Ako nájsť a zmeniť MAC adresu?

Spôsob ako sa dá vyhľadať  MAC adresa závisí od typu sieťového zariadenia. Všetky bežné operačné systémy obsahujú programy, ktoré vám umožňujú nájsť (a niekedy aj  zmeniť) nastavenia MAC adresy.

 

MAC adresa v os Windows

Príkazom ipconfig , pomocou okna spustiť si zobrazíte MAC adresu počítača, v novších verziách os Windows. Staré verzie ako Windows 95, Windows 98 používali príkaz winipcfg. Oba príkazy  „winipcfg“ a „ipconfig“ môžu zobraziť viac MAC adries pre jeden počítač. Každá nainštalovaná sieťová jednotka, má svoju vlastnú MAC adresu. 

Okrem toho systém Windows môže obsahovať, jednu, alebo viac MAC adries, ktoré sa neviažu na hardvér. Napríklad aj ide o sieťové telefonické spojenie, to môže používať virtuálnu MAC adresu , a simulovať sieťovú kartu.  Ak niektorí klienti Windows VPN, majú tiež svoju vlastnú MAC adresu.  Mac adresa týchto virtuálnych sieťových adaptérov má rovnakú dĺžku ako formát skutočnej adresy hardvéru. 

 

MAC adresa v os Unix,  alebo Linux

Príkaz pre zobrazenie MAC adresy v os Unix sa odlišuje od verzie os. V os Linux a v niektorých verziách Unix, zadaním príkazu  ifconfig sa zobrazí MAC adresa. 

 

MAC adresa v os Mac

V počítačoch Apple si zobrazíte MAC adresu v ovládacom paneli TCP/IP.  Adresa sa vám zobrazí v novom okne, pod ikonov  „Ethernet“.

 

Zmena MAC adresy pomocou ISP 

Väčšina spôsobov internetového pripojenia prideľuje užívateľovi jednu IP adresu. Poskytovateľ internetových služieb (ISP) , môže zákazníkovi prideliť buď statickú, alebo dynamickú IP adresu. Dnes sú už častejšie dynamické IP adresy, ktoré umožňujú zmeniť IP adresu, pri každom novom pripojení sa na internet. 

Poskytovatelia internetových služieb zabezpečujú, aby každý zákazník dostal iba jednu dynamickú adresu a to pomocou niekoľkých metód. Dial-up a DSL obvykle vyžadujú, aby sa zákazník prihlásil pomocou používateľského mena a hesla. „Kábelové služby“ okrem registrácie, pracujú aj s MAC adresou, ktorá sa pripája k ISP. 

Zariadenie, ktoré monitoruje MAC adresu, môže byť buď modem, router, alebo hostiteľský PC. V takom prípade je nutné pre postkytovateľa internetového pripojenia, aby vaša MAC adresa pri pripojení, zodpovedala MAC adrese počas registrovania sa do služby. V prípade ak zariadenie nahradíte, alebo vymeníte, sa vaša adresa zmení a nebude mať prístup na internet.  Pre znovu pripojenie musí poskytovateľ internetových služieb vykonať zmenu adresy vo svojich nastaveniach.

 

Zmena MAC adresy pomocou klonovania

Ak ste vymenili svoje zariadenie a zmenila sa vám tak MAC adresa niekdy je dlhá cesta, dohodnúť sa s poskytovateľom služieb na jej zmene. V takom prípade, môže byť riešením klonovanie MAC adresy, a môžete tak používať svoju pôvodnú, registrovanú adresu. 

Skutočná, fyzická MAC adresa, nemôže byť zmenená v hardvéri, ale môže byť emulovaná v softvéri. Tento proces sa nazýva klonovanie. Pre klonovanie MAC adresy môže použiť router, ktorý to umožňuje a postupovať potom podľa dokumentácie k zariadeniu. 

 

Zmena MAC adresy pomocou operačného sytému

Od os Windows 2000 môžu si používatelia zmeniť svoju MAC adresu pomocou rozhrania v os Windows „My Network Places“.  Tento postup sa ale nedá aplikovať pre všetky sieťové karty, do určitej úrovne to záleží na softvérovej podpore a ovládača adaptéra.  V os Linux, a Unix si môžete zmeniť MAC adresu pomocou príkazu „ifconfig“.

 

Záver

 

MAC adresa je dôležitý prvok počítačovej siete. Jednoznačne identifikuje počítač v sieti a je základnou zložkou pre sieťové protokoly TCP / IP. Aj keď tento údaj nie je nikde zverejnený práca s MAC adresou je nevyhnutá pre fungovanie internetového pripojenia. 

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.