Všetko o Android Oreo

Verzia  operačného systému Android 8.0 , tiež známa ako Android Oreo, vyšla v roku 2017. Tu je zoznam všetkých zaujímavých noviniek.

 

Šetrenie batérie

Android Oreo zlepšuje životnosť batérie,  smartphonu alebo tabletu, aby ste si  mohli vaše zariadenia užívať dlhšie a viac. Oreo  obmedzuje dve funkcie, ktoré sa spúšťajú na pozadí: počet procesov, ktoré aplikácie vykonávajú, a frekvenciu aktualizácií polohy.

Ak chcete poznať vplyv funkcií na spotrebu energie zariadenia, alebo chcete lepšie rozložiť používanie batérie, pozrite si v menu nastavenie batérie. Nájdete tam podrobné informácie vrátane:

 • Ako spotreba napájania zodpovedá používaniu zariadenia.
 • Zoznam aplikácií, ktoré vyžadujú najväčší výkon batérie.
 • Koľko jednotlivých aplikácií a ako spotrebováva batériu. A to aj  v prípade, keď je aplikácia otvorená, alebo, spustená na pozadí.

 

Nový spôsob pripojenia Wi-Fi

Nová funkcia Wi-Fi : Awareness  – rozpozná, zariadenia na blízku ktoré majú pripojenie Wi-Fi a na vašom smartfóne alebo tablete vytvorí ad-hoc sieť Wi-Fi. Táto funkcia umožňuje, aby sa vaše zariadenie pripojilo k inému zariadeniu Android, ktoré nepoužíva ten istý nosič dát ako vy.

 

Ochrana pred škodlivým softvérom (Malware Protection) : Vitals

Android Oreo nevyžaduje prevzatie samostatnej aplikácie na ochranu pred škodlivým softvérom (ak nemáte záujem). Nová aplikácia Vitals je pred-inštalovaná vo verzií Oreo. Kedykoľvek môžete pristupovať k nastaveniam, a kontrovať, aký malware Vitals sledoval a zničil.

 

Podpora Bluetooth slúchadiel

Android Oreo má oveľa lepšiu podporu bezdrôtových slúchadiel a reproduktorov využívajúcich spojenie pomocou Bluetooth, než kedykoľvek predtým. Ak bezdrôtové zvukové zariadenie vyžaduje, aby  smartphone alebo tablet používali technológie Sony LDAC alebo AptX a verzia 8.0 je dokonalá voľba. 

 

Upozornenia aplikácií

Android 8 kategorizuje upozornenia aplikácií, ktoré dostávate. Oreo rozdeľuje upozornenia do štyroch kanálov, od najdôležitejších, po najmenej dôležité:

 • Major: Upozornenia, ktoré okamžite vyžadujú pozornosť. 
 • People-to-People: Správy od ostatných aplikácií na odosielanie správ a sociálnych sietí.
 • By the Way: Menej dôležité upozornenia, na ktoré sa môžete pozrieť, keď budete mať čas a chuť.
 • General: Všetky upozornenia, ktoré sa nehodia do troch vyššie uvedených kanálov.

Android 8.0 môže upozornenia zaradiť do rôznych kanálov pre rôzne upozornenia. Napríklad: Pri dopravnej aplikácií bude pravdepodobne kategorizovať dopravnú nehodu vo vašej oblasti ako Major upozornenie, ale presunie ju do kategórie By the Way,  ak je nehoda 200 km  od vašej aktuálnej polohy. 

Upozornenia sa zobrazujú  v hornej časti zoznamu oznámení a môžu zabrať plochu až troch riadkov na obrazovke. General oznámenia  sa zobrazujú v jednom riadku. Text oznámenia je sivej farby. V riadku sa oznamuje  aj počet ďalších upozornení, ktoré si môžete rozbaliť.

Nie všetky aplikácie ponúkajú upozornenia. V popise aplikácie zistíte či túto možnosť aplikácia má, alebo v rozhraní Google Play môžete kontaktovať vývojára. 

 

Notifikačné bodky

Ak ste niekedy používali iPhone alebo iPad, pravdepodobne poznáte malé oznamovacie tlačidlá: bodky vedľa ikony aplikácie alebo priečinka. Tieto bodky oznamujú číslo a hovoria, že musíte aplikáciu otvoriť, a niečo vykonať. Napríklad červená bodka, s číslom 4 vedľa ikony Apple App Store, vám napovie, že musíte nainštalovať štyri aktualizácie.

Android 8 kopíruje vlastnosti dotykov iPhone a iPad tým, že vám umožní klepnúť na ikonu aplikácie alebo priečinok, podržať ju, a tak si môžete zobraziť viac informácií, alebo vykonať ďalšie akcie.

 

Odloženie oznámenia

Android Oreo vám dáva väčšiu kontrolu nad tým, čo sa zobrazuje na obrazovke Upozornenia, pretože vám umožňuje „odložiť“ upozornenia. To znamená, že môžete skryť upozornenia na určité časové obdobie. Po uplynutí času sa znova zobrazí upozornenie na obrazovke. Ako odložiť upozornenie:

 1. Klepnite na položku upozornenia v zozname a podržte ho a potom potiahnite prstom doprava alebo doľava.
 2. Klepnite na ikonu hodín .
 3. V zobrazenej ponuke vyberte možnosť, kedy sa má znova zobraziť upozornenie zobraziť: o 15 minút, o 30 minút alebo o 1 hodinu.

Ak sa rozhodnete, že nechcete pozastaviť upozornenie, klepnite na položku Zrušiť v ponuke. Avšak ak máte priebežné upozornenie, napríklad, že užívate lieky v určitom čase, nebudete môcť odložiť upozornenie.

