Vyber mi hosting

4.63/5 (8)

Hosting, alebo Webhosting  je pojem, ktorý označuje: v širšom slova zmysle: prevádzku web stránky na serveri, s neustálym pripojením na Internet. V užšom slova zmysle: komerčnú službu, ktorej základom je prevádzka webovej stránky a elektronickej pošty.

Aktuálne je na Slovensku 2 746 spoločností, ktoré môžu registrovať doménu a tak sa dá predpokladať, že môžu ponúkať aj priestor na serveri.

Najväčšia spoločnosť poskytujúca tieto služby na Slovensku  je  aktuálne WebSupport.  Nachádza sa u nich 109 566 domén.  Za nimi je WebHouse 44 794 domén a tretie miesto patrí Active 24 s 37 770 doménami. K dnešnému dňu SK-NIC eviduje celkovo 355 131 funkčných domén.  WebSupport tak pokrýva asi 1/3 trhu.

Slovak Telecom považujem za  odpad. Dnes si ale ešte stále drží   asi 5 400 domén. 

Vyber mi hosting

 

Ako si vybrať hosting?

Zohľadníte špecifikácie ako veľkosť priestoru, emailové schránky, SSL certifikát, technickú podporu, cenu, Tabuľkové porovnanie je rýchlym prehľadom pre menšiu web stránku ,ako je napr. tento blog. 

 

 Poskytovateľ  WebHosting   cca Cena  Výhody 
WebHouse Optimum 43 € + prvý mesiac zdarma
WebSupport The hosting – základ 51 € + jednoduché nastavenie Https
 ExoHosting Puzzle X  31 €  + hneď po objednávke je možné začať pracovať, spustia službu ihneď a na úhradu dajú čas 14 dní
 Yegon WY Hosting  36 €  
Active 24 WP webhosting 22 €  

 

Dnes už nie sú veľký rozdiel v technických špecifikách, ak neuvažujem nad hostingom Slovak Telecom alebo Atlantis sú naozaj porovnateľné.  Čo býva kameňom úrazu je prístup technickej podpory. U WebHouse, som mala zakúpený neobmedzený hosting,  po prekročení 20G som dostala upozornenie, nech si uvoľním priestor na hostingu. Na môj argument, že som kupovala neobmedzený priestor, som dostala odpoveď, nech si uvedomím, že majú všade prístup a môžu to vymazať aj sami. Zvádzajúca reklama? Stále majú na web stránke Hosting maximum – NEOBMEDZENÝ. Tak vedzte, že nie je.  Tiež SSL encrypt certifikát mám u WebSupport či Exohosting zdarma, kým WebHouse si účtuje 10 € bez DPH. Do príchodu WebSupport, boli najväčšou spoločnosťou v oblasti hostingových služieb. 

Ale väčší extrém som zažila u EuroNet, kde keď sme sťahovali web stránku, odmietli nám dať prístup k DB a FTP s tým, že je web stránka v skutočnosti ich vlastníctvo – tak to majú v obchodných podmienkach. Atlantis a SlovakNet nepovažujem za zlé spoločnosti, ale ich rozhranie je už zastaralé. Najviac zúfalé je ale jednať so SlovakTelecom, kde k nim ešte nedošla informácia, ako je to s prefixom www a bez www a ľavá ruka netuší čo robí pravá. Zvlášť, že si za doménu účtujú 5 eur mesačne čo je 60 € ročne. Pritom ceny domén sú dnes od 7 €. 

 

 

Alena Mižiková
Špecialista digitálnej komunikácie at ZSSK – Slovak Passenger Railways
ĎALŠIE V KATEGÓRIÍ

PÁČI SA TI ČLÁNOK?

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.