AlenaPage je od dnes blogIT prečo? Šťastný exklient WebHouse

4.91/5 (11)

Sťahovanie webstránky, vždy zabolí. Okrem toho koľko je s tým práce, a nie je to  jednoduché (hlavne ak nechcete „vypadnúť“ z google). Niekedy, ale nastane chvíľa keď je to nevyhnutné. Ako v prípade tohto blogu. Prečo? 

Tento blog som založila 08/2017. Na začiatku iba preto, že som nestihla odpisovať na správy typu:  ako nastaviť, kde nastaviť , čo nastaviť, čo čo znamená. atď. Spísala som pár článkov a poslala odkaz. Bolo to pre mňa praktické. Bol teda určený hlavne mojím klientom a známym, či priateľom. Neskôr som sa ale rozhodla pridať viac článkov a blog optimalizovať.

Keď blog začal dosahovať návštevnosť cca 5 tisíc mesačne, prevažne z google, stále častejšie začal padať hosting a web sa spomaľoval. Písať ohľadne takéhoto problému obyčajne na hosting nemá význam. Väčšina spoločností odpovie (samozrejme nie každá) , že je to problém open source (teda  napr. WordPress) a nie ich. Poradia vypnúť nejaký doplnok. Čo aj je pravda aj nie je. S webstránkami pracujem už 11 rokov, viem si CMS odladiť tak aby to nebol problém doplnku. (Vo všeobecnosti sa doplnkom vyhýbam ak je to možné.) 

Blog sa nachádzal u WebHouse. Bola som ich zákazník od roku 2007. V tom čase a ešte dlhý čas potom, nebola lepšia hostingová spoločnosť. 

 

WebHosting – Maximum 

webhouse hosting

Posledné obdobie (asi 3 roky)  som využívala službu/balíček maximum. Tvrdia, že celkový priestor je neobmedzený. (!!!) Avšak keď som na multihostingu dosiahla objem dát 19G vypli ma. Bolo tam 20 webstránok. Keď som protestovala, že ide o neobmedzený hosting, prišla mi odpoveď, že to môžem premazať ja, alebo to vymažú sami. 

Nebolo jednoduché sťahovať toľko webstránok, trvalo mi to 10 mesiacov. (Spolu s tým som presťahovala aj všetkých zákazníkov, ktorým som kedy objednávala u nich služby. Asi 40 web stránok)

Odkazovali ma na porušovanie obchodných podmienok. Čo som osobne vyhodnotila ako nezmysel. Boli to bežné webstránky akurát ich bolo 20 a teda presne toľko koľko bolo v tejto službe predplatených. 

Vrchol pre mňa bol, zaúčtovanie za SSL Let’s Encrypt – 10€. Pri 20 webstránkach ide o sumu 200€ a nevidela som dôvod platiť, ak u iných hostingových spoločnosti je možnosť nastaviť si Let’s Encrypt certifikát v control panel  zdarma.  

(Poznámka: SSL Lets Encrypt certifikát je zdarma, účtované je jeho nastavenie. V setup ale nemáte možnosť si ho nastaviť sami.) 

 

WebHouse a spam

Čo mi ale posledné obdobie naozaj prekážalo, bol spam. Mala som emailové schránky založené len pre nejaký login do WordPress. Nikam som ich nedávala, nikde nefigurovali. Niektoré som myslela, že budem používať nakoniec sa nepoužili.  Napriek tomu chodia na nich reklamné ponuky jedná radosť. Neviem to určite, ale mám podozrenie, myslím si, že odpredávajú emailové adresy pre šírenie spamu. Pobavila ma však odpoveď, že na webstránke nie je Capta, tak preto dostávam spam.  (V prípade nepoužívaných emailov.) 

