Všetko, čo potrebujete vedieť o USB

USB, skratka pre univerzálnu sériovú zbernicu, je štandardným typom pripojenia pre mnoho rôznych druhov zariadení. Všeobecne sa USB vzťahuje na typ káblov a konektorov, ktoré sa používajú na pripojenie do mnohých druhov externých zariadení a počítačov.

 

USB

Norma Universal Serial Bus je mimoriadne úspešná.  USB porty a káble sa používajú na pripojenie hardvéru, ako sú tlačiarne, skenery, klávesnice, myši, flash disky, externé pevné disky, joysticky, fotoaparáty a ďalšie, vrátane stolných počítačov, tabletov, prenosných počítačov, netbookov atď.

V skutočnosti sa USB stalo tak bežným, že takmer všade nájdete pripojenie, ktoré je k dispozícii na ľubovoľnom počítačovom zariadení, ako sú napríklad herné konzoly, domáce audio / vizuálne zariadenia a dokonca aj v mnohých automobiloch.

Veľa prenosných zariadení, ako sú smartfóny, čítačky e-knih a malé tablety, používajú USB predovšetkým na nabíjanie. Nabíjanie pomocou USB sa stalo tak bežným, že je pomerne jednoduché nájsť náhradné elektrické zásuvky s USB portom.

 

Verzie USB

Existujú tri hlavné USB normy , pričom 3.1 je najnovší:

  • USB 1.1: Takzvaný Full Speed ​​USB. USB 1.1 môže dosiahnuť maximálnu prenosovú rýchlosť 12 Mb/s.
  • USB 2.0: Takzvaný vysokorýchlostný USB. USB 2.0  môže dosiahnuť maximálnu prenosovú rýchlosť 480 Mb/s.
  • USB 3.0: Takzvaný SuperSpeed ​​USB.USB 3.0 môže dosiahnuť maximálnu prenosovú rýchlosť 5 G /s (5 120 Mb /s).
  • USB 3.1: Takzvanýá Superspeed. USB 3.1 dokáže prenášať dáta rýchlosťou 10 Gbps (10 240 Mb/s).

Väčšina zariadení a  USB káblov dnes dodržiava rozhranie USB 2.0 a stále častejšie sa objavuje USB 3.0. Samozrejme aby ste dosiahli maximálnu prenosovú rýchlosť je nutné aby ju vaše zariadenie podporovalo. 

 

USB kľúč

Ak sa práve rozhodujete aký usb kľúč si vybrať môžem vám z vlastnej skúsenosti doporučiť eshop cool-mania.eu. Dodanie prebehlo rýchlo a ich ponuka usb kľúčov je naozaj zaujímavá a netradičná. Nájdete tam kľúč vhodný ako darček, alebo aj šperk. Na Slovensku je pomerne malý výber zaujímavého dizajnu usb kľúčov a preto som na tento eshop pridala aj banner na blogu.

Vybrala som si z kategórie usb kľúče pre ženu, má prenosovú rýchlosť 2.0, je 16G v tvare červeného drahokamu. Vy si možno vyberiete iný. Tento blog obsahuje výnimočne priamu propagáciu eshopu, ale tento obchod má naozaj zaujímavú ponuku produktov a bezproblémové dodanie, dobrý prístup k zákaznikom. 

 

USB konektor

Existuje množstvo rôznych  USB konektorov. 

USB-C

USB Standard-C

USB typ C:

Bežne sa označuje ako USB-C,  má obdĺžnikový tvar so štyrmi zaoblenými rohmi. K dispozícii je iba pre zariadenia USB 3.1, ale sú k dispozícii adaptéry pre spätnú kompatibilitu s USB konektormi  3.0 a 2.0.

 

 

 

 

 

USB Standard-A

USB Standard-A

USB typ A:

Oficiálne sa označuje ako USB Standard-A. Má obdĺžnikový tvar a sú to najbežnejšie USB konektory.

 

 

 

 

 

 

USB Standard-B

USB Standard-B

USB typ B:

Oficiálne označovaný ako USB Standard-B. Má štvorcový tvar s extra zárezom na vrchu. 

 

 

 

 

 

USB Micro-A

USB Micro-A

USB Micro-A:

USB 3.0 Micro-A vyzerá ako dva rôzne obdĺžnikové konektory, ktoré sú navzájom spojené, kde je jeden o niečo dlhší ako druhý. Konektory USB 3.0 Micro-A sú kompatibilné len s USB 3.0 Micro-AB zásuvkami.

 

 

 

 

 

USB Micro-B

USB Micro-B

USB Micro-B:

USB 3.0 Micro-B konektor vyzerá podobne ako USB 3.0 Micro-A. 

 

 

 

 

 

 

USB Mini-A:

USB 2.0 Mini  má obdĺžnikový tvar, ale jedna strana je viac zaoblená. USB Mini-A sú kompatibilné len so zásuvkami USB Mini-AB. Neexistuje konektor USB 3.0 Mini-A.

USB Mini-B:

Konektor USB 2.0 Mini-B má obdĺžnikový tvar s malou zátvorkou na oboch stranách. USB konektory Mini-B sú fyzicky kompatibilné s USB 2.0 Mini-B a Mini-AB zásuvkami. Neexistuje konektor USB 3.0 Mini-B.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.