Základné časti blogu

Blogy sú neuveriteľne prispôsobiteľné a administrátori môžu svoj blog nakonfigurovať   tak, aby vyzeral a fungoval v mnohých podobách. Avšak existujú určité očakávania, od užívateľa. A to že niektoré  informácie sa nachádzajú na stránke v častiach kde ich očakávajú. 

Nižšie sú uvedené základné časti blogu, ktoré by každý blog mal mať, aby splnil očakávania užívateľov . Samozrejme, môžete do svojho blogu pridať ďalšie prvky, no uistite sa, že používate aj nižšie uvedené prvky. Ak chcete odstrániť niektorú zo základných častí vášho blogu, uistite sa, že ste si dobre premysleli výhody aj nevýhody. 

 

Hlavička

Záhlavie vášho blogu sa nachádza v hornej časti stránky a je zvyčajne tým prvým čo návštevníka uvíta. 

 

Stránky

Mnohé blogové aplikácie umožňujú blogerom vytvárať stránky, na ktorých môžete ponúknuť ďalšie dôležité informácie, ktoré by mali byť vždy ľahko prístupné. (Napríklad Bio, alebo Ochrana osobných údajov

 

Články

Články sú najdôležitejšou časťou blogu, pretože ak váš obsah nie je zaujímavý, nikto ho nebude čítať.

 

Komentáre

Komentáre  sú to, čo robí vášu stránku interaktívnu a vytvára komunitu okolo vášho blogu. Bez komentárov akoby ste hovorili sami so sebou. 

 

Bočný panel

Bočný panel  je ideálnym miestom na zobrazenie dôležitých informácií, reklám, odkazov atď. ktoré chcete zobrazovať návštevníkom.

 

Kategórie

Kategórie sú k dispozícii v rôznych aplikáciách pre blogovanie a pomáhajú  uľahčiť vyhľadávanie a orientovať sa na stránke. 

 

Archív

Archívy obsahuje všetky staré príspevky, ktoré je možné aj naďalej prezerať. Návštevníci môžu prehľadávať  archív podľa dátumu, alebo podľa kategórií.

 

Päta stránky

Päta  blogu sa nachádza v spodnej časti stránky, podstránky, alebo príspevku. Niekedy obsahuje informácie o autorských právách, alebo odkaz na zásadu ochrany osobných údajov,   alebo pravidla podmienok používania, ale môže obsahovať  rôzne iné odkazy, reklamy atď. Ide o menej zaujímavú časť stránky, napriek tomu by ste ju nemali ignorovať.  Využite ju na zhrnutie  informácií, ktoré nie sú zásadné pre bežného používateľa. 

 

RSS Feed

RSS kanál  je potrebný na to, aby ste umožnili ľudom,  na odber nových príspevkov prostredníctvom e-mailu, alebo RSS čítačky. Nezabudnite uviesť informáciu o RSS na bočnom panely. 

 

Obrázky

Blog bez obrázkov je nudný a vyzerá skôr ako slovník, než niečo zaujímavé na čítanie. Práve preto je pre úspech vášho  blogu dôležité používanie obrázkov. Nepoužívajte ich však príliš veľa. Obsah je vždy dôležitejší. 

 

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.