 

Nastavenia upozornení

V časti Nastavenia môžete zobraziť kanály aplikácií, ktoré pracujú s informáciami a vykonať rôzne nastavenia. Ako na to:

 1. Klepnite na aplikácie na domovskej obrazovke.
 2. Na obrazovke aplikácií klepnite na položku Nastavenia .
 3. Na obrazovke Nastavenia klepnite na Apps a Notifications .
 4. Prejdite prstom nahor a nadol v zozname aplikácií, kým nenájdete požadovanú aplikáciu.
 5. Klepnite na názov aplikácie v zozname.

Tu si môžete nastaviť kontrolu nad tým, ako dostanete upozornenia, a to výberom jedného z piatich typov upozornení:

 • Žiadne zvukové, alebo vizuálne prerušenie
 • Tichý režim (výstraha sa objaví na obrazovke bez akéhokoľvek zvuku alebo vibrácií zo zariadenia)
 • Vyberte si zvuk
 • Vyberte si zvuk a pop na obrazovke
 • Nechajte rozhodnúť aplikáciu 

 

Obraz v obraze

Android Oreo ponúka režim obraz v obraze. Ak poznáte, ako funguje obraz v obraze v televízoroch, princíp je rovnaký. Hlavnú aplikáciu môžete zobraziť na celej obrazovke a sekundárnu aplikáciu v malom rozbaľovacom okne v spodnej časti obrazovky. Napríklad môže prebiehať videohovor v Google Hangouts a zároveň môžete čítať e-mail na jednej ploche.

Funkciu obraz v obraze môžete používať len v prípade, že konkrétna aplikácia túto funkciu podporuje. Ako zobraziť zoznam aplikácií, ktoré môžu používať obraz v obraze:

 1. Na obrazovke Domov klepnite na Apps .
 2. Klepnite na položku Nastavenia na obrazovke aplikácií.
 3. Na obrazovke Nastavenia klepnite na Apps a upozornenia .
 4. Kliknite na Ďalšie voľby .
 5. Klepnite na Špeciálny prístup k aplikácii .
 6. Klepnite na položku Obraz v obraze .

V nastaveniach obraz v obraze vypnete alebo zapnete obraz v obraze pre aplikáciu presunutím posuvníka napravo od názvu aplikácie doľava a doprava.

 

Viac bezpečnostných funkcií

Spoločnosť Google v minulosti odporučila, aby ste nepoužívali akýkoľvek obchod s aplikáciami ale uprednostňovali nákup v Google Play. V súčasnosti spoločnosť Google vie, že používatelia chcú používať aplikácie tretích strán a tiež si uvedomujú, že tieto aplikácie môžu obsahovať škodlivý softvér. Android Oreo teraz skenuje každú aplikáciu, ktorú nainštalujete, z Obchodu Google Play alebo z iného obchodu s aplikáciami.

Ďalšie nové bezpečnostné prvky:

 • Aplikácia prehliadača Google Chrome teraz obsahuje funkciu Bezpečné prehliadanie, ktorá neustále kontroluje webové stránky, ktoré navštívite a kontroluje škodlivý softvér.
 • Ak chcete v aplikácii Android Oreo používať funkcie vývojára, musíte ju povoliť pomocou kódu PIN alebo prístupového kódu.
 • Aplikácie od teraz potrebujú vaše povolenie na používanie uzamknutej obrazovky .
 • Ak potrebujete v aplikácii zmeniť heslo, na to už nemusíte mať povolenie správcu.
 • Vývojári aplikácií už nemôžu používať Android ID, čo je softvér, ktorý jednoznačne identifikuje vaše zariadenie, na sledovanie svojich používateľov.

 

Ďalšie vylepšenia Android Oreo

Najvýznamnejšie malé aktualizácie, ktoré zlepšujú každodenný zážitok s Oreo . 

 • Asistent Google: verzia Oreo poskytuje vývojárom aplikácií možnosť pristupovať k programu Google Assistant priamo v aplikácii dlhým stlačením tlačidla domov. Už sa nemusia vracať na domovskú obrazovku a potom dlho stlačiť tlačidlo domov.
 • Výber textu: Keď vyberiete text v aplikácii, napríklad v poznámke alebo na webovej stránke, Oreo rozpozná napr. mená, telefónne čísla a url webových stránok. Ak si vyberiete telefónne číslo, okrem  štandardnej ponuky kopírovať a vložiť, obsahuje aj odkaz na aplikáciu telefón a môžete ihneď telefonovať.
 • Pridanie vyzváňacieho tónu: Vlastné zvonenie môžete pridať pomocou akéhokoľvek zvukového súboru tak, že otvoríte zoznam vyzváňacích tónov v časti nastavenia a potom klepnete na tlačidlo – pridať zvonenie v spodnej časti zoznamu.
 • Inteligentnejšie automatické dopĺňanie: Oreo si pamätá prihlasovacie ID a heslá, ako aj ďalšie údaje, ktoré ste predtým vložili do formulárov, takže ušetríte čas s prihlasovaním a vypisovaním formulárov.
 • Nové funkcie  pre fotoaparát: V Android Oreo má fotoaparát vylepšenú funkciu zoom. Klepnutím 2x na obrazovku, priblížite o 50% a vrátite sa späť znova  dvojitým klepnutím. Nové ikony fotoaparát a kamera uľahčujú prepínanie medzi službami. 
 • Emoji: Emoji boli nahradené štíhlymi tvarmi. Navyše Oreo prichádza so 70 novými emoji, ako napr farba pleti a nové emócie.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.