WordPress.com VS WordPress.org V čom je rozdiel?

WordPress je  najobľúbenejším blogovací systém na internete. Je to  open source publikačný systém CMS (Content Management System) pre blogy a web stránky. Je vyvíjaný pod licenciou GNU GPL . Má širokú užívateľskú a vývojársku komunitu, počet stiahnutí verzie 3.0 samotnej dosahuje takmer 10 miliónov.

 

WordPress.org vs WordPress.com

WordPressCMS je k dispozícii v dvoch podobách. WordPress.com je softvér s otvoreným zdrojovým kódom, čo znamená, že je zadarmo pre každého, a všetci ho môžu používať pre svoje osobné potreby a vytvoriť si napr. blog. Keďže je zadarmo, má obmedzenia. Naproti tomu WordPress.org poskytuje softvér na stiahnutie pre vytvorenie web stránky, ale WordPress.org neposkytuje priestor pre hosťovanie (umiestnenie)  web stránky. 

Musíte si vybrať poskytovateľa hostingových služieb a zaobstarať si  doménu pre svoju web stránku. Používanie wordpress.org s plateným hostingom poskytuje maximálnu flexibilitu a prispôsobenie pre web stránku.

 

Čo by ste mali zvážiť?

Niektoré faktory, ktoré by ste mali zvážiť skôr, než sa rozhodnete začať písať svoj blog  a rozhodnúť sa pre platenú verziu, alebo neplatenú verziu:

  • Speňaženie a inzercia: wordpress.com vám neumožňuje vložiť inzeráty akéhokoľvek druhu.
  • Prispôsobenie: wordpress.com poskytuje obmedzené množstvo priestoru a možností prispôsobenia (hoci pre začiatočníkov je dostatočné).
  • Znalosti: wordpress.org vyžaduje viac technických znalostí ako wordpress.com.
  • Budúce požiadavky: Ak sa váš blog stane obľúbený a populárny, prechod na wordpress.org vyžaduje presun vášho blogu a vytvorenie nového názvu domény a  URL adresy.

 

Aké funkcie ponúka wordpress?

WordPress poskytuje veľmi jednoduché rozhranie, ktoré umožňuje pracovať na web stránke aj úplným začiatočníkom.  Wordpress obsahuje rôzne funkcie vrátane:

Témy a možnosť tému zmeniť, Štatistiky, Ochrana proti spamu, Automatické ukladanie pri písaní príspevkov, Kontrola pravopisu, Značky (Tags) , Automatický ping, Používať rôzne widgety na bočnom paneli. Možnosť aby na stránku pristupovalo viacero autorov. Plugins. Technická podpora. Taktiež umožňuje umiestniť si inzerciu.  Pracovať na vlastnej doméne a vytvoriť si e-mailové adresy 

 

Ako sa rozhodnúť?

Ak máte problém rozhodnúť sa medzi  com alebo org , skúste sa na to pozrieť prakticky. Ak ste si nikdy predtým blog nevytvárali, a máte málo skúsenosti WP.com vám môže pomôcť spoznať prostredie, nastavenia, testovať si ako technickú časť práce na stránke, tak formu a štýl písania. 

Po niekoľkých mesiacoch, keď sa budete cítiť dostatočne sebaisto, bude pre vás  jednoduchšie rozhodnúť sa , či sa chcete ostať u  WP.com alebo sa presunúť na WP.org.  Vaše rozhodnutie by malo byť založené nie len na technických zručnostiach, ale aj dlhodobých cieľoch pre blog. 

Tiež zohľadníte aj to, ak ste majiteľom domény, je to verejne dostupná informácia. A tak aj keď svoje údaje neuvediete priamo na web stránke, je možné nájsť informáciu, komu web stránka patrí. Ak budete pracovať na wordpress.com, vaša web stránka je súčasťou projektov wordpress, a ak sami neuvediete údaje na web stránke, komu patrí, je pre užívateľa prakticky nemožné to zistiť. 

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.