 

Subdomény page, tech, guru

Tieto subdomény nie je možné presťahovať. Doména druhej úrovne ako page, tech, guru… patrí hostingu. Preto sa nedá preniesť. Každá hostingová spoločnosť ich ma v ponuke iné. Patria hostingovej spoločnosti.  Tým, že si vytvoríte napríklad niečo.page.sk , ide o doménu tretej úrovne a objednávate si tak subdoménu. Pre mňa to znamenali dve možnosti: 

 1. Vybrať si iný hosting,  ale doménu si ponechať u WebHouse a spraviť presmerovanie, alebo
 2. si vybrať inú doménu.

Nemám už ale záujem byť klientom WebHouse a tak som si vybrala inú doménu. 

 

Aké budú pravdepodobné následky? 

Na nejaký čas blog poklesne v Google. Mala som zhruba na 500 slov pozície 1-10, teda na prvej strane google, ale môžem predpokladať pokles vo výsledku vyhľadávania čo bude mať za následok na nejaký čas pokles návštevnosti blogu z Google. 

Použila som presmerovanie 301 a zhruba za 3 dni sa upravil aj výsledok vyhľadávania v Google a zobrazuje sa už nová doména. Avšak u niektorých slov kde som mala prvú pozíciu je blog na pozícii 3 až 5. 

 

Aké som získala výhody, keď som prestala byť zákazníkom WebHouse?

 • Rýchlejší a stabilnejší hosting.
 • Vyriešil sa problém s „padaním webstránky“.
 • Doména druhej úrovne s kľúčovým slovom.
 • Oslobodila som sa od WebHouse.

Nemalo by sa však jednať o výhody. Seriózna spoločnosť by mala dodržať to, čo uvádza v reklame a na webstránke. Bohužiaľ u WebHouse je to ako vytiahnuť si krátku zápalku. Dve stránky nemajú problém,  pri tretej nič nefunguje a sa dočkáte skôr arogancie, než riešenia. 

Záver

Nie je nič také ako „najlepší hosting“. Záleží od CMS a webstránky. Niekedy využívam služby Yegon, niekedy Exohosting, veľmi skvelý je WebSupport. U WebSupport je skvelá komunikácia ak ide o ľudí ktorí nemajú programátorske vedomosti. Dokážu byť maximálne ústretový. 

Mam jeden hosting aj v USA, kde som po roku používania služby dostala ako poďakovanie za ročné používanie služby,  na jeden rok Office 365 zdarma. U WebHouse som bola 11 rokov. Dočkala som sa viac arogancie ako vytvárania si vzťahu so zákazníkom. 

Ceny sú približne rovnaké. Naozaj mi nezáležalo kde by som využívala hostingové služby. Či platím niekde  ročne 75€,  alebo 80€ nie je pre mňa podstatné. Chápem aj problém s open source. Bežne vytvorí aj 200MB databázu. Čo je naozaj veľa. Ja ale nepodnikám v poskytovaní hostingových služieb a tak to môj problém nie je.

V skutočnosti ale stačilo iba to, aby takto pred rokom, boli slušný a nechám všetko tam. Bol pre mňa ale vrchol platiť niekde 80 (hosting)  + 220 (domény)  u spoločnosti ktorá odpíše, ako mi vedia premazať hosting.  A tak vravím, navždy zbohom WebHouse. 

Alena Mižiková
Špecialista digitálnej komunikácie ve společnosti ZSSK – Slovak Passenger Railways
Google AdWords, Google Analytics, Digital Marketing
ĎALŠIE V KATEGÓRIÍ

PÁČI SA TI ČLÁNOK?

 • 2
  Shares

Alena Mižiková

V súčastnosti pracujem ako špecialista digitálnej komunikácie pre Železničnú spoločnosť Slovensko a.s. Mám za sebou 12 rokov bohatých skúsenosti a rada sa s vami o ne podelím.

You may also like...

2 komentáre

 1. Peter píše:

  Mne spravili takmer to isté, dosiahol som 12G

 2. Haff píše:

  Uz som od nich davno prec 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.