvorí sa dialógové okno, ktoré obsahuje konfiguráciu nastavení. Nájdete tam voľby ako  režim súkromného prehliadania, správanie súborov sa cookie tretej strany, prevencia spustenia  Flash  a ďalšie. Tiež vám umožňuje špecifikovať stupeň bezpečnosti   pomocou posuvného ovládača. 

Tor Network Settings: (Nastavenia siete)  Umožňuje konfigurovať nastavenia proxy servera a brány firewall, ako aj ďalšie špecifické  nastavenia pre poskytovateľa internetových služieb. Obsahuje tiež tlačidlo, ktoré kopíruje obsah súborov protokolu Tor do schránky.

Kontrola aktualizácie prehliadača Tor: Zaručuje, že používate najnovšiu verziu prehliadača.

 

NoScript

Program Tor Browser sa dodáva v balení s integrovaným doplnkom NoScript. Je prístupný na hlavnom panely a môže byť  použitý buď na zablokovanie  skriptov v prehliadači na všetkých web stránkach, alebo len na vybraných web stránkach. Odporúča sa ponechať základné, predvolené nastavenie. 

 

HTTPS

Ďalšie známe integrované rozšírenie  je HTTPS Everywhere od Electronic Frontier Foundation, ktorá zabezpečuje, že vaša komunikácia s web stránkami je šifrovaná. Funkcia HTTPS Everywhere môže byť zmenená, alebo aj zakázaná (čo sa neodporúčaná). Rozšírenie je prístupné z hlavnej ponuky. 

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.