Vimeo vs YouTube. Ktorá stránka je lepšia ?

Vimeo vs YouTube. Ktorá stránka je lepšia?  Existuje veľa rôznych web stránok a služieb, ktoré umožňujú sledovať online televíziu, streamovať filmy, alebo nahrávať vlastný obsah online. Najväčšej popularite sa však tešia  Youtube a Vimeo.

 

YouTube

YouTubeYouTube je kráľom ak ide o  online videa. Na YouTube je možné nájsť všetko. Od obchodných kanálov, cez osobné videa, až po televíziu. Spoločnosť Youtube bola založená vo februári 2004 a každú minútu sa odovzdáva do služby YouTube viac ako 48 hodín  video záznamu vytvoreného používateľmi. Web stránka má viac ako 3 miliardy zobrazení za deň. Spoločnosť Google získala YouTube v roku 2006 za 1,65 miliardy dolárov.

 

Vimeo

Vimeo  vo veľkej miere charakterizuje obsah,  ktorý vytvárajú a odovzdávajú umelci, hudobníci a nezávislí tvorcovia. Aj keď rozmanitosť videoobsahu je o niečo obmedzenejšia v porovnaní so širokým rozsahom na  YouTube, na  web  stránke Vimeo pribudne  denne viac ako 16 000 videí.

 

 

 Vimeo vs YouTube – zdieľanie videa

Obe web stránky umožňujú zdieľanie videa. Tiež  umožňujú registráciu, bezplatne odovzdávanie videá a budovanie komunity. Z hľadiska možnosti nastavenia a rýchlosti pripojenia sú tieto dve stránky jedným z najlepších medzi konkurenčnými službami na webe.

Ak ste kreatívny filmár, môžete získať lepšiu spätnú väzbu a zapojenie sa na Vimeo. Na druhej strane, ak ste len príležitostný video blogger , zaujíma vás možnosť nahrávať dlhšie videa. V takom prípade je lepšia voľba YouTube .

Bez ohľadu na to, aké videa vy sami vyhľadávate, zváženie výhod a nevýhod oboch lokalít vám môže pri rozhodovaní pomôcť.

 

Vimeo vs Youtube – porovnanie:

 

YouTubeYouTube – výhody 

Rozsah publika

YouTube je stránka číslo jedna pre umiestnenie videa na webe. Populárne videa sa taktiež zobrazujú vo výsledkoch vyhľadávania v Google.  Ďalšia zaujímavosť je ponuka súvisiaceho videa v službe YouTube, čo zohráva dôležitú úlohu pri propagácií obsahu. 

 

Prispôsobenie kanálu

Váš kanál si môžete prispôsobiť :   výberom  vhodného obrázku na  pozadí,  zmeniť farbu kanálu, zmeniť štýl písma, vybrať si  rozloženie a usporiadanie videí do zoznamov skladieb.

 

Príjem

Ak vaše videá získajú dostatok zobrazení a váš kanál priláka dostatok odberateľov, spoločnosť YouTube vám ponúkne partnerstvo pre zdieľanie príjmov. Reklamy sú umiestnené v spodnej časti videa a na postrannom paneli. Tým Vám poskytujú príležitosť zarobiť si vďaka popularite vašich videí. Hoci to vyžaduje čas  a úsilie začať zarábať zaujímavé peniaze, sú ľudia ktorým to poskytuje dostatočný príjem

 

Neobmedzené nahravanie

Počet videí ktorý môžete nahrať nie je limitovaný. Je to atraktívna ponuka pre ľudí, ktorí  radi a často nahrávajú. V závislosti od počtu zobrazení, odberateľov, počtu videí a ďalších štatistík vášho účtu, YouTube  vám postupne  navýši  povolenú dĺžku videa.

 

YouTube

YouTube  – nevýhody

 

Súťaž

Masívne publikum a potenciál na pozeranie videa možno považovať za zaujímavé, no môže to byť aj nevýhoda. Vaše videá sa môžu stratiť medzi mnohými ďalšími.  Aj keď je vaše video kreatívne a stojí za pozretie, môže to byť pre ostatných ťažké nájditeľné.

 

Oslabovanie

YouTube sa spolieha na reakciu komunity. Preto umožňuje nahlásenie videa;   pre ochranu autorských práv, pornografiu, násilie alebo  iný nevhodný obsah. Ak sa vaše video dostane pod „červenú vlajku“ , služba YouTube ho bez varovania odstráni.

 

Negatívne komentáre

Populárne videa prilákajú viac divákov. Tým sa ale tiež  zvyšujete riziko nevhodných komentárov , dis-like a nevyžiadanej pošty. V prípade ak vám niekto zo zlomyseľnosti vytovorí množstvo dis-like (nepáči sa mi to) nemáte sa kam odvolať.  Podobne ak ide o negatívne komentáre. Zlé komentáre môžu viesť k zlej reputácii. Z tohto dôvodu niektorí používatelia radšej zakážu možnosť komentovať video.

 

Vimeo – výhody

 

Nahrávanie

Proces nahrávanie videa na Vimeo je porovnateľné s YouTube. Avšak pri inovácii na platený účet Vimeo Pro môžete získať  vyššiu kvalitu videa. S účtom Pro sú videá oveľa čistejšie a vyžadujú oveľa menšiu šírku pásma.

 

Branding

Jedna vec, ktorú  Vimeo nemá, je možnosť vložiť vlastné logo, alebo obrázok do videa. Na youtube je logo YouTube vždy v pravom dolnom rohu prehrávača videa a napomáha vám tak budovať vašu značku. 

 

Analytika

Medzi YouTube a plateným účtom Vimeo Pro je platforma pre analýzu na Vimeo oveľa lepšia. Niektorí používatelia majú pocit, že analytika na YouTube je základná až primitívna v porovnaní s Vimeom. 

 

Angažovanosť 

Na Vimeo je tendencia väčšej angažovanosti divákov vďaka zameraniu na tvorivé umenie a hudbu. Komunita sa vzájomne podporuje. Pravdepodobne budete dostávať priateľskejšie a povzbudivejšie komentáre oproti používateľom na YouTube.

 

Vimeo – nevýhody

 

Prevádzka

Keďže je Vimeo  v porovnaní s YouTube výrazne slabšia web stránka, váš počet zobrazenia videa bude pravdepodobne obmedzenejší.

 

Platený prístup

Hoci sú funkcie Vimeo Pro vynikajúce, účet Pro nie je zdarma. Nie každý považuje za zaujímavé zakúpiť si prémiové funkcie. Ak sa rozhodnete pre verziu zdarma, pripravíte sa o veľa zaujímavých funkcií.

 

Obchodné obmedzenia

Ak máte v pláne propagovať produkt, alebo službu prostredníctvom videa v službe Vimeo, musíte si predplatiť účet Pro. Ak odovzdáte komerčné video na bezplatnom účte, riskujete, jeho odstránenie.

 

Veľkosť súboru

Verte tomu alebo nie, účet Vimeo Pro vám povoli iba 50 GB dát za rok.  Každé video je obmedzené na veľkosť  max.  5 GB. YouTube  neobmedzuje objem dát,  ale veľkosť jedného videa nesmie presiahnuť  2 GB.  

 

Vimeo vs Youtube – 1:1 

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.